-
Zanim przejdziesz do realizacji tego planu treningowego, przeczytaj artykuł Jak i dlaczego biegacze długodystansowi powinni trenować szybkość.
-
Pierwsza część planu treningowego na szybkość - tygodnie 1-6
-
Trzecia część planu treningowego na szybkość - tygodnie 13-18
W etapie drugim możesz lepiej zaangażować szybkokurczliwe włókna mięśniowe i dowiedzieć się, co znaczy szybkie bieganie. Etap drugi zwiększa Twoje tempo, aby było bliższe temu, jakie chcesz osiągnąć na zawodach.
Zmień bieg. Teraz sesje szybkościowe przenoszą się na płaskie. Choć wciąż szybkie, odcinki są wolniejsze, ale jest ich więcej. Czas odpoczynku też jest krótszy. Ponieważ skracamy regenerację, kładziemy coraz większy nacisk na tlenowy i mleczanowy system energetyczny, co pomaga zwiększyć wytrzymałość.
Etap przejściowy. Te sesje mają na celu przygotować Cię do treningów do startu na 5 km w trzecim etapie. Biegi w tempie, jakie masz na dystansach od 1500 m do 5 km, sprawią, że dłuższe treningi będą łatwiejsze do ogarnięcia.
Szersza perspektywa. Nadal uwzględniaj w planie spokojne wybiegania, ale rozważ zmniejszenie objętości o 10% do 20%. Za to kładź większy nacisk na dłuższe jednostki.
Znajdź próg mleczanowy. Teraz biegamy w tempach od 10 km do półmaratonu, w tzw. biegach progowych. Sesje takie jak 4 x 6 min, 3 x 8 min, 5 x 5 min i 6 x 5 min przebiegają w tempie, które można utrzymać przez godzinę (lub „w miarę mocno”), z przerwami trwającymi od 60 do 90 s.
Cel: zbudować wytrzymałość na „piątkę”.
Trochę siły. Po ustaleniu dobrych wzorców ruchowych niewielki wzrost ciężarów w treningu oporowym da Ci dobry punkt wyjścia do etapu 3, ale ćwiczenia z obciążeniem masą ciała też dają radę.