Runner's World poleca:

Do nogi! Jak biegać z psem?

Poleć ten artykuł:

Co sześć nóg to nie dwie. W duecie z psem osiągniesz świetne wyniki, a sam trening stanie się jeszcze lepszą zabawą. Pamiętaj jednak o pewnych zasadach, które sprawią, że trening będzie przyjemny nie tylko dla Ciebie, ale i Twojego czworonożnego przyjaciela.

Trening z psem

Większość biegaczy traktuje psy nieufnie i woli je omijać szerokim łukiem. Czworonogi zaś często traktują ich jak łowną zwierzynę i z wielkim zapałem rzucają się za nimi w pościg, co niejednokrotnie kończy się zakładaniem szwów na pogotowiu. Ale dobrze ułożony pies może być świetnym partnerem w treningu. O wiele lepszym niż człowiek. W końcu pies nigdy nie będzie śmiał się z Twoich kiepskich wyników, zawsze ma ochotę na ruch, a jeśli biegasz wieczorami da Ci poczucie bezpieczeństwa.

Oprócz tego nic nie zmotywuje Cię do biegu tak jak jego merdający ogon, gdy wkładasz buty do biegania . Jogging jest dla Twojego psa czymś równie naturalnym, jak oddychanie. Sprawisz mu znacznie większą przyjemność, zabierając go na trening, niż kupując psią przekąskę.

5 żelaznych zasad biegania z psem

Pamiętaj, pies to nie jest kolejna para sportowych butów – żeby wspólne bieganie było równie przyjemne dla niego, jak dla Ciebie, musisz o niego zadbać.

1. Zabierz ze sobą odpowiednią ilość wody – dla siebie i dla niego. Jeśli biegasz naprawdę daleko, nie zapomnij o czymś do jedzenia dla swojego pupila.

2. Zastanów się, po jakiej będziesz biegał nawierzchni. Pies w przeciwieństwie do Ciebie nie ma supernowoczesnych butów do biegania. Jeśli więc biegasz po bruku, nie przesadzaj z dystansem i zwiększaj go stopniowo. Przed biegiem obejrzyj jego łapy i upewnij się, że nie ma na nich skaleczeń i otarć.

3. Gdy już biegniecie, uważnie obserwuj swojego czworonożnego partnera. Jeśli wydaje się zmęczony, przystańcie, napijcie się wody, odsapnijcie. Tym sposobem obaj wrócicie do domu zadowoleni.

4. Biegając z psem, zadbaj nie tylko o siebie i o niego, ale też o innych ludzi, których mijasz na ulicy. Nie spuszczaj psa ze smyczy. Rozochocony wysiłkiem fizycznym może rzucić się w pogoń za wiewiórką, kotem sąsiadów albo – co gorsza – za innym biegaczem.

5. Pamiętaj też, by biegając nocą zakładać mu (i sobie) odblaskową opaskę. Bezpieczeństwo przede wszystkim.

Człowiek – najlepszy przyjaciel psa

O psa musisz dbać – niezależnie od rasy i tego, czy zabierasz go ze sobą na bieganie, czy nie. Oto wszystko, o czym musisz pamiętać, by Twój czworonóg był zdrowy i szczęśliwy.

1. Odpowiednia dieta i świeża woda – o najlepszą karmę zapytaj weterynarza. Jeśli karmisz czworonoga domowym jedzeniem, uzupełniaj je specjalnym preparatem witaminowym. Nie zapomnij o zawsze pełnej misce z wodą.

2. Szczepienia – psa należy regularnie odrobaczać i szczepić na wściekliznę (obowiązkowo) oraz na tzw. psie choroby według kalendarza szczepień ustalonego z weterynarzem.

3. Spacery – pies potrzebuje ruchu jak wody i powietrza. Również wtedy, gdy Ty nie masz zaplanowanego treningu. Cztery spacery dziennie to minimum.

4. Wizyty u weterynarza – jeśli widzisz, że coś jest nie tak, idź z psem do lekarza. Leczenie domowymi sposobami i ludzkimi lekami to dla psa poważne zagrożenie.  Wiele leków dla ludzi jest szkodliwych dla zwierząt.

5. Jego przestrzeń – urządź w swoim domu psią jadalnię i sypialnię. Przygotuj mu zaciszne, oddalone od grzejników legowisko i miejsce podawania posiłków, gdzie nic nie będzie mu przeszkadzać. Nie zmieniaj raz ustalonych miejsc.

6. Rady ekspertów – zanim kupisz psa, zapytaj o radę lekarza weterynarii. Pomoże on wybrać rasę odpowiednią dla Ciebie i udzieli wszelkich informacji na temat pielęgnacji czworonoga. Dzięki temu nie będziesz żył ze swoim psem... jak pies z kotem.  

Rasy psów najodpowiedniejsze dla biegaczy

Decyzja o przygarnięciu psiaka już zapadła, ale wciąż nie wiesz, na jaką rasę się zdecydować? Jeśli chcesz, by Twój czworonóg towarzyszył Ci w treningach, lepiej wybrać takiego, dla którego ruch to norma i sama przyjemność, nie zaś przykry obowiązek.

Foksterier. Jak sama nazwa wskazuje, rasa ta nadaje się do polowań na lisy. Pies o żywym i wesołym usposobieniu, dynamiczny i pełen temperamentu. Z natury potrzebuje dużo ruchu, będzie więc doskonałym towarzyszem do biegania. Foksterier to myśliwy z krwi i kości, więc trzeba go dobrze ułożyć.

Border colie. To typowy pies pasterski, ale zamiast za owcami może biegać za Tobą. Uwielbia ruch i chętnie wykonuje zadania. Zaskoczy Cię inteligencją i przywiązaniem. Bardzo źle znosi bezczynność i zamknięcie w mieszkaniu. Dbaj o niego i często z nim biegaj – Tobie i jemu wyjdzie to na zdrowie.

Chart. Typowy psi lekkoatleta, wyhodowany do szybkiej pogoni za zwierzyną w czasie polowań. W domu spokojny i ułożony. Natomiast gdy widzi otwartą przestrzeń, podobnie jak Ciebie ogarnia go nieodparta chęć do biegu. Charty należą do najszybszych psów na świecie – nawet najlepszy biegacz będzie miał kłopoty z dotrzymaniem mu tempa.

Bokser. Wyhodowany jako pies myśliwski, naganiający zwierzynę, chętnie zapoluje z Tobą na lepszą formę. Jest bardzo wesoły i żywy i podobnie jak Ty potrzebuje codziennie dużej dawki ruchu. Silnie przywiązuje się i z radością pomoże Ci w codziennych treningach.

Zdrowy pies

Uszy – czyste; duża ilość ciemnej wydzieliny świadczy o chorobie.

Oczy – o żywym spojrzeniu, przejrzyste, bez wypływów i zaczerwienień.

Zachowanie powinno być odpowiednie do wieku i rasy. Pies jednak zawsze powinien być zainteresowany otoczeniem i aktywny. Apatia, niechęć do ruchu i brak apetytu są zawsze niepokojącymi objawami.

Pysk – dziąsła i język powinny być zdrowe, zęby pozbawione osadu i kamienia. Zaczerwienione dziąsła oraz krwawienia z nich to znak, że czas na wizytę u weterynarza.

Sierść powinna być błyszcząca i gęsta, skóra jednolicie zabarwiona i pozbawiona pasożytów. Matowa, tłusta sierść oraz zaczerwieniona, zrogowaciała skóra, a także świąd są oznakami choroby.

Łapy – opuszki odpowiednio nawilżone i niepopękane, przestrzenie między palcami czyste i pozbawione uszkodzeń. Pamiętaj o regularnym przycinaniu pazurów, jeśli pies nie ma możliwości ich starcia.

Przeczytaj, co mają do powiedzenia ci, którzy nie wyobrażają sobie treningu bez swojego psa. Ich historie, a także szczegóły biegania z czworonogiem na naszej stronie: Bieganie z psem: trening na sześć łap

RW 02/2007

Tagi: bieganie z psem | pies | psy | czworonogi | przyjaźń | zasady treningu | zasady | poradnik | porady | łapy

Oceń artykuł:

3.7

Skomentuj (0)

Brak komentarzy
dodaj pierwszy komentarz

Runner's WorldPorady dla biegaczy

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij