[ X ]

Drogi Użytkowniku,

W związku z tym, że począwszy od dnia 25.05.2018 r. na terenie Polski obowiązują nowe przepisy regulujące kwestie ochrony Państwa danych osobowych, Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych), (dalej zwane RODO), Motor-Presse Polska sp. z o.o. z siedzibą we Wrocławiu (53-238) przy ul. Ostrowskiego 7, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla Wrocławia – Fabrycznej we Wrocławiu, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS: 0000151026, NIP: 8990026326, REGON: 930327847 o kapitale zakładowym w wysokości 2.860.000,00 złotych zachęcamy do zapoznania się ze zaktualizowaną treścią "Polityki prywatności" naszych Serwisów. Znajdują się w niej szczegółowe informacje na temat zasad przetwarzania danych osobowych na naszych stronach internetowych.

Kontynuując korzystanie z naszej strony internetowej (również poprzez zamknięcie tego komunikatu) z wykorzystaniem domyślnych ustawień przeglądarki internetowej w zakresie prywatności, wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych osobowych przez Motor-Presse Polska Sp. z o. o oraz naszych Zaufanych Partnerów do celów marketingowych, w szczególności na potrzeby wyświetlania reklam dopasowanych do Twoich zainteresowań i preferencji. Pamiętaj, że wyrażenie zgody jest dobrowolne. Możesz też odmówić zgody lub ograniczyć jej zakres zmieniając ustawienia plików cookies w przeglądarce.

Kontynuuj przeglądanie

REKLAMA
REKLAMA
PODZIEL SIĘOCEŃ
5.0

Trening biegowy w dwie osoby, czyli siła tandemu w praktyce

Jesteś osoba towarzyską i trening w pojedynkę budzi Twoja niechęć? Jeśli nudzą Cię kilometry pokonywane samemu, znajdź sobie partnera, który będzie towarzyszył Ci w treningu. Jak pomagać innym stawiać pierwsze kroki, nawet gdy ma się krótki staż? Odpowiedź znajdziesz poniżej.

Jak trenowac we dwoje? Bieganie z przyjaciółką zbliża dużo mocniej niż wspólne ploty. A przecież jedno nie wyklucza drugiego (fot. shutterstock.com).

To oczywiste: lepsze samopoczucie, pewność siebie, większa wytrzymałość i odporność, mniej stresu. Biegasz regularnie, więc nie masz problemu z wymienianiem zalet uprawiania sportu. Ale kto nie postawił pierwszego kroku, tego trzeba do tego przekonać. Nawet gdy też biegasz od niedawna, możesz inspirować innych do biegania. Nie mądrz się, nie oceniaj, nie zawieszaj za wysoko poprzeczki – Twój przykład powinien być dla drugiej osoby namacalny.

Bieganie z przyjacielem

Bądźcie razem na pierwszych 3-4 treningach. Wspólnie pokonajcie kilkanaście minut marszobiegiem. Powtarzaj, że każdy wysiłek jest ważny, nie ma „za wolnego” tempa. Wychwytuj sapanie i zmianę rytmu oddechu. Jeśli stanie się nieregularny, spacerujcie. Na początku wystarczy pokonać w takim marszobiegu 2 minuty wolnym biegiem, z przerwami na marsz od 2 do 4 minut. Zachęcaj do skracania kroku biegowego i rozluźnienia ramion.

REKLAMA

Zobacz też: Trening dla par. Ćwiczenia biegowe we dwoje

Bieganie z partnerem

Trzeba szczególnie uzbroić się w cierpliwość, której może brakować Twojej drugiej połówce. Gdy coś idzie jak po grudzie, łatwiej jest bowiem okazywać swoją niechęć i frustrację. A pierwsze marszobiegi nie muszą być tak łatwe i przyjemne, jak się wydaje... Obracaj początkowe problemy w żart, przypominaj partnerowi o swoich błędach z przeszłości i raz na jakiś czas podsuwaj bardziej ambitne cele: „Dzisiaj świetnie Ci idzie. Może w przyszłym roku pościgamy się na 10 km?”.

Czytaj więcej: Bieganie w związku. Jak trenować z drugą połówką?

Bieganie z dzieckiem

Dzieci to żywioł. Biegną całym sobą, ale i szybko gasną. Jeśli chcesz, by polubiły bieganie na dłużej, spokojnie rozgrzewajcie się i kończcie trening krótkim schłodzeniem. Stawiajcie na zabawowe formy ruchu, np. starty sytuacyjne, odcinki 4 x 2 minuty wolnego biegu zakończone 20 sekundami sprintu, przedzielone marszem lub ćwiczeniami sprawno i ściowymi.

Zobacz także: Jak biegać z dzieckiem? i Dzieci a bieganie. Jaki trening dla małych biegaczy?

RW 07/2017

Komentarze

 (1)
ZOBACZ KOMENTARZE
REKLAMA
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij