Założymy się, że niewielu z nas – zapytanych o ulubioną porę roku do biegania – wybrałoby właśnie zimę. Mróz, śliskie ulice i szybko zapadający zmrok aż się proszą, żeby na najbliższe trzy miesiące zapaść w stan sportowej hibernacji. Dodatkowo okazuje się, że oprócz pogody, na naszego lenia ma też wpływ światło słoneczne, a raczej jego niedostatek w miesiącach zimowych.
Ostatnie badania opublikowane w "Journal of Physical Activity and Health" wykazały, że ilość "słonecznych" godzin w ciągu dnia decyduje o poziomie naszej aktywności fizycznej. Naukowcy ze szwedzkiego The Lund Institute of Technology sugerują ponadto, że światło, a właściwie jego brak, rozregulowują zegar biologiczny, powodując zmęczenie, pogorszenie nastroju i problemy ze snem. "Niedobór porannego światła wpływa na ilość energii, a także determinuje inne aspekty fizjologiczne, jak poziom hormonów czy nawet temperaturę ciała (przeczytaj przy okazji o związanych z brakiem słońca skutkach niedoboru witaminy D).
Dlatego teraz, kiedy często wstajemy po ciemku, możemy czuć się bardziej ospali i niechętni do ćwiczeń fizycznych" – wyjaśnia dr Victoria Revell, chronobiolog z University of Surrey. Wygląda więc na to, że zimą wszystko sprzysięga się przeciwko bieganiu. Ale nie poddawaj się tak łatwo. Odpowiednie triki i sprzęt pozwolą Ci przy niewielkim wysiłku z korzyścią przetrwać "epokę lodowcową".
Jasne cele treningowe
Dla zawodowych biegaczy zima nie jest żadną wymówką. Bez marudzenia wychodzą na trening, nawet gdy krajobraz za oknem przysłaniają zaspy śniegu. Jeśli brakuje Ci motywacji, spróbuj postawić sobie cel, dla którego warto dbać o formę niezależnie od pory roku. Może to być chęć przygotowania organizmu na dodatkowe kalorie, które zamierzasz pochłonąć podczas karnawału. Albo osiągnięcie dobrego czasu w pierwszym starcie wiosną. Większość z nas marzy jednak przede wszystkim o tym, żeby utrzymać kondycję i na wiosnę znów osiągać sukcesy porównywalne do tych z poprzedniego sezonu (w wyznaczeniu celu pomoże Ci ten artykuł: Zrealizuj postanowienia. Jak stawiać i osiągać cele?).
Komentarze
Zawsze jest to jakieś rozwiązanie, które spowoduje, że nie straci się kondycji w ciągu zimy.
LilPeneros, 2014-12-11 19:01:44
Przszkodą jest mgła(smog), silny wiatr, deszcz ze śniegiem i duży mróz (powyżej mnius 5 stopni trzeba uważać).
Dr.Kub, 2014-12-11 12:19:55
Jak znaleźć motywację? Mąż wraca o różnych porach do domu- najwcześniej po 18stej, ale bywa, że o 20stej. Wtedy jestem wykończona.
Bieganie przed południem w dodatnich temp. nie było żadnym problemem- pakowałam dziecko do wózka i jazda. Teraz nie mogę małej brać ze sobą. Mam duże obawy co do biegania z maluchem zimą.
Czy ktoś biega z dzieckiem na mrozie?
Czy ktoś ma problemy z bólem stawów skokowych w okresie jesienno- zimowym?
Może jakieś uwagi, porady?
Kiddo1980, 2014-12-05 18:02:23
To pewien paradoks który dotyczy całego roku - sportowiec na szczycie formy jest najbardziej podatny na infekcje...
Najgorsze dla biegaczy nie są duże mrozy, ale mgła (zwłaszcza w miastach) i temperatury około zera
Dr.Kub, 2014-12-05 16:43:46
Potwierdzenie zgłoszenia naruszenia regulaminu
Czy zgłoszony wpis zawiera treści niezgodne z regulaminem?
Potwierdzenie zgłoszenia naruszenia regulaminu
Czy zgłoszony wpis zawiera treści niezgodne z regulaminem?
Potwierdzenie zgłoszenia naruszenia regulaminu
Czy zgłoszony wpis zawiera treści niezgodne z regulaminem?
Potwierdzenie zgłoszenia naruszenia regulaminu
Czy zgłoszony wpis zawiera treści niezgodne z regulaminem?