Polityka prywatności - poznaj szczegóły » [ X ]

Runners-world.PL

PODZIEL SIĘ



OCEŃ
3.0

Akcesoria, które zmieniły biegowy świat

To nie tylko kwestia gadżetów - sprzęt sportowy naprawdę zmienia świat. Zobacz wynalazki, które były milowymi krokami w rozwoju biegania. To one zmieniły ten sport  w styl życia.

Okulary Oakley - 1984 rok (fot. Oakley)

Bieganie to niedrogi, niewymagający specjalistycznego sprzętu sport dla wszystkich. Tak, to prawda. Ale nawet to, co doskonałe, można ulepszyć. I tak, dzięki stabilnym butom możemy cieszyć się bieganiem, zamiast leczyć kontuzje. Pulsometr pomaga Ci poprawić wyniki, dzięki czemu wreszcie zakwalifikujesz się do wymarzonego biegu. Deszcz już nigdy więcej nie pokrzyżuje Twoich planów - na pluchę możesz gwizdać dzięki bieżniom.

 

Od kiedy w 1966 roku w Stanach Zjednoczonych ukazał się pierwszy numer magazynu „Runner's World", rozwój technologii zrewolucjonizował nasz sport, sprawiając, że bieganie stało się wygodniejsze i przyjemniejsze, trening - bardziej precyzyjny i efektywny, ściganie zaś - bardziej wyczynowe i globalne. Oto milowe kroki na tej drodze do doskonałości. Mety, na szczęście, ciągle nie widać.

 

1. Nike Waffle Trainer - 1974 rok

Przełom: każdy krok biegacza stał się amortyzowany i powstała największa na świecie firma produkująca buty sportowe.

Bill Bowerman, trener na University of Oregon, przekonany, że można zrobić lepsze buty do biegania niż te dostępne na rynku, wziął sprawy w swoje ręce. Dosłownie. W 1971 roku wlał piankę uretanową do najbardziej zaawansowanego technicznie urządzenia formującego, jakim dysponował - do gofrownicy swojej żony. Następnie przyciął i przyszył do buta wystudzone kawałki elastycznej gumy. Kwadratowe gumowe części lepiej absorbowały uderzenia, oferując niezrównaną amortyzację, a przy tym takie buty były dużo lżejsze. Firmę Bowermana - Blue Ribbon Sports - znamy dziś jako Nike.  

2. ChampionChip - 1994 rok

Przełom: oznacza równe warunki dla wszystkich.

Kiedy w latach 70. Biegi zaczęły przyciągać tysiące uczestników, biegacze musieli czekać - najpierw by przekroczyć linię startu, a potem, za metą, na zdanie numerów startowych, aby ustalić kolejność. Jakieś 20 lat później ChampionChip wreszcie pozwolił skończyć z opóźnieniami. Chipy, które przesyłają do komputera sygnał elektromagnetyczny, gdy przebiegasz koło czujników umieszczonych wzdłuż trasy, zostały po raz pierwszy użyte w 1994 roku podczas maratonu berlińskiego. Od 2003 roku czasy mogą być od razu przesyłane do telefonów komórkowych.

3. Czujnik pracy serca Polar PE200 - 1983 rok

Przełom: jesteś pewien, że ćwiczysz z właściwą intensywnością.

Kiedyś biegacze sprawdzali sobie tętno na szyi. Dziś po prostu patrzą na zegarki. Pierwszy bezprzewodowy czujnik pracy serca został opracowany w 1983 roku przez fińskiego profesora elektroniki Seppo Saynajakangasa, dla skandynawskich narciarzy. Biegacze przejęli wynalazek i zaczęli nosić na piersi charakterystyczne paski. „czujnik pracy serca jest bardzo użyteczny, ponieważ pozwala uniknąć przetrenowania" - uważa fizjolog Phil Wharton. Polar (firma, którą założył Saynajakangas) oraz Adidas wkrótce wypuszczą na rynek pierwszy system bez pasków - koszulki i staniki z wbudowanym sensorem, który współpracuje z Polar's RS800sd Running Computer. 

1 2 3 ... 4
STRONA 1 z 4

Komentarze

 
 

Wypełnij to pole:

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij