Runner's World poleca:

Test sprawności fizycznej. Jak sprawdzić formę?

Poleć ten artykuł:

Mimo że biegasz, to jeszcze nie znaczy, że jesteś naprawdę fit. Sprawdź się w zadanych przez nas konkurencjach, poznaj swoje słabe strony i zostań biegaczem kompletnym. Czy dasz radę poprawnie wykonać wszystkie ćwiczenia?

Jesteś biegaczem. Nie baletnicą, bo możesz zrobić tylko 30% szpagatu. Nie jesteś też trójskoczkiem (ledwo przeskakujesz przez kałużę) ani sztangistą, bo nie wyciskasz więcej niż waży Twoje dziecko (najmłodsze).

Tak jak każda praca wymaga określonych kompetencji, którymi chwalimy się w CV, tak każda dyscyplina sportu wymaga określonej sprawności. Czasem potrzebna jest siła ramion, czasem skoczność, a czasem doskonała równowaga czy szybkość reakcji. A czego potrzebuje biegacz?

Długodystansowiec, który chce biegać efektywnie i bez kontuzji, musi wykształcić w sobie mieszankę wytrzymałości, siły, koordynacji, gibkości i balansu w niestabilnych warunkach. Niestety, tryb życia większości z nas działa na niekorzyść wszystkich tych cech. Winą za to najłatwiej obarczyć cywilizację. No bo jak tu poprawiać kondycję, kiedy wyręczają nas auta i windy, albo jak wymagać od mięśni, by były silne i elastyczne, skoro przez cały dzień spoczywają skulone na krześle (Czytaj więcej: Czy siedzenie jest groźne jak palenie?)?

Nasi przodkowie, po których odziedziczyliśmy zdolność do biegania, godzinami uganiali się za zwierzyną, taszcząc później mamuty do jaskiń na własnych barkach (w każdym razie nie zamawiali ich z dostawą do domu). My po 8 godzinach przed komputerem czy za kółkiem musimy nadrabiać ubytki sprawności na treningach. Dlaczego warto znać swoje niedociągnięcia i pracować nad nimi?

Wiadomo, że nikt nie jest doskonały (może poza Chuckiem Norrisem), ale im bliżej stanu idealnego będzie Twój organizm, tym łatwiej będziesz biegać, szybciej zrobisz postępy, a przy tym nie złapiesz kontuzji. Biegacz, jak łańcuch, jest tak mocny, jak jego najsłabsze ogniwo. Chociaż może zabrzmi to dziwnie, to często popełnianym przez amatorów błędem jest zbyt duże koncentrowanie się na bieganiu. Trening sprawnego biegacza to więcej niż nabijanie kilometrów.

Z pomocą w określaniu, czego nam brakuje do ideału, przychodzą testy stworzone przez zespoły trenerów, fizjoterapeutów i biomechaników, które pozwalają określić słabsze elementy wymagające dopracowania. Oceń swoją biegową sprawność za pomocą kilku prostych ruchów i poznaj ćwiczenia, które pozwolą Ci poprawić ewentualne niedostatki. Każdy element testu oceniany jest wg skali od 1 do 5.

Najbardziej pożądane jest uzyskanie 5 lub 4 punktów, a każda niższa wartość sugeruje, że warto się nad testowanym obszarem pochylić na treningach. Już teraz sprawdź, jak jesteś sprawny, i zostań biegaczem kompletnym.

Tagi: test sprawności fizycznej | jak przetestować sprawność | sprawdzian kondycji | ćwiczenia siłowe

Oceń artykuł:

4.0

Skomentuj (0)

Brak komentarzy
dodaj pierwszy komentarz

Runner's WorldPorady dla biegaczy

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij