Runner's World poleca:

Ćwiczenia na mięśnie głębokie - trening wzmacniający

Poleć ten artykuł:

Mięśnie głębokie skrywają się w cieniu głównych aktorów, ale tak naprawdę to właśnie one w wielkiej mierze decydują o oscarowej formie. Zadbaj o te partie ciała, które są cichymi bohaterami w czasie biegu, a odwdzięczą się nowymi rekordami.

O słynnych superbohaterach – jak bicepsy, tricepsy i mięśnie czworogłowe – słyszeli wszyscy, a niektórzy mają nawet przyjemność obserwować je na co dzień w lustrze. Człowiek ma do dyspozycji miliony włókien zebranych w setki mięśni, ale światła jupiterów skupiają uwagę tylko na kilku z nich. Przyciągające wzrok muskuły odgrywają widowiskowe role, ale nie zawsze są one kluczowe dla biegacza.

Pora rozwinąć czerwony dywan przed mięśniami głębokimi, schowanymi pod wierzchnią warstwą wyrzeźbionych ud czy łydek. To one utrzymują wyprostowaną sylwetkę i decydują o efektywności biegu.

Oto plan, który wzmocni Twoje mięśnie wspierające. Następnym razem, czekając na wystrzał startera, będziesz czuć się pewniej, wiedząc, że masz w zanadrzu broń, która pomoże Ci wygrać walkę na trasie.

Mięsień równoległoboczny

Znajdź go: Między łopatką i kręgosłupem.

Rola:  Silne mięśnie równoległoboczne napawają dumą – dzięki nim sylwetka prezentuje się godnie. Ściągają łopatki, wypinają pierś do przodu, czyli nie pozwolą Ci wyglądać jak zmęczony biegacz z dusznością.

Spadek mocy: Jeżeli pochylasz się nad każdym problemem świadomie, pewnie jesteś osobą sumienną, ale jeśli nieświadomie, to po prostu zgarbioną. Sprawdź swoje odbicie w lustrze. Pora wzmocnić mięśnie równoległoboczne, jeśli wyglądasz jakby rosły Ci skrzydła – słabość tych mięśni objawia się w postaci odstających łopatek i zaokrąglonych pleców.

Wzmocnienie

Ściąganie łopatek

Połóż się na brzuchu na nachylonej ławce i w każdej dłoni trzymaj lekki ciężarek (w domu możesz wykorzystać krzesło z regulowanym oparciem i butelki z wodą). Lekko zegnij ręce w łokciach i na 3 sekundy ściągnij łopatki, nie wypychając głowy do przodu. Pilnuj też, by ramiona pozostały opuszczone i nie wędrowały w trakcie ćwiczenia do uszu. 1-2 razy w tygodniu rób 3-4 serie po 15 powtórzeń.

Tagi: mięśnie głębokie | mięśnie stabilizujące | core stability | trening mięśni głębokich

Oceń artykuł:

3.3

Skomentuj (0)

Brak komentarzy
dodaj pierwszy komentarz

Runner's WorldPorady dla biegaczy

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij