Gotowi... do startu...
Jacek Heliasz
Po kilku tygodniach treningów już wiesz, na co Cię stać. Brakuje jedynie zwieńczenia Twoich przygotowań. Zanim padnie strzał startera, powinieneś znać odpowiedzi na parę pytań: Gdzie wystartować? W jakim biegu? Jak się zgłosić?
Nie daj się namówić na maraton! To zły pomysł dla kogoś, kto nie zna specyfiki biegu masowego. Zacznij od krótszych dystansów. Popytaj, być może gdzieś w pobliżu odbywają się jakieś biegi. Nie brakuje w kraju osiedlowych, miejskich itp. wyścigów na dystansach do 5 km.
To dobry początek. Poznasz, jaka to adrenalina i jak nie dać się zadeptać na starcie. Poczujesz atmosferę imprezy. Przekonasz się, że szybko połkniesz bakcyla i będziesz szukał kolejnych startów. Nie warto się spieszyć z debiutem. Zawody wtedy sprawią Ci przyjemność, gdy będziesz do nich dobrze przygotowany. Najkorzystniej będzie, gdy Twój pierwszy raz wypadnie jesienią.
Wrzesień i październik to prawdziwy wysyp rozmaitych biegów, będziesz miał więc w czym wybierać. Trenuj! Wyjazd nad morze lub w góry pozwoli Ci przygotować się kondycyjne i zdobyć potrzebne wybieganie. Nie musisz rezygnować z pływania czy z siatkówki plażowej, ale im bliżej terminu startu, tym bardziej ograniczaj inne sporty.
Zaplanowanie udziału w biegu już teraz da Ci dodatkową motywację. Nie będziesz odpuszczał treningów i utrzymasz odpowiednią wagę. W dzienniczku treningowym zapisuj, jak się danego dnia czułeś. Warto wiedzieć, kiedy przesadziłeś z treningiem, co źle na Ciebie wpłynęło. Przynajmniej raz w miesiącu korzystaj z masaży i sauny.
Bez odnowy biologicznej łatwo się zakwasisz i nie będziesz efektywnie trenował. Na tydzień przed startem wyluzuj: biegaj mniej i wolniej. Dwa dni przed zawodami zrób dziesięć 20-sekundowych przebieżek (40-sekundowe przerwy). W przeddzień startu możesz zrobić sobie wolne. I zrób wszystko według poniższych rad.
| Gdzie szukać? |
Najlepiej wybierz bieg niedaleko miejsca zamieszkania. Unikniesz podróży i możesz liczyć na doping rodziny oraz znajomych. Najszybciej informacje znajdziesz w sieci. Najpopularniejsze portale np. www.runners-world.pl .Tam znajdziesz potrzebne informacje o imprezach w Polsce i za granicą. W kalendarzu imprez i wyszukiwarce.
| Wybór biegu |
Im krótszy dystans, tym lepiej. Rób wszystko, abyś ukończył pierwszy bieg! Inaczej się zniechęcisz. Najlepiej pobiegnij mniej niż 5 km. Są ograniczenia w zależności od wieku: do 12 lat - 4 km, do 16 lat - 10 km, do 18 lat - 20 km, powyżej 18 lat - bez ograniczeń.



















NEWSLETTER