Runner's World poleca:

Najlepsze ćwiczenia na rozciąganie

Poleć ten artykuł:

Stretching przeważnie nie jest ulubioną częścią treningu biegacza. Tymczasem kilka dobrze wykonanych ćwiczeń zaczerpniętych z jogi sprawi, że staniesz się sprawniejszy i poczujesz jak nowo narodzony. Zobacz, jak sprawić, by Twoje mięśnie były bardziej elastyczne.

Biegasz coraz dłuższe dystanse. Na Twoim liczniku coraz więcej przebiegniętych kilometrów. Niby wszystko jest dobrze, tylko... schylić się coraz trudniej, nieprawdaż? Rozciąganie najczęściej traktowane jest przez biegaczy jak piąte koło u wozu.

Standardowa procedura to rozciągnięcie łydki w oparciu o jakiś słupek, a jeśli ktoś jest naprawdę ambitny, spróbuje jeszcze zrobić streczing mięśnia dwugłowego uda, opierając o ten słupek podniesioną nogę.

I w pewnym momencie zauważasz, że coraz trudniej Ci sięgnąć palcami ziemi na wyprostowanych nogach. Może więc warto spróbować trochę bardziej przemyślanych metod, np. jogi? Jeśli tak świetnie po niej czują się Madonna czy Sting, to może też skorzystasz na niej i Ty.

Powrót do równowagi

„Przykurczone mięśnie powodują, że zaburzona jest naturalna równowaga naszej sylwetki. Stawy nie pracują tak, jak powinny. I każdy biegowy krok może taką sytuację pogłębiać - mówi Alysia Mastrangelo, która oprócz tego, że jest biegaczką, to jeszcze fizjologiem i fizjoterapeutą. - Ponieważ joga koncentruje się na wprowadzaniu w stan równowagi zarówno fizycznej (mięśni, stawów, całej sylwetki), jak i psychicznej, z czystym sumieniem zalecam ją każdemu biegaczowi".

Czy jednak statyczne, pozbawione ducha rywalizacji ćwiczenia mogą pozytywnie wpływać na tak dynamiczną dyscyplinę, jaką jest bieganie? Jeśli zapomnisz na moment o mierzeniu czasu i tętna - to z pewnością.

Wielu biegaczy (poczynając od legendarnego złotego medalisty olimpijskiego Herba Elliotta) swoje najlepsze wyniki osiągnęło po wpleceniu jogi w tygodniowy plan treningowy. Jeśli brakuje Ci cierpliwości, możesz wybrać bardziej dynamiczną szkołę, tzw. power jogę, w której każdą pozycję przyjmujesz jedynie na 5-6 wdechów i od razu przechodzisz do następnej.

Świadome oddychanie

Ogromną zaletą jogi jest fakt, że trenujesz nie tylko poszczególne mięśnie, ale używasz przy tym optymalnej techniki oddychania. To, że w czasie biegu mocno wciągasz i wypuszczasz powietrze, nie oznacza, że robisz to w najlepszy możliwy sposób. Joga takiego sposobu uczy.

Już po kilku treningach poczujesz, jak napięcie mięśni i nerwów maleje, jesteś elastyczniejszy w ścięgnach i negocjacjach oraz biegniesz lżejszym krokiem. Sylwetka wraca do stanu optymalnego, co przekłada się na ergonomię biegu.

Tagi: trening | rozciąganie | stretching | streczing | rozgrzewka | joga | yoga

Oceń artykuł:

3.0

Skomentuj (0)

Brak komentarzy
dodaj pierwszy komentarz

Runner's WorldPorady dla biegaczy

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij