Runner's World poleca:

Polacy zdominowali Wings for Life World Run 2016 [wideo]

Poleć ten artykuł:

3. edycja Wings for Life World Run po raz kolejny, we wspólnym celu, zjednoczyła ludzi na całym świecie. Globalna rywalizacja dostarczyła ogromu emocji szczególnie Polakom – którzy mogli śledzić zmagania rodaków, startujących w Poznaniu, ale i za granicą.

Wings for Life World Run, Bartosz Olszewski, Dominika Stelmach

8 maja 2016 r. o godz. 13:00, w 33 krajach równocześnie rozpoczął się bieg Wings for Life World Run. Imprezę wyróżnia nietypowa formuła sportowa – zawodnicy nie biegną do mety, ale uciekają przed nią (wyznacza ją jadący za uczestnikami samochód).

Spektakularnym sukcesem zakończył się występ Bartka Olszewskiego, startującego w Kanadzie, który zajął 2. miejsce na świecie, a 1. w Niagara Falls (pokonał 82,42 km). Dominika Stelmach, która startowała w Australii była tam 1. z wynikiem 55,25 km. Także w Holandii wygrała nasza rodaczka, Diana Golek, kończąc rywalizację na 38,91 km.

W poznańskiej edycji imprezy najdłużej przed metą uciekał Tomasz Walerowicz, który został dogoniony przez Adama Małysza, kierującego Samochodem Pościgowym, na 71,12 kilometrze. Wśród kobiet najlepsza okazała się Agnieszka Janasiak, której udało się przebiec 39,94 km.

Tomasz Walerowicz, już w 2015 roku startował w Poznaniu, zajmując wówczas 2. miejsce w naszym kraju, a 6. miejsce na świecie. Tuż po zakończeniu rywalizacji w tym roku mówił:

„Wygrana w Wing for Life World Run jest moim największym amatorskim sukcesem, motywacją do dalszej pracy nad sobą i spełnieniem marzeń”. Tomek, przyznaje, że nastawiał się na wygraną w Poznaniu – „O lokalizację w przyszłym roku trzeba pytać mojego syna, ale mam wrażenie, że wybierze Japonię, bo interesuje się szybkimi pociągami. Obiecałem mu, że on wybierze lokalizację i teraz muszę słowa dotrzymać”.

Najlepsza kobieta w Poznaniu tak podsumowała swój występ:

„To niezwykle emocjonujące! Przyznaję, że miałam ochotę jeszcze przyśpieszyć, ale już nie miałam szans z Małyszem. Cieszę się, że udało mi się zrealizować to, czego chciałam, czyli zwyciężyć w Wings for Life World Run – stać się częścią tak pięknego wydarzenia, kiedy pomagamy innym ludziom”.

W polskiej edycji Światowego Biegu Wings for Life wystartowało 51 osób na wózkach. Najlepszy Tomasz Firzermann, został złapany na 32,5 km.

Do 3. edycji Światowego Biegu zarejestrowała się rekordowa liczba 130,732 uczestników, 203 narodowości. Na bieg w Polsce zarejestrowało się ponad 4600 uczestników (w 2015 było 3 000 uczestników, w 2014 - 1100 biegaczy). Wśród nich byli: Agnieszka Więdłocha, Kuba Wesołowski, Jarek Hampel (wracający do sportu po długiej przerwie spowodowanej kontuzją), Monika Pyrek, Beata Sadowska, Paulina Holtz, Kuba Przygoński.

Wszyscy, w 34 miejscach na świecie, pobiegli dla tych, którzy biegać nie mogą. Ogłoszono także datę 4. edycji Wings for Life World Run. Tym razem odbędzie się 7 maja. W Polsce ponownie zagości w Poznaniu. Do biegu już można się zapisywać na stronie: www.wingsforlifeworldrun.com