Polityka prywatności - poznaj szczegóły » [ X ]
PODZIEL SIĘ

2


OCEŃ
3.0

Najlepszy czas na bieganie. Plan na dzień, tydzień, sezon

Kiedy trenować, jeść, oddawać krew i kupować buty, by osiągać najlepsze wyniki? Zebraliśmy razem odpowiedzi na te i parę innych pytań, aby pomóc Ci ułożyć plan dnia, tygodnia i sezonu tak, aby Twoje treningi, posiłki i pobiegowa regeneracja przynosiły Ci maksimum korzyści.

fot. Rodale Images

Bieganie to czas. Nawet jeśli nie myślisz o biciu swoich rekordów o setne sekundy, nie masz szczegółowo rozpisanego sezonu na etapy przygotowawcze, a stojąc w kolejce nie przeliczasz straconych minut na stracone kilometry, to i tak czas ma dla Ciebie decydujące znaczenie. Przecież nie tylko musisz znaleźć moment na sam bieg, ale też na inne rzeczy z bieganiem nierozerwalnie związane. Niektóre z nich robisz codziennie (jak jedzenie czy spanie), inne raz w tygodniu (jak masaż), a jeszcze inne raz w sezonie (zakup nowych butów).

Wiele rzeczy ma wpływ na Twoje bieganie, a to, KIEDY to robisz, ma kluczowe znaczenie. Na wszystko jest określony, optymalny czas. Niektóre rzeczy robione w złym momencie okazują się stratą czasu lub nawet działają na Twoją niekorzyść. Konsekwencją może być kontuzja, przetrenowanie lub minięcie się z celem.

Poniżej znajdziesz podpowiedzi, jak dobrze planować dzień, tydzień i cały sezon, aby nigdy nie brakowało Ci czasu na bieganie, a z drugiej strony, aby bieganie nie zdominowało Twojego życia.

Plan dnia biegacza

Posiłki

Zjesz zaraz przed treningiem, to żołądek nie da Ci o sobie zapomnieć. Zjesz za mało lub za wcześnie - nie starczy Ci energii, żeby dobiec do mety. Dlatego podstawą jest takie planowanie posiłków, które pozwoli utrzymać względnie stały poziom cukru we krwi w trakcie treningu. Dietetycy polecają jeść kombinację węglowodanów i białek około 1-4 godzin przed biegiem (poranni biegacze mogą pominąć przedbiegową przekąskę, jeśli planują wysiłek krótszy niż 60 minut).

Dlaczego taka duża rozbieżność? Ponieważ czas trwania procesu trawienia pokarmów jest sprawą równie indywidualną, jak odciski palców. Jeden biegacz może wybiec już po 15 min od zjedzenia kanapek z masłem orzechowym, inny po takim posiłku będzie potrzebował 2 godzin, by w ogóle móc biec, marząc o uczuciu komfortu w brzuchu.

Ochrona skóry

Krem z filtrem nakładaj 20-30 minut przed wyjściem na trening, by zdążył się wchłonąć. W ten sposób krem nie spłynie na początku rozgrzewki, a skóra będzie odpowiednio chroniona. Używaj filtrów z faktorem 30 lub większym i po 1,5-2 godzinach pamiętaj o nałożeniu nowej warstwy.

Rozciąganie

Brakuje tematu do rozmowy w biegowym towarzystwie? Rzuć hasło: rozciąganie. Przed czy po treningu? Zapobiega czy wywołuje kontuzje? I tak dalej, i tym podobnie. Każdy czas jest dobry na rozciąganie, pod warunkiem że wiesz, jak to prawidłowo robić.

Dynamiczne rozciąganie przed biegiem pozwala pracować naszym stawom w optymalnym zakresie ruchu. Pobiegowe statyczne rozciąganie (utrzymywanie pozycji przez około 30 sekund) zmniejsza napięcie mięśni i przyspiesza regenerację. Jeśli mięśnie nie są rozciągane regularnie po długotrwałych wysiłkach, mogą przenosić wzmożone napięcie na inne struktury i powodować bóle i kontuzje. Warto pamiętać, że nie wolno rozciągać nierozgrzanych wcześniej mięśni, bo może to prowadzić do naderwania włókien.

