Polityka prywatności - poznaj szczegóły » [ X ]
PODZIEL SIĘOCEŃ
3.6

Zdrowe nawyki. Dbaj o formę codziennie przez całą dobę

Twoje wyniki biegowe zależą nie tylko od tego, ile potu wylewasz na treningach. Równie ważne jest to, co robisz przez resztę czasu. Nie wychodź z roli biegacza przez cały dzień, z tym sportowym zacięciem podejdź do codziennych czynności i wypracuj swój idealny plan.

Dzień idealny: 24 godziny z życia biegacza fot. Runner's World

Typowy dzień jest wypełniony różnego rodzaju czynnościami, które – niczym kret grządki – podkopują Twoje wyniki. Od drobiazgów typu pączek przyniesiony przez koleżankę z pracy, aż po poważniejsze problemy, np. potop ważnych maili zalewający Twoją skrzynkę i przykuwający Cię do komputera w czasie, kiedy planowałeś pobiegać. No i oczywiście niedobry odruch wyłączania budzika zamiast sięgnięcia po buty.

Nieważne, czy biegasz zazwyczaj rano, po południu czy wieczorem – Twoje zwyczaje mają gigantyczny wpływ na to, jak Ci się biega. Dlatego, jeśli chcesz biegać coraz lepiej, dostosuj swoje życie. Oczywiście, jeśli nie jesteś zawodowcem, nie musisz podporządkowywać całego swojego życia bieganiu. Wystarczą drobne modyfikacje, by poprawić wyniki i czerpać z treningów jeszcze więcej przyjemności. Poniżej znajdziesz swój plan idealny na cały dzień - a z tych wszystkich dni ułożysz perfekcyjny kalendarz biegacza.

5:30 Postaw budzik daleko

Jeśli czas na bieganie masz tylko rano, bo później trudno Ci cokolwiek sztywno zaplanować, przyjmij zasadę: wstaję, ubieram się i wybiegam. Taki błyskawiczny start pozwoli Ci szybciej pozbyć się senności, a po powrocie będziesz czuć się lepiej. Nawet jeśli w nocy było mniej czasu na sen niż zwykle, nie pozwalaj sobie na spanie dłużej. Dr Thomas Balkin, szef wydziału biologii behawioralnej w Walter Reed Army Institute of Research, uspokaja, że "okazjonalny niedobór snu w zasadzie nie jest groźny dla zdrowia". Byleby był naprawdę okazjonalny.

7:00 Prysznic

Po biegu idź pod prysznic i zacznij od kilkuminutowej sesji terapii zimnem. Pod wpływem zimna naczynia krwionośne zwężają się, a to zmniejsza obrzęki. Jeszcze przed treningiem? Weź gorący prysznic i wykorzystaj moment, kiedy się wycierasz, na delikatne rozciąganie po nocy w bezruchu.

7:00 Napij się wody

I regularnie pij przez cały dzień, tak żeby Twój mocz miał kolor jasnosłomkowy. "Gdy zaczyna ciemnieć i staje się jak nieklarowany sok jabłkowy, oznacza to, że pijesz za mało. Gdy staje się przezroczysty jak woda, najprawdopodobniej pijesz za dużo" – mówi dr Lisa Dorfman, specjalistka w żywieniu sportowców z University of Miami.

7:45 Dobrze zjedz

Poranni biegacze potrzebują na śniadanie węglowodanów (żeby mieć energię) i białka (żeby mięśnie mogły się odbudować). Ci, którzy biegają wieczorem, powinni zjeść owsiankę z owocami lub kilka kromek chleba pełnoziarnistego. Na ostatni posiłek przed biegiem zjedz coś, w czym będzie dużo węglowodanów.

8:00 Ubierz się odpowiednio

Dbaj o stopy nie tylko podczas biegu. Zakładaj wygodne buty z dobrą amortyzacją. Unikaj tych z wąskim noskiem: wciskanie w nie stóp spuchniętych po porannym biegu sprzyja powstawaniu odcisków i deformacji palców. Kobiety raczej powinny unikać zbyt długiego chodzenia w wysokich szpilkach: jeśli kochasz wysokie obcasy, zachowaj je na specjalne okazje.

9:00 Wycisz skrzynkę mailową

Wejdź w ustawienia swojego programu pocztowego i wyłącz dźwięk wiadomości przychodzących. Pamiętaj, że po jakimkolwiek rozproszeniu powrót do skupienia zajmuje co najmniej 4 minuty. Jeśli będziesz sprawdzać skrzynkę za każdym razem, gdy przychodzi kolejna propozycja zakupu tanich jachtów, nigdy nie dogonisz terminów. Nie wierzysz? Wystarczy 30 maili dziennie, by zmarnotrawić dwie godziny.

1 2
STRONA 1 z 2

Komentarze

 
DODAJ KOMENTARZ
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij