Biegi na 10 km zasłużenie znajdują się na liście najbardziej popularnych zawodów biegowych nie tylko w Polsce, ale i na całym świecie. Dystans ten jest stosunkowo łatwy do pokonania dla początkujących, choć jest już dla nich sporym wyzwaniem. Dla bardziej zaawansowanych biegaczy to test wytrzymałości i szybkości. A programy treningowe do 10 km mają w sobie wszystko, czego możesz potrzebować w startach na innych, dłuższych lub krótszych dystansach. W dodatku start na „dyszkę” (i przedstartowy odpoczynek) właściwie nie kolidują z żadnym planem treningowym.
Oto 19 porad treningowych i startowych, dzięki którym Twoja następna „dyszka” może być tą najlepszą.
1. Zalicz 3 x 3
Trening 3 x 3 km w tempie startowym jest prosty w swojej strukturze, ale niełatwy do zaliczenia. Dochodź do niego przez 8 tygodni, zwiększając obciążenia od 6 x 1,5 km, przez miks 1,5 i 3 km (np. 2 x 1,5 i 1 x 3 km lub na odwrót), aż do 3 x 3 km. Zaplanuj ten trening na 9-12 dni przed startem, by zdążyć odpocząć.
2. Ścinaj zakręty
Trasa wyznaczona jest po najkrótszej możliwej drodze. Ścinaj więc zakręty, biegnąc prostą linią, kiedy to tylko możliwe. Większość z nas na zakrętach zwalnia – postaraj się pokonywać je na wysokiej kadencji, przy krótszych krokach, a nie stracisz na nich za dużo cennych sekund.
3. Kup parę szybkich butów
Bieganie w lżejszych butach startowych zwiększa szansę na ustanowienie nowej życiówki. Badania wykazują, że każde 30 gramów mniej na nogach pozwoli Ci oszczędzić 2 sekundy na 3 kilometrach. Czyli jeśli zmienisz buty o wadze 350 g na lżejsze o 100 g, to możesz zaoszczędzić na dystansie 10 km aż 22 sekundy. To może oznaczać rekord lub jego brak.