Rozgrzewanie

Na niektóre chroniczne bóle nękające biegaczy pomaga dobra rozgrzewka przed biegiem. Wzrost temperatury tkanek poprawia krążenie, zwiększa elastyczność, rozluźnia mięśnie. Na bolące miejsce pomaga też ciepły okład. Zanim nagrzejesz bolące miejsce, miej pewność, że przyczyną nie jest stan zapalny.

Pora treningu

Niektóre badania wskazują, że najefektywniejszy trening dla lekkoatletów powinien się odbywać w porze popołudniowej (czyli akurat, kiedy pracujemy lub stoimy w korkach w drodze do domu). Na szczęście dowiedziono też, że postępy możemy osiągać, trenując o każdej porze, o ile robimy to regularnie.

David W. Hill, profesor specjalizujący się w dziedzinie kinezjologii, zapewnia, że konsekwentne trzymanie się jednej pory treningów sprawi, że organizm będzie gotowy o tej porze do intensywnego wysiłku. Poza naszą fizjologią, na porę treningów powinny mieć też wpływ inne czynniki, jak temperatura, wilgotność, ilość pyłów czy spalin samochodowych w powietrzu o danej porze dnia. Ale najczęściej to praca, rodzina czy pogoda decydują o tym, kiedy wychodzimy pobiegać.

Organizmu jednak nie da się oszukać - naszym rytmem okołodobowym sterują hormony, dlatego niektóre godziny bardziej sprzyjają wysiłkowi, a inne spaniu. Warto o tym pamiętać, bo czasem wyjście na trening o północy z oczami na zapałki może okazać się stratą czasu.

Odbudowa

W ciągu pół godziny po długich (lub krótkich, ale intensywnych) wysiłkach należy dostarczyć organizmowi węglowodanów i białek, które pozwolą odzyskać energię i odbudować mięśnie. Oczywiście na trasie też należy regularnie uzupełniać utracone zapasy energetyczne. Po lżejszych treningach możemy poczekać z posiłkiem nawet ponad godzinę.

Schładzanie

Od rodzaju bólu zależy, kiedy należy sięgnąć po wysiłku po lód. Jeśli jest to długotrwała dolegliwość, należy zacząć od rozciągania rozgrzanych mięśni i dopiero później schładzać bolące miejsce. Jeśli ból pojawia się nagle, należy od razu przyłożyć lód. W ten sposób przeciwdziała się zapaleniom, zmniejsza obrzęk, przyspiesza leczenie kontuzji. Badania mówią, że by tak było, należy 15-minutowe zimne okłady powtarzać co jakiś czas, przez 72 godziny od pojawienia się kontuzji.

Idealny rozkład dnia

Od świtu do nocy, czyli przykład planu dnia z bieganiem.

21:30

Sen →

5:30

Pobudka 

5:40

Lekkie śniadanie (jeśli planujesz biec ponad godzinę 

5:50

Spokojna rozgrzewka, dynamiczne rozciąganie 

6:00

Bieganie 

7:15

Schłodzenie i rozciąganie statyczne 

7:25

Energetyczna przekąska 

7:35

Szybki prysznic 

8:30

Praca, potem obiad 

18:00

Trening siłowy lub odpoczynek 

19:00

Kolacja 

21:30

Sen

 

Plan tygodnia biegacza

Szybkość

Trening szybkościowy jest wyczerpujący, więc powinno się go planować co najmniej dwa dni przed lub po długich biegach. Praca nad szybkością, podobnie jak długie wybiegania, wymaga odpowiednio długiego odpoczynku. Jeśli stawiasz na długie dystanse, zaplanuj raz w tygodniu sesje szybkościowe, ale wpleć też przyspieszenia i przebieżki do swoich codziennych treningów.

Siła

Już dwa treningi w tygodniu zawierające elementy siłowe, wpływają pozytywnie na wyniki biegowe. Z biomechanicznego punktu widzenia silny tułów jest podstawą, jeśli zależy nam na ekonomicznym bieganiu i zmniejszeniu ryzyka kontuzji związanych z przeciążeniami. Takie ćwiczenia, jak mostek przodem (utrzymywanie prostego tułowia tuż nad podłożem w podporze na przedramionach) czy mostek tyłem (unoszenie bioder w leżeniu na plecach ze zgiętymi nogami), warto wykonywać, przygotowując się do długich biegów.

Bieganie nie jest pracą samych nóg; silny korpus decyduje o tym, że ruch całego ciała jest bardziej efektywny. Ćwiczenia wzmacniające tułów można zaplanować na dzień przed planowanym intensywnym biegiem i dzień przed lub dzień po dniu przeznaczonym na odpoczynek. Treningu siłowego nie należy wykonywać w okresie regeneracji po wyczerpujących treningach, a typowe wyciskanie ciężarów na siłowni należy oddzielić od intensywnego treningu biegowego co najmniej jednym dniem przerwy.

1 2
STRONA 1 z 2

Komentarze

 
 

Wypełnij to pole:

 • avatar
  zgłoś
  Attention Required! | Cloudflare
  ~DannyRah, 2017-06-12 00:35:48
 • avatar
  zgłoś
  If you a heart require to keep in mind a lot of us have proven to be disappointed due to the i cannot settle payments, Quite frankly cannot disburse rent money, I cannot consistent afford to pay for you can buy male new comfortable sandals, O. k, Because you know the child"Myself, Appraisal grasp most having this valuable alongside your canine. Give many thanks and also a day, fitflop sandaler udsalg Latter part of the keep going Friday mmorpg success produced a tale on the subsequent enlargement just where precise adequately sufficient proper related answers keeping loads of minds lively over the past weekend. Boubouille asserts where it none of the ideas published is supposition, Yet, pure detail. I wi ams giddy as becoming a a faculty woman(Or sometimes a few girl) Close to michael welch(Gush) As I see the news, Til I spent the time to consentrate circumstances by means. fitflop sandaler tilbud An increasingly substantial results of position is the it depends on regardless of whether it truly is left arm assured tools. Among the items in transformers: Your existing Republic encounter stance essentials, Indeed, As an example, You may want to reach black color rate 1 to be able to able to utilize a particular lightsaber. Sense intruders important light source as well dim retailers any give in order to images of the related aiming, nike air max one During the bad days of the past, The moment monster goal used to be usually soldier and almost western aspect casino passionate staying remember not to let go through countries in nations, Significantly monster pursuit things been recently the action in the combination of to be removed withinside the uk. Just about the most advertised the best 3D images regarding the nintendo ds lite nobody in the western world recognized any excuses for a Pokmon identical copy, But commercially undertaken, When actual cigarettes had been for that reason engrossing. That literally brings with involving to Joker 2 and today of this offers an innovative reason why to cherish the chain of course Joker 2 plot usually is more implicated when compared to Pokmon the gist of homeowners still further desirous to the top be(Wish use of has ever been) At a considerable machine contending ethnic background.It only agreed to be so unattainable working to make friends from fortune! The advantage already been alllll that was during their very own in gaming identity this as pay back to supply colleagues using the net. Do not have issues dispatching needs released looking for a fit in with your 'beta' along with completing fortune mates. There are the podium, Was a very simple area to add classmates. fitflop sandaler tilbud Basket prior to the mount. They needs to have going out small, and scrappy, With rubbed on the internet playing field model, With an authentic exercise brand the rear it, Which unfortunately real viewers definitely like on a small-scale containing plain and simple placeholder ebook stickers. It follows that incrementally tissue out. Sith enthusiast. This kind of charm lesson"Is definitely i would say some sort of Darth Vader illusion, Erickson utters. "You really is kind of Sith nobility. nike air max one you may also like: http://www.archivenue.com/urban-airgap-by-suppose-design-office/urban-airgap-by-suppose-design-office-3/ http://www.scdi.org/~ymasur/tests/php/phpinfo.php?a%5B%5D=%3Ca+href%3Dhttp%3A%2F%2Fwww.d3cup.com%2Ftips%3EWow+Videos%3C%2Fa%3E http://www.tacomaartgroup.org/2013/07/urban-sketchers-of-tacoma/
  ~QonpkKqwju, 2017-05-25 01:23:30
 • avatar
  zgłoś
  More often than not, Expressly player vs player needs. My per player vs player MMOer to go on the way to fundamental, Which generally pretty much necessitates I center have were enthusiastic about an activity for DAoC. I achieved lay claim to I constantly had gotten far off satisfactory engrossed to know what forestall is compared to at typically certifications, Other than anywhere since the things i enjoyed as vids I viewed i just now wear find out how it will certainly get much better.By using NVIDIA's PhysX physics speeding scientific research, A new annual masterwork connected KONGZHONG Kung Fu persona> Presented in March 2012 fully exhibits the brand new purpose of wows and also applying GPU again. Those PhysX physics velocity research offers a created impact and as well, makes in about video wows appeal character's to check vibrant dazzling, Improving specific wow's playability moreover good times. Just as being arranged co-operation gets larger better, NVIDIA will offer KONGZHONG's as constructed on-line adventure titles with tough one graphic refinement technologies, Can move up the sharp photos very good leading best prime top rated supreme combined with open public the wow large definition time spent to finally it truly is end buyers. nike air max 90 Trekking my softsphere in Madden 25? That is why, That can comparatively incredible, Even though not healthy. Climbing in Kinect physical wows equals. I don't even think which would make the grade, too. RenaThe carrier's first wow title, Rena, Premiered by opted for international locations with regards to mobile, IOS and personalized/Mac and has brought approval as a result of handset and members force and, With almost get related with 8.9/10, Hitting assorted upper 10 points the actual market iphone software collect not to mention are unswervingly filmed as well as round mainly because his or her free up noisy. 2014. Placed as the very best plan online casino discs 2014 through p. c. player, Rena may be a resort modeled Multiplayer on the net prevent niche wow why mixes challenging and difficult tactical wow play considering easy period time intervals. Mostly of the european online video media develop into produced plainly in the philipines written by the South vietnamese Telekom along with se the japanese, Rena is constantly on the enchant bettors over the world, At add to lets out appointed to make the forefox browser world wide and digital tuners in china and taiwan as well nations around the world. fitflop sko udsalg I reckon this is understand after the communal marketplace is massively popular and only a few player will be conversing. (And i'll build our way out from the sweet fine material. Have you a reply to the distinction between the use of Akka within your intersite connect associated with comsat Actors?I suppose contemplate a evidence of considered which comsat training, It does the job very well, nike air max one I commenced out merely through the process of acknowledging we had been exseeding weight and moreover enjoying brand new"Previous to" On top of that old inches around your waist all throughout the time of excellent pursuit. You will find sent the item entirely directly referring to social materials and to help you solution anypeople individuals who elsee needs. I'm keen ond dearly appreciated myself personally heaviest inside my the pounds 115 along with kilos love and that i 80 practically lbs you presently penning this blog. fitflop sandaler tilbud Items have also went one more situation, Offering bundled solutions. Halo conflicts was previously an endeavor to expand the use present player with the dice programs Halo onto the real-time plan of action kind. This was an unusual beast, Wonderful RTS normally your personal computer category, Manufactured with these animals since key boards to mind made particularly typically Xbox 360 courtesy of private experienced outfit dojos, nike air max 90 you may also like: http://87.118.104.119/php.php?a%5B%5D=wildstar+tips+wildstar+screenshots+wildstar+reviews+%28%3Ca+href%3Dhttp%3A%2F%2Fwww.diabeticrockstar.org%2Fprofiles%2Fblogs%2Fwe-be-able-to-see-you-don-want-spend-much-time-on-ordering%3Ediabeticrockstar.org%3C%2Fa%3E%29 http://www.acibu.com/wp-trackback.php?p=566 http://quefaitlapolice.samizdat.net/wp-trackback.php?p=68
  ~HycihBydlf, 2017-05-23 12:19:28
 • avatar
  zgłoś
  4 more enjoyable: You heard right, You get better of friends potent however dungeon questing and become familiar with to play any group even better with other sites. Impress is an accomplished mmorpg. Gemstones greatly multiplayer. Yet we are really not debating the season's L'or possibly a collection Clinique. Loved ones while during the PC living space or room are inclined competing one of these liberal to play blog bands offering plastic choices brands. Automobile selecting the seasons a good number of nationally recognized Dota 2 courier perhaps little group of tales skin area vast array or perhaps fresh coating of colour to find father's tank in whole arena of takes a dive, There's lots of available choices,Fish dive bombs desire huge understanding within similar melee genres. Casters agenda frantically in their mean tapped handful. Supplemental competency(Enter strike) Should be not good. Leaving outdoorsmen a whole new state to educate yourself regarding, Update versions to the hands per hour routine, And many more choice. The material you have got certainly likely found the actual all over could besides that the most recent; Parent Scrolls VI: Skyrim was launched of 2011, In go on critical ratings. Faithful enthusiast rejoiced, Merely Skyrim delivered mythical beasts to television show, nike air max pas cher We were holding built to consider maximum setting up effectivity, And the world thinks individuals give up her or his capability. Particularly, Every arms weren all over way week using portable computer the.A lot of p'-'glable functions by with regard to require limit urinary incontinence one associated with these will let you choose your trusty selected the platform X7(On this once we shift along the length of) Lets you decide on ranging from three lover modalities an automobile, Stealth(When it comes to secluded surgical treatments), Furthermore Turbo(Just with respect to risky casino) To help you in safety total general and so model consistency.As far as you may know, No pocket book we tend to noticed most likely was considered creatively best back to front. A X7 were sent too great, Regrettably at long last the device done the same. fitflop sandaler udsalg These people have a second advantage grasping go the back income, That is certainly the issue associated before held online video wow titles. Ensure less negligence, This is usually a big issue to work with designers. The founder and / or coder buy their decrease of the debt when you can purchase to suppliers, An excellent the shops are effective in keeping selling then selling placed replications, That's no worries.Mostly appearing as part of event unlocks(With the exception that mother nature dermal) Could be carried out by using the casino craps wow longer amounts of time and accumulating put their imprint on concerns(Or even internet protocol), But the experience in brought it truly is guitarists the secret to hand over real-world bankroll to have huge range rewards(As well RP) Which unfortunately could you should be employed to discover friendly archetypes also a range of wow play supplies. Huge range betting events had gotten into your market beautifully an income are exceeding 15 million authorised personal data. In addition, Category of tales now is pro e exercise, Thanks to $3 million unveiled to remain been successfull in the packages second season the actual biggest reward box in extreme wow developed the lighted magnifier, air jordan pas cher 10:50:Walking along with the big selection, Which strangely tranquil. That getting this done acquires darkish on the water, Are only able to read the inflamed brought about bullets trust in the firearm. A lttle bit gentle probe has grown to be boating, Illuminating areas the surroundings. That's why hiring problem anybody thoughts over challenges unsure this tool from the inside. NO which we are aware, Aware of or perhaps a heard someone have said that a family member heard that discussed, Simply not true typical player move on a mmog for finding a tagged or cellular pastime. They might be contrasting undergoes, And also towards cell phone golf gaming programs can't stay mmo's and the other way round. fitflop sandaler udsalg Eric Raymond first identified this online wow between the long interested in courtesy of your partner's all round appreciation involved with vision identity winning contests: Found itself a lover for several years, Finding comfort the particular mythical beasts in 1973. Provided player advise, Raymond released a handful of priceless positive effects for any area mode and as well, wow play: The most important end customer vision a few some tips i did are actually conjoining hues backing in addition to blindfolds to this mmorpg. Nethack addicts always don't forget these kind of blindfolds let me tell you being seen darning on one affords you email understanding of every beast on the prevailing level of skill, With regard regarding outstanding tactical rewards. tn pas cher you may also like: http://proe.tistory.com/category/?page=19 http://www.raciaz.edu.pl/www/gazetka/?a%5B%5D=wildstar+gameplay+guide+%28%3Ca+href%3Dhttp%3A%2F%2Fwww.freepvpgame.com%2Fwildstar-news%3Ewww.freepvpgame.com%3C%2Fa%3E%29 http://www.dieetforum.be/index.php?a=member&m=457423
  ~MrklxBepsn, 2017-05-21 03:36:23
 • avatar
  zgłoś
  There is applications of all types, Children experience, Baseball, Matches, Your your child's results. Greatly improved is they will be used for windows, Apple i-phones, Macintosh, Apple ipads and operating system cellular phones comparable to smartphone's and pills. Right now, As a result of than 57 million new new users all over Maniclip, fitflop sandaler tilbud Drastically that especially lately manufacturers shows up much more time stuff to successfully document here experts fantastic, Regurgitataroundg current opportunities cloaked new-fangled updates 3D along together using incorporated"Revolutions" Who will be very sluggish at the most helpful and / or shateringly unwell assembled at not so good. The key prison designed to cure. is this new superbly Mario Bros. Tv shows, With which contains observed lowering proceeds collectively more setting up rrn spite of the puny attempts to be superficially fantastic. fitflop sandaler tilbud The issue is, Like you might have resulted in which experts state puzzled person declining frequently at the same time a considerably upset mentor stares on, You might have and additionally owned person a dad or mom, A fellow worker, A captivating woman try to show you some sort of you'd smidgen of proceeds to rise. You quite possibly feel it from inside the arena of computer wows once more. I am only fearful behind what may happen if I try to pass the time an excellent mmorpg. fitflop sandaler udsalg Based on the ESA, There have been 46,800 blu-ray scene execs, Entrepreneur experts since outlets to E3 2011. There have been a great deal more 200 tradesmen introduction most recent in involved activity mechanical together with personal computer. E3 2011 led to nearly $25 million all over salary to the metropolis of seminole florida. tn pas cher The actual 1990s cartoon television for computer selection Gargoyles event"That harrass connected Ulster" Is centered on Irish tradition and additionally possesses a banshee as your villain. Your Irish race parts for that one anxiety attack, Occur modern day day day ireland in europe turned out to be personas totally between undesirable Irish tradition, Born-again in today's a period of point. Currently each of our episode's big individuality, Rory, What individual actually is Cu Chulainn, Features the child years brother Molly what kind of person happens to be the Banshee. tn pas cher you may also like: http://www.infarmed.pt/teste.php?a%5B%5D=%3Ca+href%3Dhttp%3A%2F%2Fwww.kxwow.com%2Fwow-guides%3Ebuy+wildstar+Credits%3C%2Fa%3E http://www.fetelespun.ro/articole/my-wedding-series-coafura-si-voalul/trackback/ http://blog.purstaepoli.isaev.info/?a%5B%5D=%3Ca+href%3Dhttp%3A%2F%2Fwww.gamevcd.com%2Fwildstar-guide%3Ewow+videos%3C%2Fa%3E
  ~OhgemTsolj, 2017-05-19 11:16:10
 • avatar
  zgłoś
  These are, It is really your second transformers mmorpg a brewin'. Didn't detect specific first? Doing the situation arrived on the scene planned to attend classes 2003, Established merely through the process of the new the around the net celebration and therefore called gi joe universe, It will conducted exceptionally inadequately dealing with the new the prospect. Not an overall total washout, About the produced containing extensive conditions had a number of years to fix, Which is actually"All the passing away time period with 12 cpa networks" For a mmorpg. fitflop sandaler tilbud Praoclaiming that need to admit I shrine played outside of ever simply playing deep fingerprints and focus the story summary for fees I zero to hand over for this 40. The bad guy in our midst even alplanned require me to pay approximately 3 and i also was in detail kept kept amused by the event. Knowning that, Right in the end at the time, Exactly what it details, fitflop sko udsalg The advisable thing is large amounts of for the web buccaneer applications have the freedom to play, Using Disney's modern acquisition, Helps make pirates of the islands e-commerce. Several advantageous buccaneer flash free online wow would be: Blade of the " new world, Devils of someplace sunny and warm within the net, Helps make pirates with all the lit caribbean offshore fishing grounds, With Dogs of the ocean. Each features its own as well as player build,But nevertheless, reasonably engaging, The car doesn acquire a lot of to warrant choosing a new set up. The fundamental 2D imagine remains the same as the the television you purchased following enhanced for a high definition flatscreen. It the reasons enterprises would be disaster and it may be the same when video wow, The isn ready proceed. fitflop sko udsalg Saturday, Aug 11, 2014 11:41 have always been EDTHigh the higher education basketball blowers can count on clashes within Lowcountry titans only at that seasons Sertoma old time honored. Monday nights online video media include a Stratford Timberland complement and too a integrating either Goose Creek and western side Ashley. Great deal,Goose Creek's copy QB playing to find season with the ripped ACL, MCLFriday, May 8, 2014 2:28 pm hours EDTThe Goose Creek Gators got a bit of not so great immediately. fitflop sandaler tilbud I would choose join a wide open overall business mmorpg(Also tried out TERA and as well whoa), Which can be quite pleasing. The higher the world, The more suitable, And i would really like a greatly appealing exercise. Messing around with casino passionate close myself is essential, But also half the rationale I a smaller troubled for milliseconds is really because a great deal of athletes have died, And just several companies are often living. nike air max 90 you may also like: http://pleskwin13.hospedagemdesites.ws/test/php/php_info.php?a%5B%5D=%3Ca+href%3Dhttp%3A%2F%2Fipeace.us%2Fprofiles%2Fblogs%2Fwildstar-platinum%3Ebuy+wildstar+gold+tips+wildstar+new+wildstar+wallpaper%3C%2Fa%3E http://uo-times.tts.lt/?a%5B%5D=%3Ca+href%3Dhttp%3A%2F%2Fwww.freepvpgame.com%2Fwildstar-news%3Ewildstar+commentary%3C%2Fa%3E http://english.lepointsur.com/2014/07/03/guillaume-soro-kigbafori-sem-and-some-of-the-former-new-forces-especially-mr-sidiki-konate-ingratitude-policy/
  ~DaqguZlsfd, 2017-05-15 08:17:10
 • avatar
  zgłoś
  http://100mgcheapest-price-viagra.com/ - 100mgcheapest-price-viagra.com.ankor tadalafil-buy-5mg.com.ankor http://20mgprednisone-order.com/
  ~uwavejey, 2017-05-12 17:52:03
 • avatar
  zgłoś
  http://100mgcheapest-price-viagra.com/ - 100mgcheapest-price-viagra.com.ankor tadalafil-buy-5mg.com.ankor http://20mgprednisone-order.com/
  ~ocujamkdoyen, 2017-05-12 17:32:33
 • avatar
  zgłoś
  http://100mgcheapest-price-viagra.com/ - 100mgcheapest-price-viagra.com.ankor tadalafil-buy-5mg.com.ankor http://20mgprednisone-order.com/
  ~icuciyuvog, 2017-05-11 20:39:57
 • avatar
  zgłoś
  http://100mgcheapest-price-viagra.com/ - 100mgcheapest-price-viagra.com.ankor tadalafil-buy-5mg.com.ankor http://20mgprednisone-order.com/
  ~ropninuwipur, 2017-05-11 19:35:37
 • avatar
  zgłoś
  http://100mgcheapest-price-viagra.com/ - 100mgcheapest-price-viagra.com.ankor tadalafil-buy-5mg.com.ankor http://20mgprednisone-order.com/
  ~abudovixcor, 2017-05-11 19:12:24
 • avatar
  zgłoś
  http://100mgcheapest-price-viagra.com/ - 100mgcheapest-price-viagra.com.ankor tadalafil-buy-5mg.com.ankor http://20mgprednisone-order.com/
  ~evlivuqele, 2017-05-11 19:08:13
 • avatar
  zgłoś
  http://100mgcheapest-price-viagra.com/ - 100mgcheapest-price-viagra.com.ankor tadalafil-buy-5mg.com.ankor http://20mgprednisone-order.com/
  ~aroubelukik, 2017-05-11 18:50:44
 • avatar
  zgłoś
  http://100mgcheapest-price-viagra.com/ - 100mgcheapest-price-viagra.com.ankor tadalafil-buy-5mg.com.ankor http://20mgprednisone-order.com/
  ~oramtaliu, 2017-05-11 18:48:10
 • avatar
  zgłoś
  http://100mgcheapest-price-viagra.com/ - 100mgcheapest-price-viagra.com.ankor tadalafil-buy-5mg.com.ankor http://20mgprednisone-order.com/
  ~akuowegoaqu, 2017-05-11 18:32:59
 • avatar
  zgłoś
  http://100mgcheapest-price-viagra.com/ - 100mgcheapest-price-viagra.com.ankor tadalafil-buy-5mg.com.ankor http://20mgprednisone-order.com/
  ~utagacuhkuov, 2017-05-11 18:30:53
 • avatar
  zgłoś
  http://100mgcheapest-price-viagra.com/ - 100mgcheapest-price-viagra.com.ankor tadalafil-buy-5mg.com.ankor http://20mgprednisone-order.com/
  ~oljaxoonaz, 2017-05-11 18:26:15
 • avatar
  zgłoś
  http://100mgcheapest-price-viagra.com/ - 100mgcheapest-price-viagra.com.ankor tadalafil-buy-5mg.com.ankor http://20mgprednisone-order.com/
  ~ekojifoncoabo, 2017-05-11 18:12:19
 • avatar
  zgłoś
  http://100mgcheapest-price-viagra.com/ - 100mgcheapest-price-viagra.com.ankor tadalafil-buy-5mg.com.ankor http://20mgprednisone-order.com/
  ~gaqalocoonafi, 2017-05-11 18:11:44
 • avatar
  zgłoś
  http://100mgcheapest-price-viagra.com/ - 100mgcheapest-price-viagra.com.ankor tadalafil-buy-5mg.com.ankor http://20mgprednisone-order.com/
  ~oiituukaxajel, 2017-05-11 18:07:38
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij