Polityka prywatności - poznaj szczegóły » [ X ]
PODZIEL SIĘ

2


OCEŃ
3.6

Biegacz a leki przeciwbólowe: kiedy brać i jak dawkować?

Środki przeciwbólowe mogą szybko przynieść ulgę, ale łykane bez umiaru spowodują fatalne skutki dla Twojego zdrowia. Sprawdź, jak wykorzystać, ale nie nadużywać, amunicję do walki z bólem.

fot. Erwin Wodicka 2009/shutterstock.com

Stephanie Ehret, amerykańska ultramaratonka, wygrała 24-godzinny bieg z rekordowym czasem. Ale zanim zdążyła się nacieszyć wygraną, poczuła się źle. Zaczęła wymiotować, dostała gorączki, w końcu trzeba było wezwać pogotowie, które zabrało ją do szpitala. "Jeszcze nigdy nie czułam się tak beznadziejnie. Byłam przekonana, że umrę" - mówiła.

Uwaga na nerki!

Co się stało? 12 tabletek ibuprofenu, które Stephanie zażyła przed i w trakcie biegu, okazało się niemal zabójcze dla jej nerek. Nerki są narażone na stres już przez same wstrząsy podczas biegu i rosnącą przy przedłużającym się obciążeniu utratę elektrolitów. W efekcie mogą wystąpić mikrokrwawienia, które skutkują brązowawoczerwonym kolorem moczu.

U Stephanie lekarze stwierdzili dodatkowo rabdomiolizę, w której komórki przeciążonych mięśni "tracą szczelność", białko mięśni (mioglobina) dostaje się do krwi i w końcu uszkadza kłębuszki nerkowe, prowadząc do ostrej niewydolności nerek. Chroni nas przed tym prostoglandyna - hormon, który zwiększa przepływ w nerkach i przyczynia się do lepszego usuwania substancji szkodliwych. Ale wydzielanie tego właśnie hormonu hamują niesteroidowe środki przeciwzapalne, takie jak ibuprofen, paracetamol etc.

Powszechne nadużywanie

Inny głośny przykład to Ivan Klasnić, 29-letni zawodowy piłkarz, do 2008 roku napastnik Werderu Brema, który z powodu niewydolności nerek jest już po dwóch transplantacjach. Krytykuje opiekujących się nim lekarzy za to, że przy ograniczonej sprawności nerek latami podawali mu przed grą szkodliwe dla tego organu środki przeciwbólowe.

Również inni sportowcy potwierdzają, że stało się to powszechną praktyką w sporcie zawodowym. Nadużywanie leków od dawna jest też czymś normalnym w sporcie amatorskim - w maratonie co trzeci zawodnik zażywa przed startem tabletkę przeciwbólową.

Wymagania żołądka

"Biegacze łykają pigułki przed biegiem, bo myślą, że w ten sposób podniosą swój próg bólu podczas biegu i złagodzą dolegliwości po obciążeniu - mówi profesor Kay Brune, dyrektor Instytutu Farmakologii Uniwersytetu w Erlangen. - Potencjalne pozytywne efekty zażycia leku NSAR przed lub w czasie biegu są niewielkie w porównaniu z negatywnymi" - dodaje.

Oprócz uszkodzeń nerek, środki takie jak kwas acetylosalicylowy, diklofenak i ibuprofen uderzają przede wszystkim w żołądek i jelita. Podczas wysiłku sportowego są one słabo zaopatrzone w krew, bo jest ona tłoczona głównie do mięśni. Kiedy dodamy jeszcze środek przeciwbólowy, który hamuje wydzielanie enzymu cyklooksygenazy i tym samym wytwarzanie hormonów chroniących błonę śluzową, następstwem mogą być nudności, wymioty, biegunka, krwawienia albo skurcze.

1 2 3
STRONA 1 z 3

Komentarze

 
 

Wypełnij to pole:

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij