Runner's World poleca:

Szlifowanie diamentów

Poleć ten artykuł:

W Afryce biegają już małe dzieci - trenują nawet 3 razy dziennie. Nie mają dnia przerwy, tylko lekkie wybieganie. Z kolei w Europie młodzież zaczyna późno i żeby dorównać Afrykanom musi trenować więcej, co wyniszcza organizm i grozi kontuzjami. Która taktyka jest lepsza?

Rodzice, trzymajcie się od swoich pociech z daleka! Żadnych wspólnych treningów biegowych, wywierania presji czy grania na ambicji. Luźne ciało w naturalnym ruchu, wymachy ramion oraz wysoko podnoszone kolana. Żadnych reguł, czysta zabawa i mnóstwo radości - tak radzą specjaliści. Tylko czy to jest dobry przepis na olimpijczyka?

Biegacze z Etiopii czy Kenii, którzy dominują na średnich i długich dystansach, biegają od małego i to trzy razy dziennie. Dwa razy w tygodniu trenują na maksymalnym pułapie tlenowym. Nie mają dnia przerwy, tylko lekkie wybieganie. W Europie czy USA młodzi ludzie rozpoczynają treningi zbyt późno. Dlatego, żeby dorównać Afrykanom, muszą trenować więcej, co z kolei wyniszcza organizm i grozi kontuzjami. Jaka taktyka jest najlepsza?

Ruch tak, ale...

W ramach badań w ramach programu "Wczesna profilaktyka nadciśnienia tętniczego oraz nadwagi i otyłości u dzieci i młodzieży w Łodzi", przeprowadzonych w roku 2005/2006, zbadano ponad 27 tysięcy dzieci i młodzieży. Okazuje się, że nadwaga i otyłość dotyczy około 15,7% nastolatków w wieku szkolnym.

Porównanie tych danych z wcześniejszymi (badania Instytutu Żywności i Żywienia przeprowadzane wśród dzieci i młodzieży szkolnej w 1995 i w 2000 roku) wskazuje, że odsetek małych, słodkich "misiaczków" niestety rośnie. Wśród chłopców w wieku 7-17 lat w ciągu 6 lat wzrósł z 8,9% w 1994/1995 roku do 11% w 2000 roku, w przypadku dziewcząt w tym samym wieku z 8,8% w 1994/1995 do 11,3% w 2000 roku.

Mimo że eksperci określają przyczyny epidemii otyłości jako złożone (wpływ na to mają zarówno polityka gospodarcza, jak i struktura współczesnego społeczeństwa oraz rozwój społeczno-ekonomiczny), to dwa czynniki wysuwają się na pierwszy plan: nawyki żywieniowe (które wraz ze wzrostem dostępnej żywności uległy w ostatnich dziesięcioleciach zmianom, i to na niekorzyść) oraz brak ruchu.

Wniosek jest zatem prosty: jeśli nie chcemy mieć dzieciaków z nadwagą, musimy bardziej uważać na to, co jedzą, i "uzależnić" je od gier i zabaw w szkole, klubach czy nawet na podwórku. Wtedy nie tylko będziemy mieć mniej problemów z ich BMI, ale też z ADHD. A jaki inny sport nadaje się do tego bardziej niż bieganie?

Treningi średnio- i długodystansowe, prowadzone zgodnie z najnowszymi osiągnięciami nauki, posiadają olbrzymie walory zdrowotne. Bieganie, bez względu na poziom, to najprostsza i jednocześnie wszechstronna forma ruchu wykorzystywana coraz powszechniej w masowej rekreacji społeczeństwa. Dzieci, zaczynające przygodę z bieganiem, będą mogły kontynuować ją bez przeszkód w dorosłym życiu, ciesząc się dobrym zdrowiem.

Tagi: trening | bieganie | dzieci | młodzież | trening dzieci | sportowcy

Oceń artykuł:

4.0

Skomentuj (0)

Brak komentarzy
dodaj pierwszy komentarz

Runner's WorldPorady dla biegaczy

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij