Dobek wygrywa w świetnym stylu i powalczy o medal!

W niedzielę Polacy nie wystąpili w żadnym biegu finałowym. Walczyli natomiast o awans do finałów w biegach półfinałowych. Jako jedyny swoją szansę wykorzystał Patryk Dobek, który do niedawna specjalizował się w biegu na 400 m przez płotki, ale szybko wyrasta na rasowego 800-metrowca.

Dobek wygrywa w świetnym stylu i powalczy o medal! Giuseppe Cacace / East News
Patryk Dobe po awansie do finału biegu na 800 m (fot. Giuseppe Cacace / East News)

Finał 100 m przez płotki nie dla Polek

Niestety, do finału biegu na 100 metrów przez płotki nie udało się awansować żadnej z naszej reprezentantek. W pierwszym biegu półfinałowym Klaudia Siciarz była piąta, a w kolejnym Pia Skrzyszowska szósta, co żadnej z nich nie dawało szansy na miejsce w ósemce, która powalczy o medale. Na pewno Skrzyszowskiej nie pomógł fakt, że z niewyjaśnionych przyczyn bieg był trzykrotnie zatrzymywany, mimo braku falstartu którejkolwiek z zawodniczek, i dopiero za czwartym razem zawodniczki mogły pomknąć do mety. Pia była bardzo rozczarowana po swoim starcie i niezadowolona z popełnionych błędów technicznych, ale przecież swój plan na te igrzyska, czyli rekord życiowy i półfinał, osiągnęła. Igrzyska w Paryżu za trzy lata mogą być jej imprezą.

REKLAMA

Bez awansów w biegu na 3000 m z przeszkodami

W sesji porannej w biegu na 3000 metrów z przeszkodami startowały siostry Alicja i Aneta Konieczek. Niestety, żadnej z nich nie udało się awansować do finału. Aneta, której ewidentnie nie wyszedł ten start,  była  w swoim biegu dwunasta, ze słabym czasem 10:07,25. Dużo lepiej pobiegła w kolejnej sesji Aneta, której czas  9:31,70 był słabszy od rekordu życiowego o zaledwie 5 sekund, ale wystarczyło to do zajęcia dopiero ósmego miejsca w biegu eliminacyjnym, które nie dawało awansu do finału.

W biegach na 400 m stawiamy na sztafety

Sporo strachu napędził nam w swoich eliminacjach Karol Zalewski, który w biegu na 400 m mocno ruszył od startu, ale już po 100 metrach zupełnie zwolnił i truchtem dotarł do mety po ponad 2 minutach. Były obawy o kontuzję, ale zawodnik, który wczoraj został mistrzem olimpijskim w sztafecie mieszanej, uspokoił nas, że jednak wspólnie z trenerem Aleksandrem Matusińskim zdecydowali oszczędzać siły i zdrowie na starty w sztafecie.

„Po zdobyciu złota i nieprzespanej nocy zapadła decyzja, by bardziej postawić na regenerację przed biegiem sztafetowym. Mamy tam dużo do zrobienia, chcemy dostać się do finału i tam powalczyć, więc nie chciałem przeciążać organizmu” – powiedział nasz mistrz.

Z indywidualnego startu zrezygnowała również jego partnerka ze sztafety mieszanej Justyna Święty-Ersetic. Powodem jest oczywiście kontuzja, której uległa na obozie w Zakopanem i brak stuprocentowej sprawności, która gwarantowałaby że lekkoatletka zniosłaby bez żadnych negatywnych konsekwencji starty indywidualane i w drużynie. Mistrzyni olimpijska oszczędza siły na start sztafetowy, którego eliminacje odbędą się we wtorek (godz. 02:45).

Dobek wygrywa i jest już w finale!

Patryk Dobek startował jako pierwszy z Polaków awansował do finału biegu na 800 metrów. Polak w eliminacjach nie pobiegł zgodnie z taktyką ustaloną z trenerem Zbigniewem Królem i musiał mocno walczyć o półfinał. Tym razem jednak pobiegł bezbłędnie taktycznie. Trzymał się przez cały czas wewnętrznej krawędzi bieżni i przyśpieszył na ostatniej prostej, wygrywając swój bieg. Wydaje się, że Polak ma olbrzymie rezerwy, kiedy bieg nie jest zbyt szybki i może wygrywać piorunującym finiszem. Patryk powiedział, że awansował dzięki błędom rywali, którzy otworzyli mu pierwszy tor na ostatniej prostej.

Drugi z naszym reprezentantów w biegu na 800 metrów, Mateusz Borkowski, nie dał niestety rady i zajął w swoim biegu eliminacyjnym ostatnie miejsce.

Zobacz także: Kiedy starty Polaków na igrzyskach w Tokio? (kalendarz biegów)

MD

Zobacz również:
Spokojne kilometry, które stanowią ogromną większość Twojego kilometrażu podczas treningów, to fundament planów treningowych biegaczy długodystansowych. Pytanie jednak brzmi: czy przypadkiem nie pokonujesz ich za szybko albo za wolno? Sprawdź, jakie tempo na długie, swobodne wybiegania będzie odpowiednie dla Ciebie, biorąc pod uwagę Twoje cele, doświadczenie oraz pozostałe obciążenia treningowe.
ZOBACZ WIĘCEJ

Komentarze

 
DODAJ KOMENTARZ
REKLAMA