Złoty Tomala! Srebrna Andrejczyk! Męska sztafeta 4x400 m w finale!

Ósmego dnia rywalizacji lekkoatletów z reprezentantów Polski na olimpijskiej bieżni w Tokio pojawiła się tylko nasza sztafeta 4x400 metrów mężczyzn. Panowie bez problemu wywalczyli awans do finału, wygrywając z dużą przewagą swój bieg eliminacyjny. Ale ten dzień na igrzyskach należał do Dawida Tomali, sensacyjnego mistrza w chodzie na 50 km!

Pewny awans męskiej sztafety 4x400 m do finału igrzysk w Tokio! AP / East News

Sensacyjny mistrz Tomala!

Zanim na tokijski stadion weszli biegacze, o sensacyjną wręcz niespodziankę w Sapporo, gdzie ze względu na mniejsze upały startują długodystansowcy, postarał się nasz chodziarz Dawid Tomala. W konkurencji chodu na 50 km, w której startował dopiero trzeci raz w życiu (pierwszej "pięćdziesiątki" nie ukończył, w drugiej zdobył kwalifikację olimpijską, wcześniej rywalizował na krótszych dystansach), 32-letni Polak wynikiem 3:50:08 (tempo 4:36 min/km!) zdobył złoty medal, zostawiając faworytów daleko za swoimi plecami.

Dodajmy, że Dawid Tomala zapisał się w wyjątkowy sposób na kartach historii, ponieważ jest ostatnim mistrzem olimpijskim w chodzie na "królewskim" dystansie - za trzy lata w Paryżu chodu na 50 km już nie będzie w programie igrzysk.

Z dwóch pozostałych Polaków startujących w chodzie na 50 km Artur Brzozowski zajął 12. miejsce (3:54:08), a Rafał Augustyn nie ukończył rywalizacji, schodząc z trasy.

Męska sztafeta 4x400 w finale!

Dzisiaj z Polaków jako jedyni na bieżni pojawili się uczestnicy eliminacyjnego biegu sztafetowego 4x400 m mężczyzn. Trener wysłał do boju drużynę w składzie Dariusz Kowaluk, Karol Zalewski, Jakub Krzewina i Kajetan Duszyński. Z tej czwórki tylko Krzewina nie poznał jeszcze smaku zwycięstwa na tegorocznych igrzyskach – pozostali zdobyli kilka dni temu złoto w sztafecie mieszanej 4x400 m, ale z pewnością mieli wielki apetyt na kolejny krążek z najcenniejszego kruszcu.

Startujący w drugiej serii i biegnący na ósmym torze Polacy rozpoczęli bardzo dobrze - Dariusz Kowaluk biegł w czołówce, jako jeden z pierwszych przekazując pałeczkę Karolowi Zalewskiemu. Ten na drugiej zmianie wyszedł na prowadzenie, zwiększając stopniowo przewagę i jako pierwszy dotarł do strefy zmian. Jakub Krzewina pobiegł równie mocno, chociaż na finiszu jego zmiany dogonił go reprezentant Belgii, która przez większość ostatnich 400 metrów była na pierwszym miejscu. Jednak na ostatnim wirażu Kajetan Duszyński zdecydowanie przyspieszył, odzyskał prowadzenie i z kilkumetrową przewagą wpadł na metę!

Polacy wygrali swój bieg eliminacyjny ze świetnym wynikiem 2:58,55 - najlepszym czasem polskiej sztafety w XIX wieku i drugim najlepszym w historii polskiej lekkoatletyki. Na drugim miejscu finiszowali Jamajczycy (2:59,29), którzy wyprzedzili Belgów (2:59,37). Z pierwszego biegu eliminacyjnego do finału awansowały drużyny Stanów Zjednoczonych (2:57,77), Botswany (2:58,33), Trynidadu i Tobago (2:58,60) oraz z najlepszymi czasami poza pierwszymi trójkami obu serii Włosi i Holendrzy.

Srebro w oszczepie dla Andrejczyk!

Po eliminacjach w sztafecie o swój pierwszy medal olimpijski walczyła oszczepniczka Maria Andrejczyk - przed 5 laty w Rio de Janeiro niespodziewanie otarła się o podium, zajmując wówczas czwarte miejsce, tym razem liczyła już na dużo więcej. Polka, która zmagała się z bólem naderwanych mięśni barku, moc pokazała już w konkursie kwalifikacyjnym - błyskawicznie zapewniła sobie awans do finału, wygrywając eliminacje już pierwszym rzutem na odległość 65,24 cm.

W finale Andrejczyk stoczyła zacięty, emocjonujący bój z Chinką Shiying Liu i Australijką Kelsey-Lee Barber. Ostatecznie reprezentantka Polski wywalczyła w konkursie srebrny medal po rzucie na odległość 64,61 m! Wygrała Chinka (66,34 m), a Australijka (64,56 m) zajęła trzecie miejsce.

AF

Doskonale wiesz, że ćwiczenia siłowe pomagają zmaksymalizować efekty Twoich treningów biegowych, a do tego redukują ryzyko kontuzji i pomagają pozbyć się nadmiaru tkanki tłuszczowej. Możesz jednak nie wiedzieć, na którymi z ponad 650 mięśni swojego ciała powinni w pierwszej kolejności pracować biegacze. Ale od tego masz nas i nasz trzyczęściowy poradnik treningu siłowego dla biegaczy. W tej części znajdziesz ćwiczenia, którymi wzmocnisz kluczowe partie mięśniowe swoich nóg od kolan w dół.