Nowy rekord świata w maratonie

Kenijczyk Patrick Makau ustanowił nowy rekord świata w maratonie - zwyciężył w berlińskim biegu z wynikiem 2:03:38. Poprawił o 21 sekund poprzedni rekord, który od trzech lat należał do Etiopczyka Haile Gebrselassie.

Bas Rabeling / Shutterstock.com
Patrick Makau - na zdjęciu po zwycięstwie w półmaratonie City Pier City Loop 2010 w Hadze - w maratonie berlińskim nie tylko pokonał rywali, ale także poprawił rekord świata. (fot. Bas Rabeling / Shutterstock.com)

Patrick Makau ma 26 lat. Już w 2010 roku nastawiał się na poprawienie wyniku Haile Gebrselassie. W trudnych warunkach zwyciężył wtedy z czasem 2:05:08. Makau jest również rekordzistą świata w biegu na 30 km z wynikiem 1:27:8. Inne jego najlepsze rezultaty to:

• 10 km - 27:27 (Berlin 2007)

• półmaraton - 58:52 (Ras Al Khaimah 2009)

• maraton - 2:03:38 (Berlin 2011).

Był to już czwarty rekord świata w maratonie mężczyzn ustanowiony w Berlinie. Poprzednie należały do Paula Tergata (2:04:55 w 2003) oraz dwukrotnie do Haile Gebrselassie (2:04:26 w 2007 i 2:03:59 w 2008). Wczesniej najlepszy światowy wynik na berlińskiej trasie uzyskał Ronaldo Da Costa (2:06:05 w 1998).

Najlepszym Polakiem na trasie był tym razem Michał Smalec, uzyskując czas 2:21:42 i zajmując 32. miejsce. Na wyróżnienie zasługuje również Sławomir Pieczurowski, który zwyciężył w kategorii M50 z rezultatem 2:37:45 (134. miejsce w Open).

U pań triumfowała Florence Kiplagat z czasem 2:19:44, a najlepsza Polka Iwona Lewandowska zajęła jedenaste miejsce - 2:30:38. Trzeci stopień podium zdobyła Paula Radcliffe, uzyskując minimum na przyszłoroczne Igrzyska Olimpijskie w Londynie, gdzie - jak się można spodziewać - będzie chciała poprawić swój własny rekord świata.

W kategorii niepełnosprawnych startujących na wózkach drugie miejsce z wynikiem 1:04:13 zajął Arkadiusz Skrzypiński, przegrywając ze zwycięzcą Vico Mekleinem o zaledwie jedną sekundę.

Klimat tego wielkiego święta biegów przyciąga ogromną liczbę biegaczy, a trasa sprzyja uzyskiwaniu rekordowych rezultatów. Maraton w Berlinie to świetna organizacja i bardzo dobra zabawa dla wszystkich. Wzdłuż trasy maratonu jak zawsze ustawiły się orkiestry dęte i jazzowe, zespoły bębniarzy, kataryniarze, cheerleaderki. Biegli mężczyźni i kobiety, starzy i młodzi, a kibicowali wszyscy. 38. edycja imprezy przeszła do historii z nowym rekordem świata.