Runner's World poleca:

Trening biegowy sportowców z różnych dyscyplin

Poleć ten artykuł:

Wyczynowi sportowcy dzielą się na dwie grupy. Dla pierwszej bieganie to nudna mordęga, dla drugiej miła odskocznia. Obie jednak doskonale zdają sobie sprawę, że bez niego nie ma szans na sukces. Przeczytaj, jak bieg w swoje treningi wplatają mistrzowie różnych dyscyplin.

Tak jak dla człowieka naturalne jest oddychanie , tak dla sportowca oczywistością jest bieganie. Profesor Jan Chmura specjalizuje się w fizjologii sportu, współpracował z czołowymi klubami w Polsce i za granicą w zakresie wydolności zawodników.

"Nawet szachiści powinni biegać, ponieważ dzięki temu poprawia się dotlenienie kory mózgowej, co z kolei wpływa na wzmocnienie koncentracji i procesy myślowe. Dotleniony mózg lepiej radzi sobie z podejmowaniem decyzji" - zauważa Jan Chmura.

Brigitte Bardot powiedziała: "Świat jest mały, ostatecznie wszyscy spotkamy się w łóżku". Parafrazując ten znany cytat, można stwierdzić: "Wszyscy ostatecznie zostaniemy maratończykami".

Przedstawiciele wielu dyscyplin zakochują się w bieganiu i przechodząc na emeryturę sportową, zaczynają startować w maratonach. Najbardziej znanymi są chodziarz Robert Korzeniowski czy były piłkarz FC Barcelony, obecnie jej trener, Luis Enrique.

Bieganie jest zasadniczo wykorzystywane jako ćwiczenie poprawiające kondycję i wydolność zawodników. W zależności od potrzeb i specyfiki sportu, stosuje się różny trening biegowy.

Przeczytaj, jak biegają mistrzowie różnych dyscyplin, a może wśród ich ćwiczeń znajdziesz inspiracje dla siebie:

Tagi: trening biegowy | trening biegacza | ćwiczenia biegowe

Oceń artykuł:

3.8

Skomentuj (0)

Brak komentarzy
dodaj pierwszy komentarz

Runner's WorldPorady dla biegaczy

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij