Polityka prywatności - poznaj szczegóły » [ X ]
PODZIEL SIĘOCEŃ
3.2

Biegowa gra o tron: Jak zdobyć Koronę Maratonów Polskich?

Dębno, Kraków, Wrocław, Warszawa i Poznań - tych 5 szlachetnych kamieni zdobi bezcenną Koronę Maratonów Polskich. Pięciokrotne pokonanie królewskiego dystansu w ciągu 2 lat to coś, czym możesz chwalić się już do końca życia. Wchodzisz do tej gry?

Korona Maratonów Polskich rys. Paweł Rzecki

"Jeśli chcesz coś wygrać, biegnij na 100 metrów. Jeśli chcesz czegoś doświadczyć, przebiegnij maraton" – tak mawiał legendarny czeski biegacz długodystansowy Emil Zatopek. Ale pokonując królewski dystans aż pięciokrotnie w ciągu 2 dwóch lat, doświadczysz znacznie więcej.

Nie mogę spać, nie chcę jeść. Chcę biegać. Uzależniona? Tak, to wiedziałam od dawna, ale teraz odczuwam to 3 razy mocniej. Swój pierwszy raz miałam w Krakowie – 12. Cracovia Maraton to mój debiut na królewskim dystansie. Hektolitry przelanego na treningu potu opłaciły się. Teraz uśmiech nie schodzi mi z twarzy, oczy błyszczą, a ja jak słońce... promienieję.

Wytężony trening, którego zadaniem było przygotowanie mnie do pokonania 42 195 m, opłacił się, choć czasami zastanawiałam się: po co mi to wszystko? Jeden z biegaczy długodystansowych, Jerome Drayton, powiedział kiedyś: "Opisać przeżycie, jakim jest maraton, komuś, kto nigdy tego nie doświadczył, to jak próba opisania koloru komuś, kto urodził się ślepy". Nic dodać, nic ująć!

Tuż po przekroczeniu mety 12. Cracovia Maraton wiedziałam, że chcę jeszcze raz przebiec królewski dystans i na tym starcie nie poprzestanę. Jak opadły pierwsze emocje, zaczęłam zastanawiać się, kiedy i gdzie mogłabym uczestniczyć w maratonie po raz kolejny. Siedząc wpatrzona w stronę internetową wspomnianego biegu, ujrzałam link odwołujący do Korony Maratonów Polskich

Droga do Korony Maratonów Polskich

Jak zdobyć ten skarb? Kto może Cię koronować? Inicjatorem Korony Maratonów Polskich są organizatorzy Cracovia Maraton. Możesz z czystym sumieniem włożyć ją na głowę w momencie ukończenia 5 głównych maratonów polskich (Cracovia, Dębno, Wrocław, Warszawski, Poznań) w ciągu 24 miesięcy, licząc od daty rozpoczęcia pierwszego startu spośród wyznaczonych biegów (możesz zacząć od każdego z nich). Aby jednak w królestwie panował porządek, trzeba wysłać wniosek do biura organizatora (zis.krakow.pl).

Pamiętaj, że nie musisz się ścigać z innymi kandydatami do korony – nie liczy się czas, jaki uzyskasz na mecie każdego z maratonów. Najważniejsze to podjąć wyzwanie i konsekwentnie startować we wspomnianych imprezach. No i dobiec do mety każdego z nich. I ja nie pozostałam głucha na pokusę włożenia na głowę korony. W końcu która dziewczyna nie chce zostać królewną? Słyszałam wiele ostrzeżeń, że tak duże obciążenie może być niebezpieczne dla organizmu, że powinnam jeszcze trochę pobiegać, zanim zdecyduję się na bieg do skarbca.

"Osoba wysportowana, czynnie uprawiająca inne dyscypliny wytrzymałościowe, np. wywodząca się z biegów narciarskich czy kolarstwa lub wcześniej biegająca na krótszych dystansach, zdoła się przygotować stosunkowo szybko" – mówi lekarz kadry PZLA Tomasz Mikulski. Amator zaczynający od pół godziny biegu może potrzebować 2 lat.

Dlaczego więc ja chcę zrobić to tak szybko? Jakiś czas temu ze względu na dziwne reakcje mojego organizmu trafiłam do lekarza, który chcąc dokładnie zbadać problem, skierował mnie na specjalistyczne badania. Od tamtej pory jestem pod opieką lekarza z Poradni SM (stwardnienia rozsianego). Nie wiem dokładnie, jak może zachowywać się mój organizm i co przyniesie przyszłość, dlatego chcę realizować swoje plany już teraz. Świadomość następstw choroby daje mi energię do działania i realizacji marzeń.

W momencie podjęcia decyzji zaczęłam zastanawiać się, jak dobrze rozplanować starty. Mam 2 lata na przebiegnięcie 5 maratonów i pojawia się pytanie, jaką taktykę obrać. Można zacząć w każdym wieku, bo jak mówi Tomasz Mikulski: "Zdolność wysiłkowa teoretycznie pogarsza się wraz z wiekiem, w dyscyplinach ultrawytrzymałościowych jednak udaje się ją utrzymać na najwyższym poziomie wyjątkowo długo". Wielokrotnie słyszałam, aby zacząć od jednego z wiosennych maratonów i kolejny bieg zaplanować na jesień. Radzili mi, aby 3 następne starty pozostawić na drugi rok.

Mój kolega Marek Górecki, podobnie jak ja postanowił, że jego pierwszy start maratoński będzie pierwszym, który rozpocznie jego podróż do zdobycia Korony Maratonów Polskich. "Zacząłem od maratonu warszawskiego, a 2 tygodnie później wystartowałem w Poznań Maraton. Następny rok biegów rozpocząłem Dębnem, zaraz potem Cracovia. Na końcu Wrocław. Mogłem lepiej rozplanować starty" – mówi. Sandra Budzeń, zdobywczyni Korony, tak wspomina kolejne starty: "Na koniec zostawiłam 3 maratony, które odbywały się w 2-tygodniowych odstępach. Wrocław, Warszawa i Poznań, po którym kontuzja na długo wyeliminowała mnie z biegania".

Ty swoje starty rozplanuj lepiej. Zacznij wiosną, a jesienią pobiegnij środkowy, czyli Warszawę. Dzięki temu na drugi rok masz wiosną kolejny, a jesienią dwa w odstępie miesiąca. W przygotowaniach trzeba wykorzystać wszystkie elementy, by dobiec do Korony: trening, dietę i regenerację. "Najlepiej ogarnąć wszystkie elementy proporcjonalnie, niż jeden wyeksponować kosztem innego" – radzi lekarz polskich lekkoatletów Tomasz Mikulski.

Tomasz Mikulski, lekarz kadry PZLA, radzi:

  • Biegaj, pływaj, wyjdź na rower: Urozmaicaj swój trening. Nie samym bieganiem biegacz żyje. Zrób sobie wycieczkę rowerową, popływaj. W zimie spróbuj nart biegowych.
  • Pamiętaj o stabilizacji: Zadbaj o ogólną sprawność i nie zapominaj o ćwiczeniach stabilizacyjnych. Do planu treningowego dodaj ćwiczenia na piłce sensomotorycznej lub zajęcia fitness z wykorzystaniem Bosu.
  • Weekendowy wyjazd treningowy: Zaplanuj 2-3 wyjazdy na obozy treningowe w górach.

Przygotowania do walki o tron

Drugi maraton, który ukończyłam, odbył się w moim rodzinnym Wrocławiu. Myśli podczas tego biegu szalały jak opętane: raz entuzjastyczne, pełne nadziei, innym razem burzowe niczym majowe wieczory z piorunami przecinającymi niebo. Medal był nagrodą za wysiłek, ale w kilka godzin po przekroczeniu linii mety zaczęłam odczuwać skutki biegu: ból pleców, przeciążona powięź stopy.

Wtedy przypomniałam sobie, co zawsze powtarzał mój trener Paweł Grzonka: "Monotonia treningowa może doprowadzić do niechcianych kontuzji". Nie zawsze go słuchałam. A mówił, by nie rezygnować z interwałów, podbiegów i treningów z narastającą prędkością tylko dlatego, że wymagają więcej wysiłku. Chcesz lepiej i dłużej biegać, wyjdź na przejażdżkę rowerową lub poskacz z koleżanką na zajęciach fitness. "Dobrym rozwiązaniem na wzmocnienie stawów są ćwiczenia stabilizujące na nierównym podłożu" – radzi Paweł Grzonka.

1 2
STRONA 1 z 2

Komentarze

 (7)
ZOBACZ KOMENTARZE
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij