Jak poprawić biegowy krok: 3 ćwiczenia na lepsze odbicie

Biegowy krok nie jest skomplikowany. Ma fazę odbicia, lotu i lądowania. Każdy biegacz ma wpływ na każdy z tych elementów i wynikającą z nich szybkość biegu, ale najszybciej możesz poprawić tempo biegu (i swoje rekordy), ulepszając odbicie. Jeśli chcesz być szybszym biegaczem, wzbij się na trochę dłużej w powietrze.

Jak poprawić biegowy krok: 3 ćwiczenia na lepsze odbicie Mitch Mandel
fot. Mitch Mandel

Jeśli wydaje Ci się, że zawodnicy z elity biegają, jakby mieli sprężyny w nogach, to... masz rację. W badaniu opublikowanym w piśmie „Journal of Strength & Conditioning” porównano biegaczy rekreacyjnych i elitarnych biegających z tą samą prędkością i stwierdzono, że zawodowcy mają bardziej „sprężysty” styl biegania. Spędzają aż o 11% więcej czasu w powietrzu, bez dotykania podłoża żadną stopą, co kontrastuje z bardziej płaskim stylem biegania nas, amatorów.

„Elita jest w powietrzu dłużej. To jakby bieg za darmo, bez wydatku energii” – mówi jeden z badaczy, dr Steve Preece. Ostrzega jednak, by nie próbować przyśpieszać, zwiększając długość kroku przez stawianie nogi dalej, bo efekt może być odwrotny od zamierzonego - chodzi o to, by mocniej odbić się od podłoża i "poszybować" dalej. Poniżej znajdziesz trzy ćwiczenia, które mogą dodać trochę sprężystości Twojemu krokowi.

3 ćwiczenia na lepsze biegowy krok

Martwy ciąg na jednej nodze. Stań na lewej stopie. Prawą nogę cofnij, przechylając się do przodu w biodrach, aż tułów będzie równoległy do podłoża. Powtórz dla obu stron i zrób w sumie 10 powtórzeń (ewentualnie z obciążeniem).

Wyskoki z obciążeniem. Trzymając hantle lub kettle w każdej ręce, zrób przysiad. Dynamicznie wybij się w górę, prostując w powietrzu całe ciało – od głowy do stóp. Zrób 10 powtórzeń jedno po drugim.

Podskoki na jednej nodze. Wyciągnij prawą nogę do tyłu. Zegnij lewe kolano i podskocz, podciągając jednocześnie prawe kolano do góry. Wyląduj na prawej nodze i powtórz na drugą nogę. Zrób w sumie 10 powtórzeń.

RW 09-10/2022

REKLAMA
}