Runner's World poleca:

Mocne i zdrowe stawy. Trzy ćwiczenia wzmacniające biodra

Poleć ten artykuł:

Wielu biegaczy skarżących się na kontuzje stopy, kostki czy kolana, zamiast koncentrować się na bolącym miejscu, powinno szukać przyczyny nieco wyżej. To właśnie słabe biodra są często odpowiedzialne za takie urazy. Wzmocnij stawy tymi prostymi ćwiczeniami.

Zdaniem dr. Reeda Ferbera, szefa Kliniki Kontuzji Biegowych przy University of Calgary’s: „Jedną z głównych przyczyn kontuzji biegaczy jest brak odpowiedniej stabilizacji stawu biodrowego. Mięśnie obręczy biodrowej muszą być mocne, żeby stabilizować pozostałe stawy kończyny”.

Ferber przebadał 284 pacjentów narzekających na ból nogi. Okazało się, że 93% z nich miało słabe mięśnie obręczy biodrowej. Co ciekawe, już po 6 tygodniach wzmacniania mięśni miednicy 90% pacjentów pozbyło się bólu.

Oto ćwiczenia, które wzmacniają te mięśnie. Zacznij od serii 10 powtórzeń codziennie po biegu i dodawaj po 10 powtórzeń każdego dnia, tak by w czwartym dniu robić już po trzy serie. Po dwóch tygodniach odczujesz poprawę. Jeśli nie, idź do lekarza, bo źródło problemu prawdopodobnie tkwi jednak gdzieś indziej.

Odwodziciele biodra

1. Zaczep taśmę elastyczną o coś stabilnego.

2. Drugą pętlę zahacz o prawą stopę, tak by taśma przebiegała przed Tobą.

3. Stojąc na lewej nodze, lekko cofniętej, wyprostowaną prawą nogę odchylaj lekko w prawo. Policz do dwóch i wolno opuść nogę do pionu.

4. Zmień nogę i powtórz ćwiczenie.

Tagi: ćwiczenia na biodra | ćwiczenia wzmacniające staw biodrowy | jakie ćwiczenia biodra

Oceń artykuł:

2.0

Skomentuj (0)

Brak komentarzy
dodaj pierwszy komentarz

Runner's WorldPorady dla biegaczy

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij