Polityka prywatności - poznaj szczegóły » [ X ]

Runners-world.PL

PODZIEL SIĘOCEŃ
5.0

Co dolega oczom, w których Ci się "dwoi"?

Problemy z nieostrym wzrokiem na początku przede wszystkim denerwują. Złościmy się, że nie widzimy wszystkiego tak wyraźnie, jak byśmy tego chcieli. Postępując, problemy owe stają się coraz bardziej uciążliwe i zaczynają utrudniać codzienne funkcjonowanie. Z coraz większym wysiłkiem odczytujemy numer nadjeżdżającego autobusu, tracimy radość z czytania, bo rozmazują się nam literki... Znasz to wszystko z codziennego życia? Może to oznaczać, że Twoje oczy zaatakowała zaćma.

Zaćma - kogo dopada najczęściej?

Zaćma - z łaciny nazywana też kataraktą - to choroba, która polega na mętnieniu naturalnej soczewki oka. Organ ten znajduje się na przedniej ścianie oka i w swoim zdrowym stanie jest elastyczny i przezroczysty. Dzięki temu przepuszcza światło oraz odpowiednio skupia je na siatkówce oka - tak, że widzimy ostro i wyraźnie.

Niestety, kiedy soczewka mętnieje, przestaje prawidłowo pełnić swoją rolę. Co może leżeć u przyczyn procesu mętnienia?

 • starzenie się organizmu i naturalne procesy mętnienia soczewki zachodzące po 60. roku życia - to zaćma naturalna (starcza)
 • długotrwałe przyjmowanie leków, najczęściej leków steroidowych - efektem jest zaćma polekowa;
 • różne zaburzenia i schorzenia metaboliczne - tzw. zaćma cukrzycowa;
 • wrodzone wady soczewki powodujące jej zmętnienie jeszcze w łonie matki lub w kilka lat po urodzeniu - zaćma wrodzona;
 • skomplikowane mechaniczne urazy głowy lub oka - zaćma pourazowa.

Wszystkie typy zaćmy leczy się jednak tak samo - konieczna jest interwencja chirurgiczna.

Dlaczego potrzebna jest operacja?

Na ten moment medycyna nie znalazła jeszcze sposobu, by farmakologicznie lub w jakikolwiek inny sposób odwrócić proces mętnienia soczewki. Chcąc pozbyć się zaćmy, trzeba się poddać operacji. Brzmi skomplikowanie, ale to jeden z najprostszych zabiegów wykonywanych na organie wzroku. Wystarczy pół godziny, by zaćma stała się tylko przykrym wspomnieniem. Jak przebiega operacja?

To właściwie cztery proste kroki:

 • lekarz nacina rogówkę;
 • wyjmuje zmętniałą soczewkę naturalną z otaczającej ją torebki;
 • na jej miejsce wszczepia sztuczną soczewkę o odpowiednich parametrach;
 • zakłada opatrunek.

Wszystko odbywa się w znieczuleniu miejscowym, jest to więc zabieg bezbolesny. I bardzo spektakularny - osoby, które często miewały problemy z samodzielnym codziennym funkcjonowaniem, odzyskują po tych kilkudziesięciu minutach (i kilku dniach z opatrunkiem na oku) pełną sprawność organu wzroku. Uwaga! Jednorazowo można zoperować tylko jedno oko. Jeżeli zaćma zaatakowała obie soczewki, na kolejny zabieg trzeba będzie poczekać co najmniej 14 dni.

Istnieją dwie drogi do operacji zaćmy. Można zdecydować się na zabieg refundowany przez NFZ: średni czas oczekiwania wynosi w tej chwili ok. 18 miesięcy. Jeżeli zaćma postępuje szybko i zależy nam na czasie, lepszym rozwiązaniem będzie operacja odpłatna - wówczas trzeba będzie na nią poczekać do 3 tygodni.

Komentarze

 
 

Wypełnij to pole:

 • avatar
  zgłoś
  Artykuł bardzo ciekawy, warto go przeczytać. Daje do myślenia, świetnie opisaliście tą całą sytuację ze wzrokiem i jak można z tym walczyć, świetne sugestie i porady na ten temat daliście !

  _________________
  usługi detektywistyczne warszawa

  franntt338, 2016-10-31 09:41:44
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij