Gdy masz w codziennym planie dnia mało wolnego miejsca, a lista obowiązków zawiera pracę na etacie albo prowadzenie własnej firmy, zakupy, sprzątanie, gotowanie, wysyłanie dzieciaków do szkoły, odrabianie z nimi lekcji i tak dalej, nietrudno wyrzucić z niej bieganie. Brak czasu to jedna z najczęstszych przyczyn wychodzenia na treningi rzadziej niż byśmy tego chcieli.
Wydaje się, że problem ten można analizować w trzech kategoriach: generowanie czasu na bieganie (pytanie tylko, gdzie i jak), oszczędzanie czasu (małe sztuczki, dzięki którym minuty mogą połączyć się w kwadrans, a te nawet w godzinę), wreszcie przetworzenie czasu (ustalenie, ile naprawdę potrzebujesz go do swoich biegowych wyzwań).
Poniżej znajdziesz 25 patentów podzielonych na te trzy kategorie, które pozwolą Ci na lepsze zarządzanie czasem. Wybierz trzy z każdej sekcji i wypróbuj je przez miesiąc. Jeśli zadziałają – super. Jeśli nie – wypróbuj trzy inne. Jeśli mimo to nadal nie będziesz w stanie znaleźć wolnej chwili na bieganie, prawdopodobnie tak naprawdę nie chcesz go znaleźć. Ale są spore szanse, że niektóre z naszych sposobów będą skuteczne, więc przestań w końcu szukać wymówek i wskakuj w swoje biegowe ciuchy.
Generowanie czasu
Możesz to zrobić dla siebie i dla tych, którzy są wokół Ciebie.
1. Zaplanuj swój tydzień
Usiądź nad kalendarzem w niedzielny wieczór i zapisz w nim realny plan treningowy, zanim puste kartki na każdy dzień zapełnią się pozostałymi obowiązkami.
2. Stawiaj na jakość, nie na ilość
Wyciśnij maksa z tego, co masz. Znalezienie 20 minut na trening nie jest trudne, ale nie trać tych minut. Co drugą minutę przyspiesz, odpoczywając między nimi wolniejszym biegiem. Zrób 2-3 minuty rozgrzewki i tyle samo czasu poświęć na rozluźnienie na koniec.
3. Wstań 30 minut wcześniej
Bieg w czasie, kiedy reszta domowników jeszcze będzie spała, na pewno nie przeszkodzi Ci w innych spotkaniach, a doda energii na resztę dnia. Z badań wynika również, że ci, którzy biegają rano, są bardziej wytrwali w realizacji planu treningowego. Lubisz rano pospać? Z naszego artykułu Bieganie rano: trening na dzień dobry dowiesz się, jak stać się rannym ptaszkiem.
Komentarze