Runner's World poleca:

Bieganie a wypadki. Pierwsza pomoc na trasie biegu

Poleć ten artykuł:

Skurcze, odwodnienie, przegrzanie, biegunka, ból mięśni i brzucha, pęknięcie kości to wszystko może Cię dopaść na trasie każdego biegu, nie tylko maratonu. Ważne, żeby wiedzieć, kiedy zacisnąć zęby, pomóc sobie samemu i biec dalej, a kiedy trzeba odpuścić.

Przygotowania i trening do maratonu należą do najzdrowszych czynności, jakie możesz zafundować swojemu organizmowi, jednak sam maraton do najzdrowszych już nie należy. Osoby o odpowiedniej kondycji, szlifowanej w przemyślany, stopniowy sposób rzadziej doznają kontuzji i mają problemy z popularnymi dolegliwościami na trasie.

Okazuje się, że bieganie należy do sportów o jednym z najniższych współczynników urazów, jednak musisz pamiętać, że bieg w maratonie jest obciążeniem dla organizmu, z jakim mają do czynienia zawodnicy w sporcie wyczynowym.

Jako maratończyk amator, bez względu na to, czy należysz do początkujących, czy też zaawansowanych biegaczy, jesteś sportowcem podejmującym olbrzymi wysiłek. Nagłe, groźne pogorszenia stanu zdrowia (w tym zgony) związane z biegiem długodystansowym są na szczęście rzadkie, jednak na każdy 1000 uczestników biegu zdarzają się 4-8 poważniejszych przypadków wymagających pomocy medycznej. Niewielka liczba zgonów i poważnych zaburzeń podczas biegów długodystansowych sprawia, że nie wykonuje się rutynowych badań serca u wszystkich „zdrowych” startujących.

Kiedy jednak warto wykonać kompleksowe badania medyczne przed maratonem? Jeżeli jesteś biegaczem w wieku powyżej 45. roku życia, chorujesz na schorzenia serca lub nadciśnienie tętnicze, dopiero zaczynasz przygodę z biegami długodystansowymi w tym wieku, zalecałbym konsultacje kardiologa przed startem w maratonie. Na trasie w każdej chwili możesz wezwać pomoc medyczną, jeśli przeszarżujesz, ale w wielu opisywanych w artykule sytuacjach, możesz pomoc sobie sam i biec dalej. Są jednak dolegliwości, których nie możesz zlekceważyć, w myśl zasady „ból przemija, a chwała trwa wiecznie”.

Dolegliwości z archiwum x

Wiele dolegliwości dopadających biegaczy na trasie trudno jednoznacznie zdiagnozować w trakcie maratonu. Co wywołuje tajemnicze bóle głowy, brzucha, mięśni, skoro wszystkie procedury związane z właściwym jedzeniem, nawodnienie m, ilością snu, treningiem i odpoczynkiem zostały zachowane?

Z reguły w tego typu wypadkach podejrzane dolegliwości występują u osób z infekcją wirusową (przeziębienie, gorączka, grypa jelitowa) lub u ludzi nadużywających alkoholu albo kofeiny. W połączeniu z intensywnym i długotrwałym wysiłkiem fizycznym, upałem, wilgotnością i narastającym odwodnieniem organizmu prowadzi to do zaburzeń elektrolitowych i powikłań w postaci tzw. hiponatremii – niskiego poziomu sodu w organizmie.

Właściwa zawartość sodu w organizmie jest niezwykle istotna dla przepływu płynów w tkankach i komórkach. Z każdym przebiegniętym kilometrem tracimy sód w postaci potu. Niewłaściwe uzupełnianie płynów (np. picie wody zamiast izotoników) może doprowadzić do poważnych zaburzeń pracy serca i mózgu, a nawet zgonu – jak np. w maratonie bostońskim w 2003 roku.

Przeczytaj dalej, jakie dolegliwości mogą przytrafić się na trasie, jak w takim wypadku udzielić sobie lub potrzebującemu pierwszej pomocy. Kiedy kontynuować bieg, a kiedy lepiej zejść z trasy.

Tagi: kontuzje biegacza | pierwsza pomoc bieganie | szybka pomoc kontuzje | kiedy zejść z trasy biegu

Oceń artykuł:

4.0

Skomentuj (0)

Brak komentarzy
dodaj pierwszy komentarz

Runner's WorldPorady dla biegaczy

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij