4. Gdynia Półmaraton: genialny debiut Krystiana Zalewskiego

Norweg szybszy od zawodników z Afryki i czołowych polskich długodystansowców, debiutant z rewelacyjnym czasem na drugim miejscu przed utytułowanymi rywalami, Polka na podium w rywalizacji kobiet. 4. Gdynia Półmaraton przejdzie do historii jako jedna z najszybszych zorganizowanych w Polsce "połówek".

4. Gdynia Półmaraton genialny debiut Krystiana Zalewskiego sportfotografia.pl/sportevolution.pl
Krystian Zalewski z rewelacyjnym czasem 1:02:36 przekracza linię mety 4. Gdynia Półmaratonu, zajmując w zawodach drugie miejsce (fot. sportfotografia.pl/sportevolution.pl)

Na starcie Gdynia Półmaratonu 2019, który był próbą generalną przed mistrzostwami świata w półmaratonie (IAAF World Half Marathon Championships odbędą się w Gdyni w dniach 27-29 marca 2020 roku), stanęło prawie 7 tysięcy biegaczy z Polski oraz 33 innych krajów świata.

REKLAMA

Punktualnie o godzinie 11 na trasę ruszyła elita. Przez ponad 6 kilometrów na czołowej pozycji biegł Etiopczyk Shumet Akalnew. Tuż za nim był faworty tegorocznej imprezy Norweg Sondre Norstad Moen, zaś miejsca od trzeciego do piątego zajmowali Polacy: Krystian Zalewski, Arkadiusz Gardzielewski i Marcin Chabowski. Potem, w okolicach 10. kilometra, doszło do przetasowania stawki: Akalnew ustąpił pola rewelacyjnemu Moenowi, a po 12 kilometrach wyprzedził go również debiutujący na dystansie półmaratonu Krystian Zalewski, który wcześniej z powodzeniem, ale i niemałymi trudnościami startował w biegach na 3000 metrów z przeszkodami. Taka kolejność utrzymała się już do końca wyścigu.

Ostatecznie od 13. kilometra samotnym liderem gdyńskiej "połówki" był właśnie typowany na zwycięzcę Sondre Nordstad Moen, który metę osiągnął z rewelacyjnym wynikiem 1:01:18. Tuż za nim równym tempem biegł Krystian Zalewski, finiszując z fantastycznym jak na debiutanta czasem 1:02:36. Trzecie miejsce na podium zajął Shumet Akalnew, który dotarł do mety w czasie 1:02:54. Dwa pozostałe nagradzane miejsca przypadły znowu Polakom: Arkadiusz Gardzielewski wbiegł na metę po upływie 1:03:43, zaś Marcin Chabowski ukończył bieg z czasem 1:04:13.

Dobrą passę zawodników z Europy podtrzymała również Anna Gosk, która zajęła trzecie miejsce w rywalizacji kobiet, kończąc zawody z czasem 1:13:07. Polka ustąpiła pola jedynie dwóm Etiopkom: zwyciężczyni Genet Gashie (1:12:05) oraz drugiej Shegae Maeregu (1:12:42).

Po zawodach Anna Gosk przyznała, że cieszy się z tak dobrego wyniku w tak niesprzyjających warunkach: "Od pierwszego do ostatniego kilometra biegłam samotnie. Dwie pierwsze koleżanki mogły liczyć na osłonę w postaci mężczyzn z czołówki, natomiast ja z wiatrem musiałam zmagać się sama – mówi najlepsza Polka Gdynia Półmaratonu 2019. – Na szczęście mogłam liczyć na rewelacyjny doping kibiców i wolontariuszy na trasie, za co jestem im niesamowicie wdzięczna, ponieważ w samotnym biegu po trudnej trasie musi się coś dziać, by nie spadała motywacja".

REKLAMA

REKLAMA

"To mój pierwszy start w Gdyni, przyjechałam tu z nadzieją na osiągnięcie nowej życiówki i bardzo cieszę się, że to się udało. Wynik 1:13:07 i trzeci stopień podium jest przyjemnym zaskoczeniem i jeśli tylko zdrowie będzie dopisywało, mam wielką nadzieję, że to dopiero początek moich udanych startów w tym roku" – dodaje Anna Gosk.

Oprócz biegu głównego na dystansie półmaratońskim imprezie towarzyszyły sobotnie aktywności: biegi dzieci i młodzieży oraz charytatywny Bieg Gwiazd LA z czołówką polskich gwiazd lekkiej atletyki: Małgorzatą Sobańską, Lidią Chojecką, Anną Rogowską, Grzegorzem Gajdusem, Rafałem Wójcikiem i Michałem Bartoszakiem.

Mimo trudnych warunków atmosferycznych w sobotę wszystko odbyło się według planu, natomiast w niedzielę zgodnie z zapowiedziami synoptyków dla biegaczy zaświeciło piękne słońce. Do boju zawodników zagrzewała młodzież kolejny rok biorąca udział w konkursie Mistrz Kibicowania oraz tysiące kibiców – w ten weekend Gdynia należała bowiem do licznie przybyłych sportowców i ich rodzin.

Na zawodników odbierających pakiety startowe w Gdynia Arenie czekali wystawcy Fit Living Expo oraz wykładowcy seminariów o tematyce okołosportowej - dobrze przyjęta przez uczestników nowość w programie imprezy.

Na listach startowych było ponad 7,5 tysiąca zawodników, natomiast bieg główny ukończyło 6 288 osób.

Oficjalne wyniki rywalizacji czołówki przedstawiają się następująco:

Mężczyźni

1. NORDSTAD MOEN Sondre (NOR) - 1:01:18
2. ZALEWSKI Krystian (POL) - 1:02:36
3. AKALNEW Shumet (ETH) - 1:02:54
4. GARDZIELEWSKI Arkadiusz (POL) - 1:03:43
5. CHABOWSKI Marcin (POL) - 1:04:13

Kobiety

1. GASHIE Genet (ETH) - 1:12:05
2. MAEREGU Shegae (ETH) - 1:12:42
3. GOSK Anna (POL) - 1:13:07
4. OIGO Christine (KEN) - 1:15:08
5. ANDRZEJCZAK Monika (POL) - 1:15:47

GP

Zobacz również:
Większość biegaczy bardziej niż grafik napięte ma tylko zginacze bioder i pasmo biodrowo-piszczelowe. Skutkuje to nie tylko osłabieniem mocy biegowego kroku, ale też przeciążeniami, które prowadzą do kontuzji. Niestety, im więcej siedzisz, tym więcej czasu musisz poświęcić na przywrócenie im pełnych zakresów ruchu. Sprawdź, jak bardzo napięte są w Twoim przypadku i co możesz zrobić, aby je rozluźnić.
ZOBACZ WIĘCEJ

Komentarze

 
DODAJ KOMENTARZ
REKLAMA