Runner's World poleca:

Chory, ale biegacz. Trening z chorobą cywilizacyjną

Poleć ten artykuł:

Zastanawiasz się: czy można biegać z chorobą? Na przykład z astmą, cukrzycą, nadciśnieniem, alergią lub chorą tarczycą? Mamy dobre wiadomości. Okazuje się, że nie tylko można biegać, ale jest to wskazane - bieganie może pomóc pokonać wiele chorób cywilizacyjnych.

Lekarze i naukowcy głowią się, jak zapobiegać i powstrzymać choroby cywilizacyjne. Ostatnie lata przyniosły wysyp cierpiących na różnego rodzaju alergie: prawie 30% Polaków cierpi na jej różne formy.

Z jednej strony powstają one przez wysterylizowanie naszego otoczenia, a wtedy zdezorientowany układ immunologiczny atakuje niegroźne pyłki roślin, traktując je jak śmiertelnego wroga. Z drugiej strony nasze organizmy przyjmują spore dawki substancji, z którymi przez miliony lat ewolucji człowiek nie stykał się w swoim otoczeniu, a mianowicie konserwanty, sztuczne barwniki czy spaliny.

Człowiek pierwotny rozładowywał stres, biegnąc za mamutem. Dziś stres i presja w pracy kumulują się w coraz wątlejszych ciałach, potęgowane kanapowym trybem życia, powodując zabójcze nadciśnienie tętnicze lub cukrzycę. Zaczynają wariować hormony, np. wydzielane przez tarczycę. Te i inne choroby cywilizacyjne można złagodzić dzięki bieganiu, a także zdrowemu odżywianiu.

Nie musisz rezygnować z biegania, a jedynie mądrze dopasować jego intensywność. Wspólnie z ekspertami Runner's World przygotowaliśmy wskazówki dla biegaczy, którzy zadają sobie pytanie: czy mogę biegać, jeśli dopadła mnie jedna z chorób naszej ery?

Nasz ekspert: lekarz

Dr Marek Kolaśniewski: Biegacz i triathlonista. Absolwent Wydziału Lekarskiego Akademii Medycznej w Poznaniu. Leczy pacjentów z urazami sportowymi (kolasniewski.pl). Doktorant Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu.

 

 

Nasz ekspert: dietetyk

Katarzyna Biłous: Dietetyk sportowy z poradni dietovita.pl, ekspert adidas running. Absolwentka Wydziału Nauk o Żywieniu Człowieka i Konsumpcji SGGW na kierunku Dietetyka, członek Polskiego Towarzystwa Dietetyki.

Tagi: bieganie z chorobą | bieganie z astmą | bieganie z cukrzycą | bieganie z nadciśnieniem | bieganie z alergią

Oceń artykuł:

5.0

Skomentuj (0)

Brak komentarzy
dodaj pierwszy komentarz

Runner's WorldPorady dla biegaczy

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij