Runner's World poleca:

Biegaczu, bądź zdrów jak ryba!

Poleć ten artykuł:

Nie każdemu z nas dane jest złapać złotą rybkę, a potem żyć długo i szczęśliwie dzięki spełnionym przez nią trzem życzeniom. Ale każdy z nas może dzięki rybom być po prostu zdrowszym, a biegacze mogą być również szybsi. Sprawdź, co dobrego przyniesie Ci jedzenie ryb.

Ryby mają w sobie coś, co trudno znaleźć gdzie indziej w przyrodzie - kwasy tłuszczowe o bardzo długich łańcuchach omega-3. Naukowcy nie mają wątpliwości: powinniśmy znacznie zwiększyć udział kwasów omega-3 w diecie poprzez częstsze spożywanie owoców morza i ryb. A po co ryba biegaczowi?

Dla serca, mózgu i oczu

Eskimosi spożywają dużo tłuszczu, jednak nie chorują na miażdżycę typową dla mieszkańców Europy. Dlaczego? Bo jedzą dużo tłuszczu, który pochodzi z ryb. Badania wykazują, że zawarte w rybach kwasy tłuszczowe hamują syntezę trójglicerydów i cholesterolu, a dzięki właściwościom przeciwzapalnym i rozszerzającym naczynia krwionośne zapewniają prawidłowy przepływ krwi, obniżają zły cholesterol LDL, zapobiegają miażdżycy, są również świetnym źródłem witamin rozpuszczalnych w tłuszczach A i D oraz lecytyny. Odgrywają także ważną rolę w utrzymywaniu prawidłowej pracy mózgu i oczu.

Dla stawów

To wszystko na pewno już słyszałeś, ale czy wiesz, że kwasy omega-3 mogą pomóc też na bolące stawy? Najnowsze badania wykazują, że tłuszcze wielonienasycone omega-3, które znajdziesz w rybach, działają przeciwbólowo i przeciwzapalnie. Chronią stawy narażone na obciążenia podczas ćwiczeń i pomagają przy artretyzmie. Dlatego każdy biegacz powinien uzupełnić swoją dietę w źródło kwasów omega-3.

Dla płuc

Kwasy te mogą też zapobiegać astmie spowodowanej wysiłkiem. U niektórych osób podczas ćwiczeń następuje zwężenie dróg oddechowych, co ogranicza dostawy tlenu. Badania wykazały, że nawet trzytygodniowa suplementacja kwasami omega-3 spowodowała stłumienie zapaleń dróg oddechowych i poprawiła funkcjonowanie płuc po wysiłku o 64%. Istnieją też dowody na to, że kwasy omega-3 mogą zapobiegać niektórym rodzajom alergii.

Naturalny środek przeciwbólowy

Joseph Maroon, lekarz neurochirurg z uniwersytetu w Pittsburgu, od 2004 roku startujący w zawodach Ironman, od lat bada, czy kwasy omega-3 mogą łagodzić ból stawów. W jego testach brało udział 250 kobiet i mężczyzn z bólem pleców oraz szyi. Do ich pożywienia dodano 1200 miligramów DHA i EPA - dwie efektywne formy omega-3. Po miesiącu suplementacji u 59% badanych ból na tyle się zmniejszył, że zrezygnowali oni ze środków farmakologicznych. Inne badania także potwierdzają, iż kwasy omega-3 skutecznie redukują ból stawów.

Jak to działa?

Kiedy ćwiczymy, biegamy lub mamy problem ze stawami, nasze ciało produkuje substancje zapalne. Kwasy omega-3 hamują tę reakcję, ponieważ zwiększają produkcję prostaglandyn przeciwzapalnych, przez co maleje ilość tkanek objętych stanem zapalnym. W konsekwencji zmniejsza się ból, a infekcja szybko się cofa.

Tagi: dieta | ryby | kwasy tłuszczowe omega-3 | zdrowe tłuszcze | białko | dieta | zdrowie | mózg

Oceń artykuł:

5.0

Skomentuj (0)

Brak komentarzy
dodaj pierwszy komentarz

Runner's WorldPorady dla biegaczy

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij