Runner's World poleca:

6 kroków do prawidłowej postawy [ĆWICZENIA]

Poleć ten artykuł:

Nieprawidłowa sylwetka podczas biegania to większe ryzyko garba, kontuzji oraz gorsze wyniki. Warto? Chyba nie. Zadbaj więc, by mięśnie i stawy lepiej trzymały Twoje ciało w równowadze. Przygotowaliśmy dla Ciebie 3 ćwiczenia i 3 wskazówki, które utrzymają Cię pionie.

W domu powtarzali to setki razy rodzice, w szkole zadręczał Cię tym nauczyciel: Wyprostuj się! Niestety, znów dorośli mają rację. Dobra postawa to podstawa zdrowia i sprawności. Nogi nie poniosą za daleko (ani za szybko) nieokiełznanej reszty ciała. Zwieszona głowa, skulony tułów, a więc źle ustawiona miednica czy przykurczone mięśnie utrudniają przemieszczanie i oddychanie, a często są pierwszym ogniwem łańcucha prowadzącego do urazów.

Każdy krok w nieprawidłowym ustawieniu może pogłębiać przeciążenia i powodować bolesne kontuzje . Wspomnij słowa rodziców w biegu i pamiętaj: klatka piersiowa do przodu, łopatki ściągnięte, wzrok skierowany przed siebie (a nie pod nogi), barki luźno opuszczone (nie przy uszach), łokcie zgięte do ok. 90°. Warto pracować nad prawidłową sylwetką, aż wejdzie Ci to w nawyk.

Zobacz, jak ustabilizować korpus i wzmocnić górne partie ciała, ćwicząc co najmniej 2 razy w tygodniu.

Rolowanie

Ćwiczenie z pilatesu wzmacnia mięśnie brzucha, rozciąga mięśnie kulszowo-goleniowe.

Połóż się na plecach z rękami wyciągniętymi nad głową. Lekko rozstaw proste nogi, palce stóp skieruj do góry. Przyciągnij podbródek do mostka i napinając mięśnie brzucha, roluj plecy, przechodząc do siadu. Kręg po kręgu odrywaj kręgosłup od maty. Kiedy już usiądziesz, wyciągnij ręce do stóp i wytrzymaj tak przez chwilę. Powoli połóż się. Powtórz 10-12 razy.

Tagi: postawa biegowa | prawidłowa postawa | ćwiczenia wzmacniające

Oceń artykuł:

3.4

Skomentuj (0)

Brak komentarzy
dodaj pierwszy komentarz

Runner's WorldPorady dla biegaczy

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij