Polityka prywatności - poznaj szczegóły » [ X ]
PODZIEL SIĘOCEŃ
5.0

Atlas ćwiczeń, cz. 3: brzuch i plecy

Trzecia odsłona wielkiego Atlasu Ćwiczeń Biegacza Runner’s World. Dziś prezentujemy 12 najlepszych ćwiczeń na mięśnie brzucha i pleców, czyli tych, które w czasie biegu są bezpośrednio odpowiedzialne za utrzymanie twojego ciała w pionie. Krótko mówiąc: bez regularnego treningu tych partii, o prawidłowej postawie w czasie biegu możesz zapomnieć. 

Atlas ćwiczeń, cz. 3: brzuch i plecy fot. Agata Pec

1. Deska tyłem z uniesieniem nogi

Pracują prostowniki grzbietu i pośladki.

Usiądź z wyprostowanymi nogami, oprzyj dłonie za biodrami i unieś pupę z ziemi, tak żeby biodra były w jednej linii z nogami i tułowiem. Unieś wyprostowaną lewą nogę. Po 5 sekundach opuść ją i unieś drugą. Ćwicz za zmianę przez 30 s, trzymając całe ciało stabilnie – ruszają się tylko nogi.

Atlas ćwiczeń, cz. 3: brzuch i plecy fot. Agata Pec

2. Rowerek

Wzmacnia mięśnie brzucha (w tym skośne, a to = wcięcie w talii).

Połóż się na plecach, dłonie przenieś za skronie. Zegnij nogi i unieś je, tak żeby łydki znalazły się równolegle do podłogi. Dźwignij górną część tułowia, napinając brzuch. Przyciągnij lewy łokieć do prawego kolana, prostując lewą nogę nad podłogą. Teraz zmień strony. Tak wygląda jedno powtórzenie. Zrób ich 10-15 i dwie serie.

Atlas ćwiczeń, cz. 3: brzuch i plecy fot. Agata Pec

3. Spięcia brzucha

Budują główne mięśnie brzucha.

Połóż się na plecach, zegnij nogi i stopy, oprzyj je płasko na podłodze. Dłonie umieść za uszami. Podnieś barki z podłogi, napinając brzuch, i krótkim spięciem unieś górną część tułowia. Nie przyciągaj brody do mostka, łokcie trzymaj szeroko. Zatrzymaj ruch na sekundę i obniż się do pozycji startowej. Wykonaj 2 serie po 10-12 powtórzeń.

Atlas ćwiczeń, cz. 3: brzuch i plecy fot. Agata Pec

4. Deska bokiem

Angażuje mięśnie skośne brzucha i wzmacnia plecy.

Poprawia stabilizację ciała. Połóż się na prawym boku, nogi jedna na drugiej. Unieś ciało, opierając się na prawym przedramieniu (łokieć pod barkiem). Dźwignij biodra, tak żeby od pięt do czubka głowy ułożyć ciało w jednej prostej linii. Lewą ręką sięgaj do sufitu. Utrzymaj nieruchomo tę pozycję przez 30 s i zmień stronę. Wersja dla zaawansowanych: podnieś górną nogę.

Atlas ćwiczeń, cz. 3: brzuch i plecy fot. Agata Pec

5. Metronom

Wzmacnia mięśnie wokół pasa i zwiększa mobilność kręgosłupa.

Leżąc na plecach, unieś kolana nad biodra i podudzia równolegle do ziemi. Ręce rozłóż na boki. Przenieś złączone nogi na prawą stronę jak najbliżej podłogi, bez unoszenie tułowia z ziemi. Wróć do centrum. Przenieś nogi na lewo. Wykonaj 2 serie po 5-6 powtórzeń na każdą stronę.

Atlas ćwiczeń, cz. 3: brzuch i plecy fot. Agata Pec

6. Odwrócone spięcia brzucha

Działa na mięśnie proste brzucha (tzw. sześciopak) i poprzeczne (ukryte głębiej).

Połóż się na plecach i przenieś ręce za głowę. Zegnij kolana i biodra. Unieś miednicę i dolną część pleców, przyciągając kolana do klatki piersiowej i odrywając górną część tułowia (łokcie szeroko). Zatrzymaj się w górze i bardzo wolno opuść nogi, tak żeby stopy zatrzymały się tuż nad ziemią. Powtórz 10-12 razy, odpocznij i wykonaj kolejną serię.

Atlas ćwiczeń, cz. 3: brzuch i plecy fot. Agata Pec

7. Deska

Buduje stabilizację i siłę korpusu.

Połóż się twarzą do podłogi i unieś ciało – podeprzyj się na przedramionach (łokcie pod barkami) i przodzie stóp. Nogi złącz ze sobą. Utrzymuj całe ciało nieruchomo w jednej prostej linii. Wersja trudniejsza: unieś wyprostowaną nogę z podłogi. Po 30 sekundach odpocznij i powtórz.

Atlas ćwiczeń, cz. 3: brzuch i plecy fot. Agata Pec

8. Toczenie

Wzmacnia brzuch i rozciąga plecy oraz prostowniki bioder.

Usiądź na podłodze i przyciągnij rękami zgięte nogi do klatki piersiowej. Zaokrąglij plecy i kręg po kręgu tocz się po ziemi do tyłu i do przodu przez całą długość grzbietu. Wracając do siadu, zatrzymaj się, napinając mięśnie brzucha, ale nie dotykając piętami ziemi. Zrób 2 serie po 10-15 ruchów góra-dół.

Atlas ćwiczeń, cz. 3: brzuch i plecy fot. Agata Pec

9. Superman

Budzi z uśpienia mięśnie głębokie i zabezpiecza plecy przed bólem, wzmacniając mięśnie grzbietu.

Leżąc przodem, wyciągnij ręce nad głowę. Unieś jednocześnie prawą rękę i lewą nogę kilkanaście cm nad podłogę. Policz do 3. Opuść je i unieś przeciwne kończyny. Ćwicz na zmianę 10-15 razy na każdą stronę. Powtórz serię.

Atlas ćwiczeń, cz. 3: brzuch i plecy fot. Agata Pec

10. Kobra

Poprawia sylwetkę, wzmacnia dolną część grzbietu i pośladki.

Leżąc przodem, ze zrolowanym ręcznikiem pod miednicą, ułóż ręce wzdłuż ciała. Napnij brzuch, pośladki i unieś górną część tułowia, głowę, ręce i wyprostowane nogi z podłogi. Obróć wnętrza dłoni i kciuki do sufi tu. Z podłogą powinna się stykać tylko miednica. Wytrzymaj w górze 10 s, odpocznij i powtórz.

Atlas ćwiczeń, cz. 3: brzuch i plecy fot. Agata Pec

11. Równoważnia w podporze

Poprawia stabilizację, wzmacnia plecy i pośladki.

Uklęknij i oprzyj dłonie na ziemi (kolana pod biodrami, dłonie pod barkami). Nie skręcając miednicy i barków, unieś i wyprostuj prawą rękę i lewą nogę w przedłużeniu tułowia. Po 2 sekundach wróć do pozycji startowej i powtórz drugą ręką i nogą. Pierwsze powtórzenie za Tobą. Wszystkich ma być 10-15. Odpocznij i zrób drugą serię.

Atlas ćwiczeń, cz. 3: brzuch i plecy fot. Agata Pec

12. Wyprost

Wzmacnia mięśnie stabilizujące Twój kręgosłup.

Połóż się na brzuchu, ręce ułóż wzdłuż ciała (wnętrza dłoni obróć do sufi tu). Pod miednicę podłóż zwinięty ręcznik. Unieś górną część klatki piersiowej i głowę (nie wyginaj szyi), ściągnij łopatki. Zatrzymaj się w górze i powoli wróć do pozycji wyjściowej. 2 serie po 8-10 razy.

RW 08/2016

Komentarze

 
DODAJ KOMENTARZ
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij