Szybkie trailówki? Test butów Scott Kinabalu Ultra RC

Scott Kinabalu Ultra RC, nowy gracz na scenie butów trailowych, to wytrzymałe i szybkie but do biegania w terenie. Jak sobie radził podczas naszego redakcyjnego testu? Jest dobry na górskie szlaki czy przebieżki w parkach i na leśnych ścieżkach? Cóż, szykuj się raczej na szybkie bieganie niż wolne, superkomfortowe klepanie kilometrów.

Szybka trailówka? Test Scott Kinabalu Ultra RC Joanna Dudzińska
Scott Kinabalu Ultra RC (fot. Joanna Dudzińska)

Scott jest w świecie sportu znany bardziej ze sprzętu rowerowego niż biegowego, dlatego z dużą ciekawością wyjąłem z pudełka jeden z ich najnowszych produktów dla biegaczy - buty trailowe Scott Kinabalu Ultra RC. O gustach się nie dyskutuje, ale dla mnie właśnie ta powinny wyglądać trailówki. Ciemna, elegancka, odporna na zabrudzenia cholewka z jaskrawymi elementami i energetyczna, jednokolorowa podeszwa. Buty, chociaż mają w nazwie "ultra", już na pierwszy rzut oka wyglądają raczej na takie, które będą nadawać się do w miarę szybkich biegów, ale na krótszych dystansach niż 60 km.

Trzymane w rękach wydają się lekkie (275 gramów może nie robi z nich mistrzów wagi lekkiej, ale na pewno na nogach nie ciążą) i wyglądają na wąskie. Po założeniu na nogi to wrażenie się potwierdza - przy mojej szerokich stopach nie miałem za dużo wolnej przestrzeni, chociaż to opięcie nie było niekomfortowe. Raczej takie, które chcesz mieć kiedy szykujesz się na szybsze bieganie, a nie powolne klepanie kilometrów. Summa summarum, pewne trzymanie pięty i śródstopia, brak wolnej przestrzeni na palce i dobre trzymanie po zasznurowaniu.

Szybka trailówka? Test Scott Kinabalu Ultra RC Joanna Dudzińska
Scott Kinabalu Ultra RC (fot. Joanna Dudzińska)

A propos wiązania butów – w języku są dwie dziurki po bokach, przez które prowadzisz sznurówki. Czasami, w przypadku osób z bardzo wąską stopą, lepiej wyciągnąć je, by dociągnąć mocniej boki cholewki, bez fałdowania języka. Ten ostatni zresztą jest cienki, bez jakiś dodatkowych pianek, ale takie przecież właśnie są buty na szybkie bieganie.

W przeciwieństwie do języka, sporo miękkiej pianki jest w zapiętku, co na pewno zwiększa komfort biegania nie tylko po dużych nierównościach terenu. Sama cholewka, z Engineered Ultra Mesh, jest rozciągliwa i przewiewna, przez co, nawet w czasie treningów w gorące dni, nie czułem termicznego dyskomfortu.

Patrząc na podeszwę zewnętrzną zastanawiałem się jak, przy tak stosunkowo niskich wypustkach, będzie się ona zachowywała w terenie. W suchym, lesistym terenie i na parkowych ścieżkach trzymała doskonale, ale trzeba uczciwie przyznać, że na mocno techniczne trasy trzeba raczej wybrać inny, bardziej "agresywny" model. Kiedy trochę popadało i trzeba było biegać po błotnistym szlaku, również czasami brakowało tych milimetrów w wypustkach.

Szybka trailówka? Test Scott Kinabalu Ultra RC Joanna Dudzińska
Scott Kinabalu Ultra RC (fot. Joanna Dudzińska)

Nie mam natomiast żadnych zastrzeżeń co do materiału, z którego podeszwa jest wykonana - guma jest stosunkowo miękka, ale nie wygląda na to, by ścierała się w nadmierny sposób. Dobrze trzyma się na twardej, wilgotnej nawierzchni i można jej ufać zarówno na płaskim, jak i na zbiegach.  

W biegu Scotty Kinabalu Ultra RW są raczej twarde - to nie są elastyczne, mocno amortyzujące kapcie. Przyczyną jest prawdopodobnie plastikowy mostek w podeszwie środkowej, zatopiony w warstwie pianki Kinetic, który szczególnie odczuwalny jest z przodu stopy. Odzyskujesz w ten sposób trochę energii przy każdym kroku, ale w połączeniu z mocno dopasowaną cholewką sprawia to, że but świetnie sprawdzi się na dystansach do górskiego półmaratonu, czyli na jakieś 4 godziny biegania.

Szybka trailówka? Test Scott Kinabalu Ultra RC Joanna Dudzińska
Scott Kinabalu Ultra RC (fot. Joanna Dudzińska)

Na moich przydomowych trasach, leśnych ścieżkach i duktach Scott Kinabalu Utlra RC radził sobie bardzo dobrze. Pozwalał mi szybko biegać dystanse około 10-12 kilometrów bez uczucia zmęczenia stóp dosyć ciasnym dopasowaniem cholewki i twardą podeszwą. I chyba na takich właśnie trasach sprawdzi się on najlepiej. Na naprawdę długie bieganie jest nieco za twardy i daje stopom za mało przestrzeni, ale do krótszych trailowych wypadów na mało techniczne trasy szybkie i lekkie Scott Kinabalu Ultra RC nadają się doskonale. 

Waga: 275 g (męskie), 247 g (damskie)

Drop: 8 mm ( pięta - 29 mm, palce - 21 mm)

Cena: 689 zł

MD

Zobacz również:
REKLAMA
}