REKLAMA

Test ASICS Gel-Kayano 26: stabilność i amortyzacja na długie kilometry

Wydaje się, że ASICS po kilku wersjach Kayano, które raczej nie miały efektu „wow”, wrócił edycją numer 26 swojego flagowego modelu na naprawdę dobre tory - uważa redaktor naczelny Runner's World po ponad stu kilometrach testowania najnowszej edycji butów japońskiego producenta.

Asics Gel-Kayano 26: świetnie amortyzujący but stabilizujący na długie kilometry Redakcyjny test butów do biegania Asics Kayano 26 (fot. Marek Dudziński)

ASICS Kayano to oczywiście but stabilizujący, który przeznaczony jest dla osób o normalnej lub nadmiernej, ale nie przesadnie dużej pronacji. Dla mnie, ciężkiego biegacza o pronacji nie wychodzącej poza normę, jest to dobra alternatywa na długie, asfaltowe biegi, kiedy stopa potrzebuje nieco wsparcia, szczególnie na ostatnich kilometrach. 

Podeszwa i cholewka

Pierwsze wrażenie organoleptyczne jest bardzo przyjemne: Kayano 26 nie sprawia wrażenia ciężkiego i masywnego, co jest zaletą w przypadku buta stabilizującego. Waży 315 gramów, co oczywiście nie jest żadną rewelacją, ale też nie przynosi ujmy. Rzuca się za to w oczy większa ilość pianki i większa ilość Gelu pod piętą.

Cholewka - inaczej niż w poprzednich modelach - nie jest rozciągliwa na całej długości, a jedynie z przodu, przez co palce mają wystarczająco dużo miejsca, co mi akurat bardzo pasuje. Również brak rozciągliwej siateczki w śródstopiu to dla mnie zaleta, bo but dobrze obejmuje stopę, zapewniając stabilność podczas biegu - stopa nie latała ani na boki, ani w przód i w tył.

REKLAMA

REKLAMA

Asics Gel-Kayano 26: świetnie amortyzujący but stabilizujący na długie kilometry Redakcyjny test butów do biegania Asics Kayano 26 (fot. Marek Dudziński)

Użyty w tym modelu mesh jest przy tym wystarczająco przewiewny – przy temperaturze 22 stopni Celsjusza nie czułem żadnego dyskomfortu termicznego. Poza tym szybko schnie w warunkach domowych – po bieganiu w deszczu buty były na drugi dzień zupełnie suche.

Płaskie sznurówki trzymają węzeł nawet bez jakiegoś silnego zaciągania. But już przy pierwszym założeniu pasuje do nogi jak dobrze dopasowany kapeć, w dobrym tego słowa znaczeniu, z tą różnicą, że kapcie rzadko moją plastikowy zapiętek. Zapewnia on pewne trzymanie stopy w czasie biegu, a ponieważ jest grubo wyłożony pianką, która dopasowuje się do kształtu nogi, to pięta ma naprawdę sporo komfortu.

Najnowszy Kayano wydaje się być butem nieco węższym i bardziej dopasowanym do stopy niż wersja 25, co może nie do końca pasować biegaczom o szerokich stopach.

Dobre wsparcie, dobra amortyzacja pięty

W czasie biegu czuć te kilka dobrze współpracujących ze sobą warstw pod stopami. Od góry idąc, mamy najpierw 5-milimetrową wkładkę, potem FlyteFoam Propel, która daje sprężystość i amortyzację pod przodostopiem. Pod piętą czuć tę zwiększoną ilość Gelu, pod którą jest jeszcze FlyteFoam Lite – naprawdę można się nie przejmować lądowaniem na pięcie.

REKLAMA

Asics Gel-Kayano 26: świetnie amortyzujący but stabilizujący na długie kilometry Redakcyjny test butów do biegania Asics Kayano 26 (fot. Marek Dudziński)

Generalnie miałem wrażenie, że amortyzacja na pięcie jest na wyższym poziomie niż w śródstopiu, co jednak nie przeszkadzało mi zupełnie w biegu.

Kayano 26 ma pod śródstopiem wspierającą piankę o dużej gęstości wspartą plastikową kratką, których zadaniem jest zapobiegać nadmiernemu pronowaniu zmęczonej stopy. I to wparcie wyraźnie czuć - stopa jest bardzo stabilna w czasie biegu, ale taka konstrukcja przekłada się jednak również na wrażenie sztywności buta.

ASICS nigdy nie żałował gumy na najbardziej zewnętrzną warstwę podeszwy i tak samo jest i tym razem. Jest to mieszanka AHAR (ASICS High Abrasion Rubber), która ma zapewnić zarówno amortyzację, jak i wytrzymałość. Guma ta świetnie sprawdza się na betonie i asfalcie, nawet kiedy nawierzchnia jest mokra po deszczu, ale też pozwala bez problemu i bez poślizgów pokonywać odcinki na szutrze czy nawet trawie.

REKLAMA

REKLAMA

Asics Gel-Kayano 26: świetnie amortyzujący but stabilizujący na długie kilometry Redakcyjny test butów do biegania Asics Kayano 26 (fot. Marek Dudziński)

Gel-Kayano 26 daje pewność i stabilność, ale nie spodziewaj się po nim dynamiki i sprężystości, którą dają lżejsze modele. Nie będzie najlepszym wyborem na tempówki czy interwały na stadionie, ale już na długie wybiegania, szczególnie dla biegaczy z lekką nadpronacją albo z większymi wskazaniami na wadze, będzie doskonałym partnerem na wiele kilometrów.

Podstawowe zalety:

  • więcej Gelu pod piętą i miękka podeszwa dają uczucie naprawdę miękkiego lądowania

  • zmodyfikowana w stosunku do poprzednika cholewka świetnie trzyma stopę i piętę

  • guma na podeszwie świetnie trzyma na asfalcie i betonie niezależnie od pogody, krótkie wypady na trawę też nie będą problemem.

Ocena:

  • stabilizacja - 9/10

  • amortyzacja - 8/10

  • wentylacja - 8/10

Cena: Sprawdź najlepszą cenę butów ASICS-Kayano 26

Sprawdź również, jaką opinię o ASICS Kayano 26 mieli uczestnicy naszego ostatniego jesienno-zimowego testu butów do biegania: Test butów do biegania - zima 2019/2020

RW

Komentarze

 (2)
ZOBACZ KOMENTARZE
REKLAMA