Runner's World poleca:

Historia Runner's World mierzona kilometrami

Poleć ten artykuł:

W 1966 roku do świata biegaczy dołączył Runner's World. Dziś, gdy bieganie staje się coraz bardziej popularne, my nadal tworzymy ten świat i jesteśmy dumni, mogąc być częścią jego historii. Zobacz, jakie były początki największego pisma dla biegaczy na świecie.

okładka Runner's World Zobacz całą galerię

Prawdziwemu boomowi na bieganie dała początek wygrana Franka Shortera w maratonie olimpijskim w1972 roku. To wydarzenie zainspirowało tysiące Amerykanów we wczesnych latach 70. do trenowania biegów na długich dystansach. Wyglądało na to, że biegacze są wszędzie w Stanach Zjednoczonych.

Wszędzie, z wyjątkiem Billings w stanie Montana, gdzie pracowałem i gdzie - mogę niemal z pewnością powiedzieć - byłem jedynym dorosłym biegaczem. Codziennie trenowałem w parku, a faceci, którzy się tam kręcili, brali mnie za dziwnego gościa ćwiczącego sporty walki i mieli do mnie należyty respekt. Nie próbowałem wyprowadzać ich z błędu.

Pierwsze spotkanie

Pewnego dnia w moim domu pojawił się egzemplarz magazynu "Runner's World". W tym czasie był drukowany na papierze gazetowym w wersji czarno-białej i bardziej przypominał alternatywną gazetkę lokalnej społeczności niż periodyk ukazujący się w całym kraju (zobacz galerię okładek Runner's World).

Nie pamiętam żadnego artykułu z tego wydania, tylko słowa, które odcisnęły piętno na mojej psychice, potwierdzając to, co instynktownie sam już czułem - że bieganie na długie dystanse jest metodą na dobre samopoczucie. Magazyn - pisany i redagowany przez ludzi, którzy samych siebie określali jako przede wszystkim biegaczy, a dziennikarzy dopiero potem - prezentował bieganie niemal jako manifestację subkultury lat 70.

W 1966 r. licealista Bob Anderson, miłośnik biegów długodystansowych, zaczął wydawać "Distance Running News". "To było tak, jakbym nagle wkroczył w podziemne grono wyznawców jakiegoś ruchu religijnego" - wspomina.

Tak jak w tym samym czasie Rolling Stones rozprzestrzenili kulturę rockową, ten robiony "domowym" sposobem, ale elektryzujący magazyn, przygotowywany w miejscu, którego nazwa kojarzy się z czymś utopijnym - Mountain View w Kalifornii - jednocześnie wspierał i tworzył modę na bieganie.

Głód informacji

W 1966 roku Bob Anderson, uczeń liceum w Overland Park w Kansas, złapał bakcyla biegów długodystansowych i zaczął rozglądać się za informacjami na temat treningów i zawodów. "W tamtych czasach nie było żadnej komunikacji między biegaczami"- wspomina Anderson.

Bob miał wizję stworzenia czasopisma dla przeciętnej osoby, która chciałaby się dowiedzieć, jak przebiec 18 km bez padania na twarz albo jest zainteresowana biegiem organizowanym w sąsiedniej miejscowości. Aby uzupełnić tę lukę, zaczął wydawać "Distance Running News". Prenumerata dwóch numerów w pierwszym roku ukazywania się periodyku kosztowała dolara.

"To było tak, jakbym nagle wkroczył w podziemne grono wyznawców jakiegoś ruchu religijnego. Ludzie, których nigdy nie widziałem, wysyłali mi pieniądze" - opowiada Anderson.

Tego rodzaju tematyka musiała oczywiście przyciągnąć fanów biegania, takich jak Joe Henderson. W tamtym czasie Joe był młodym dziennikarzem i mistrzem Iowa w biegach. W 1968 roku Anderson dał Hendersonowi całą kolumnę w DRN, a następnie - w 1970 roku - posadę redaktora naczelnego. W tym samym roku tytuł magazynu przekształcono na "The Runner's World" ("The" wypadło później, w tym samym roku), a siedzibę przeniesiono z Kansas do Mountain View.

Droga w górę

Jednym z pierwszych trafionych w dziesiątkę posunięć Hendersona było ściągnięcie do współpracy George'a Sheehana, kardiologa z New Jersey, i oddanie mu kolumny w magazynie. Dr Sheehan odkrył w sobie już wcześniej pasję do biegów długodystansowych i teraz dzielił się na łamach doświadczeniami.

Gdy sport stał się bardziej popularny - milion Amerykanów startowało w zawodach w późnych latach 70.- Anderson zdał sobie sprawę, że nadszedł moment na wyjście z niszy przeznaczonej tylko dla maniaków.

Tagi: Runner's World | bieganie | historia | historia biegania | magazyn | redakcja | sport | dyscyplina

Oceń artykuł:

5.0

Skomentuj (0)

Brak komentarzy
dodaj pierwszy komentarz

Runner's WorldPorady dla biegaczy

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij