Runner's World poleca:

Biegacze niepokorni: Złamali zasady treningu i osiągnęli sukces

Poleć ten artykuł:

Z zasadami sprawa jest trudna. Niby są po to, by je łamać, ale niejeden złamał sobie na tym zęby. Są jednak tacy, którym wyszło to całkiem dobrze. Poznaj historię pięciu biegaczy, którzy postępując wbrew utartym schematom, osiągnęli zamierzony cel. 

Gdyby wszyscy trzymali się reguł, nie byłoby sukcesu Apple, a Usain Bolt nie biegałby sprintów, tylko grał w koszykówkę. Chociaż w naszej dyscyplinie nie ma spisanego dekalogu, istnieje zbiór zasad uznawanych za elementarz biegania.

Ot, choćby taka, że trzeba robić przerwy od biegania. Śmieje się z niej Julie Maxwell. 62-letnia Amerykanka biega od 33 lat. Codziennie! Na koncie ma 12 212 dni biegania z rzędu. Kiedy słyszysz o takich przypadkach, zaczynasz się zastanawiać, kto w ogóle wymyśla w takim razie te zasady treningowe?

W wielkim uproszczeniu proces ich tworzenia wygląda tak: naukowcy badają grupę biegaczy. W czasie eksperymentu okazuje się, że osoby, które trenowały codziennie, w 8 na 10 przypadków doznają kontuzji lub wypalenia. Potem możesz przeczytać, m.in. w Runnersie, że – trenując codziennie – zwiększa się ryzyko urazów i zaleca się robić sobie przerwę regeneracyjną.

Ale pojawią się tacy biegacze, jak niesamowita Julie Maxwell, z predyspozycjami genetycznymi i mentalnymi do codziennego treningu, którzy bez konsekwencji mogą to ostrzeżenie zignorować. Myślisz, że jesteś takim wyjątkiem? Być może, ale zanim zabierzesz się za łamanie reguł, musisz je najpierw poznać.

Bo tylko wtedy Twoje eksperymenty i modyfikacje mają szansę zakończyć się sukcesem. Przecież nie zawsze zasady trzeba od razu łamać: można je tylko lekko nagiąć, by dostosować do swoich potrzeb. By bieganie było dla Ciebie, a nie Ty dla biegania.

Poznaj historię 5 biegaczy, którym łamanie zasad wyszło na dobre.

Tagi: bieganie zasady | Sylwia Młodecka | Grzegorz Grabowski | Piotr Horała | Przemek Ignaszewski

Oceń artykuł:

3.2

Skomentuj (0)

Brak komentarzy
dodaj pierwszy komentarz

Runner's WorldPorady dla biegaczy

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij