Runner's World poleca:

Biegowe rekordy Guinnessa, czyli patent na mistrzostwo świata

Poleć ten artykuł:

Kto z nas nie chciałby być mistrzem świata w jakiejś konkurencji... Okazuje się, że jest to prostsze, niż Ci się wydaje. Wszystko dzięki Księdze Rekordów Guinnessa, która jest otwarta na kreatywne umysły i czeka, aby wypełnić się kolejnymi osiągnięciami. Tymi biegowymi także.

Wchodzisz do całkowicie osobliwego świata. Krainy rodem z dzieciństwa, gdzie każdy przechwala się, że potrafi plunąć dalej niż koledzy. Tutaj takie samo znaczenie ma forma fizyczna i kreatywność. Świat rekordów Guinnessa pozwala wykazać się w konkurencji, którą samemu się wymyśli. A biegacze wymyślają na potęgę.

Niektóre z rekordów wzbudzają szacunek, inne uśmiech, część wręcz przerażenie. Ale kto by nie chciał powiedzieć, że jest najlepszy na świecie w swojej dyscyplinie?

Poniżej przedstawiamy przegląd rekordów Guinnessa związanych z bieganiem.

Największa związana grupa

W Würzburgu w Niemczech grupa 73 biegaczy związała się metalowym łańcuchem i razem ukończyła maraton. Wyglądali jak uciekinierzy z więzienia. Wyobraź sobie te ich postoje w toi-toiu...

Amatorskie wideo z bicia tego rekordu

Najszybszy półmaraton tyłem

Achim Aretz zaczął biegać tyłem i w ten sposób ustanowił kilka rekordów świata w tej konkurencji. Półmaraton w Essen pokonał w 1:40:29 (Więcej o bieganiu tyłem: Retro running: Na wspak, czyli bieganie tyłem).

Najszybsze 100 m na czworaka

Katsumi Tamakoshi miałby szanse wygrać z Usainem Boltem, tylko wyścig musiałby się rozgrywać na jego zasadach, czyli na czworaka. W tej nietypowej postawie Japończyk potrafi pokonać 100 m w 15,86 s.

Najszybszy maraton żonglując

Michal Kapral to Kanadyjczyk o polsko brzmiącym imieniu i nazwisku, który zrobił maraton w 2:50:12, w czasie biegu non stop żonglując trzema piłeczkami.

Michal Kapral opowiada o swoich dwóch pasjach żąglowaniu i bieganiu

Najszybsza mila pokonana w płetwach

Zachary Miller pokonał milę w 5 minut i 48,86 sekundy w płetwach. Wyglądał przy tym jak biegający Kaczor Donald. Ten kaczor może się jednak pochwalić najlepszym wynikiem na świecie.

Zachary Miller podczas bicia rekordu Guinnessa

Najdłuższy dystans pokonany bez snu

Kim Allen tak bardzo kocha bieganie, że nie śpi, by biegać. Podjęła się wyzwania, które nazwała „Bezsennością w Auckland”. Pokonała 500 km w 86 godz. 11 min i 9 s bez przerwy choćby na drzemkę.

Najszybsze 100 m po lodzie boso

Nico Surings z Holandii przebiegł 100 m w 17,35 s boso po lodzie. Niektórzy chodzą po rozżarzonych węglach, on z „Pieśni lodu i ognia” wybiera ten pierwszy wątek. Zapewne zasuwał tak, bo było mu zimno w stopy.

Najdłuższy dystans na bieżni w 7 dni

Już po 2 minutach umierasz z nudów na bieżni? Krzysztof Tumko w ciągu tygodnia zrobił na niej 823 km i 330 metrów. Daje to po około 120 km dziennie.

Najszybsze 10 km w dwuosobowym kostiumie

Laurie Luscombe i Rob Szczepaniak-Sloane przebrali się za wielbłąda i w takim tandemowym kostiumie pokonali 10 km w czasie 40:02. Chociaż, po prawdzie, głowa pokonała metę o sekundę szybciej.

Tagi: biegowe rekordy guinessa | rekord guinnessa | sportowe rekordy guinnessa | bieganie rekordy guinnessa