Polityka prywatności - poznaj szczegóły » [ X ]
PODZIEL SIĘOCEŃ
4.1

Kofeina w treningu biegacza: Wpływ kawy na formę

Masz wyrzuty sumienia po kolejnej wypitej kawie? Niepotrzebnie. Niewielka dawka kofeiny to zastrzyk energii dla nóg i umysłu, który nie wpłynie negatywnie na Twoją formę. Zobacz, jak na Twoje bieganie wpływa dawka kawy, czekolady czy Coca-Coli.

Dopalacze dla biegacza Sprawdź, jak kawa wpłynie na Twoje bieganie / fot. Kate Sears, Kevin Sprouls

W przeprowadzonym niedawno eksperymencie naukowcy podali rowerzystom batony energetyczne przed i w trakcie wyczerpującego treningu. Część sportowców otrzymała batony z dodatkiem kofeiny (w ilości odpowiadającej 1 filiżance kawy), a pozostali zwykłe batony.

Okazało się, że po spożyciu kofeiny kolarze z pierwszej grupy byli w stanie nie tylko dłużej trenować, ale też szybciej i trafniej odpowiadali na pytania w testach na inteligencję. To cenna wskazówka również dla biegaczy w tzw. biegach przygodowych oraz we wszystkich sportach, w których liczy się refleks i podejmowanie trafnych decyzji.

Kawa dla sprinterów

Czeka Cię trening szybkościowy? Filiżanka kawy to strzał w dziesiątkę. Naukowcy z Australii udowodnili, że kofeina pomaga również krótkodystansowcom. Biegacze, którym przed treningiem sprintów 6 x 20 m zaaplikowano 300 mg kofeiny, byli wyraźnie szybsi od pozostałych kolegów. Uczeni są zdania, że kofeina poprawia czas reakcji i szybkość sprinterów.

Szybsza regeneracja

Organizm po biegu potrzebuje węglowodanów, żeby odbudować stracone zapasy glikogenu. Badania dowodzą jednak, że to właśnie kawa może być kluczem do przyspieszenia regeneracji. Kolarzy, którzy podczas wyczerpującej dwudniowej jazdy zużyli swoje zapasy glikogenu, podzielono na dwie grupy. Naukowcy podali części z nich zwykły koktajl węglowodanowy, a innym ten sam napój, tylko że z dodatkiem kofeiny. Wyniki były zaskakujące – w grupie osób pijących koktajl z kofeiną średnie tempo odbudowy glikogenu było aż o 66% większe niż w przypadku picia napoju tylko z węglowodanami.

Nie martw się o kości

Niektóre badania dowodzą, że kofeina negatywnie wpływa na tkankę kostną, ale najprawdopodobniej osoby pijące duże ilości kawy piją ją zamiast napojów bogatych w wapń, np. mleka. Dopóki więc zapewniasz organizmowi odpowiednią dawkę wapnia, nie masz się o co martwić.

Regeneracyjny mocha shake

Węglowodany, białka i 100 mg kofeiny idealnie wspomagają regenerację po ciężkim biegu.

Składniki:

 • 60 ml espresso z kawy typu mocha (lub innej mocnej kawy)
 • 160 g odtłuszczonego jogurtu
 • 2 łyżki stołowe startej czekolady
 • 1 banan
 • 5 kostek lodu

Przygotowanie:

Umieść wszystkie składniki w blenderze i zmiksuj do jednorodnej konsystencji.

Kcal: 380 kcal węglowodany: 71 g białko: 19 g tłuszcz: 6,5 g wapń: 30% zapotrz./dzień

RW 04/2012

Komentarze

 
 

Wypełnij to pole:

 • avatar
  zgłoś
  Myślę, że trochę kofeiny nie zaszkodzi. Jeżeli nawet nie miała by dobrego wpływu na organizm to na pewno ma na umysł, bo większość ludzi po prostu lepiej się czuje po kawie. A lepiej biegać w dobrym humorze niż być wściekłym, że niczego na co ma się ochotę nie można wypić czy zjeść. Wszystko jest dla ludzi, ale oczywiście z rozsądkiem.
  baloo15, 2017-05-02 10:54:46
 • avatar
  zgłoś
  jak czytam o mleku boagtym w wapn i jego zbawiennym wplywie na kosci to mnie zalewa... swiat zachodni o gigantycznym problemie z osteoporozą, i maniakalnym wrecz spozyciu mleka jest dla mnie zagadka.. lobby mleczarskie ładuje reklamuy od rana do wieczora od jogurtów, przez mleko skonczywszys na pysznych mlecznych deserkach.. kurna, troche wiedza z lat 50tych w tym rozumowaniu, i chyba nieaktualna. jak piszecie o kawie- powinna byc z cukrem czy bez? czekolada.. nie piszecie jaka a poza tym w wiekszosci przeciez tam jest sam tłuszcz, i cukier.- cukier jest nawet w gorzkiej! banan, jesli nie BIO, to tez o kant dupy jego skład, samo zło. Ale juz organiczny jak najbardziej ok. to tyle , jak piszemy to troche dogłebniej bo czytaja was tysiace... ;)
  ~johnny bravo, 2017-02-24 09:43:49
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij