Polityka prywatności - poznaj szczegóły » [ X ]

Runners-world.PL

PODZIEL SIĘ

1


OCEŃ
4.1

Scott Jurek: król bólu

Nikt nie potrafi radzić sobie z przeciwnościami losu lepiej niż Scott Jurek, jeden z najlepszych ultramaratończyków w historii. Ostatnio jednak doświadczył tak wielu bolesnych ciosów, że zaczął wątpić we wszystko - nawet w to, czy w ogóle chce biegać.

Scott Jurek (fot. Franck Ockenfels)

Pierwszy weekend października, pochmurny, chłodny dzień. Jeden z najbardziej utytułowanych, a jednocześnie najbardziej skonfundowanych biegaczy długodystansowych na świecie przygotowuje się do startu. Chce odkryć, kim jest naprawdę.

Bieg North Coast 24-Hour Endurance Run jest rozgrywany w Cleveland, na brzegach jeziora Erie, na płaskiej, betonowej ścieżce długości prawie 1,5 km. 107 zawodników będzie biegać po niej przez całą dobę. Kto zrobi więcej okrążeń - wygrywa i dostaje 900 dolarów. Po drodze Jurkowi nie będą urozmaicać widoków ani polne kwiaty, ani postrzępione klify czy pustynne krajobrazy. Nie będzie żadnych pretekstów, które pozwoliłyby mu oderwać się od bolesnej rzeczywistości.

5:50na 1 km. Takie tempo może utrzymać przez pół godziny praktycznie każdy. Ale tylko Scott Jurek może to zrobić na dystansie 160 km.

Mordercze tempo

Ludzie biegający na dystansach dłuższych od maratonu często są w jakiś sposób dziwaczni czy nieprzystosowani społecznie. Wśród ultramaratończyków ci, którzy decydują się na 24-godzinny bieg po płaskiej, betonowej ścieżce, należą do największych dziwaków. Jurek, tłumacząc, dlaczego zdecydował się na udział w tym najdziwniejszym wśród niecodziennych biegów, powiedział: "Szukałem najlepszego sposobu, który pozwoliłby mi zajrzeć w głąb siebie i sprawdzić, jaki jestem naprawdę".

Miliony ludzi, od przedszkolaków do biegaczy z nadwagą, mogą przebiec 1000 m w 5 minut i 50 sekund. Setki tysięcy są w stanie utrzymać to tempo przez pół godziny lub dłużej. Po rozszerzeniu zasięgu do maratonu ich liczba kurczy się, ale wciąż nie jest to nic nadzwyczajnego. Wiele tysięcy ludzi może przebiec 42,195 km w tym tempie.

Dlatego przemnóżcie ten dystans przez dwa, a potem zróbcie to jeszcze raz. Dodajcie strome podbiegi po skalistych ścieżkach, upał i spuśćcie na trasę zasłonę ciemności. Zostaje tylko kilka osób, które pokonają ten dystans w tempie 5:50. A teraz przychodzi czas na porywiste wiatry wiejące prosto w twarz, pokryte pyłem kaniony, lodowate rzeki oraz nagie, górskie grzbiety i mamy Western States Endurance Run.

W czasie tego 161-kilometrowego biegu trzeba pokonać prawie 12,5 km przewyższeń. Jego uczestnicy muszą zmierzyć się nie tylko z pragnieniem, głodem, zmęczeniem, bezwzględną naturą i przeciwnikami, ale również, co najtrudniejsze, ze sobą. W tym momencie na świecie zostaje tylko jeden człowiek, który jest zdolny do utrzymania tempa 5:50. Nazywa się Scott Jurek.

Z wykształcenia jest fizjoterapeutą. Ma opinię bezgranicznie optymistycznego sportowca, który wśród ekstremalnych biegaczy nie ma sobie równych. Ma 41 lat, jest przystojny i bardzo szczupły - przy wzroście 189 cm waży zaledwie 75 kg, a jego anielską twarz z orzechowymi oczami okalają pukle brązowych włosów.

1 2 3 ... 6
STRONA 1 z 6

Komentarze

 
 

Wypełnij to pole:

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij