Runner's World poleca:

Jak nie biegać? 7 grzechów głównych biegacza

Poleć ten artykuł:

Kiedy bieganie przestaje być źródłem wytchnienia od codzienności, a staje się powodem frustracji i innych paskudnych dolegliwości, zapewne stoi za tym jeden z podstawowych błędów biegacza. Zrób biegowy rachunek sumienia, a poprawisz samopoczucie i wyniki.

Siedem grzechów głównych biegacza to oczywiście niejedyne możliwe przewiny w bogatym katalogu długodystansowców. Wiadomo - nikt nie jest święty.

Autor artykułu przyznaje się do popełnienia sześciu z wymienionych poniżej oraz kilkudziesięciu mniejszych grzeszków, których publicznie nie będzie wyznawał. Ale pokutę zrobił, to znaczy… wybiegał.

Pycha

Zaczynasz każdy trening za szybko i ignorujesz rozciąganie się.

Bieganie długich dystansów uczy pokory i spokojnego rozkładania sił. Jednak są tacy, którzy jeszcze nie doświadczyli na własnej skórze, co to znaczy przebiec za szybko pierwsze kilometry w maratonie. Każdy trening zaczynają w tempie swojej życiówki na 1000 m z liceum.

"Bo ja kiedyś wygrywałam zawody w szkole i na pewno teraz też jestem taka sprawna", "Miałem dużo siły, nie wiem dlaczego złapały mnie skurcze, chyba to brak preparatu X" - słychać potem jako usprawiedliwienie z ust zasapanych lub kulejących sprinterów.

Zderzenie z rzeczywistością jest bardzo bolesne. Tym bardziej, jeśli ignoruje się rozciąganie i przygotowanie sprawnościowe do biegania na pełnych obrotach. Przypominamy, że mięśnie rozgrzane to mięśnie lepiej pracujące, bardziej elastyczne i mniej narażone na naderwania.

Rozkręcaj się stopniowo na treningu

Proponujemy Ci wprowadzić żelazną zasadę: swój każdy trening zaczynaj od 10 minut truchtu i choć 5 minut ćwiczeń sprawnościowych. Potem możesz stopniowo podkręcać tempo. Pamiętaj, że długodystansowca poznaje się po tym, jak kończy, a nie jak zaczyna.

Tagi: błędy biegaczy | jak nie biegać | jak biegać dobrze | zasady biegania

Oceń artykuł:

3.4

Skomentuj (0)

Brak komentarzy
dodaj pierwszy komentarz

Runner's WorldPorady dla biegaczy

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij