Polityka prywatności - poznaj szczegóły » [ X ]
PODZIEL SIĘ

1


OCEŃ
3.8

Śmierć na trasie biegu. Omiń ten dołek

Bieganie to doskonały sposób na poprawę formy i samopoczucia. Bywa jednak, że podczas biegu nawet bardzo młodzi ludzie tracą nie tylko zdrowie, ale i życie. Dlaczego biegacze umierają na treningach i zawodach? Tu znajdziesz nie tylko odpowiedź na to pytanie, ale też rady, jak można temu zapobiegać.

Śmierć na trasie maratonu: czy bieganie jest bezpieczne? rys. Alex Ostroy

Sport zwykle jest zbawienny dla naszego zdrowia, ale bywa też niebezpieczny. Kamila Skolimowska, 26-letnia mistrzyni olimpijska z Sydney z 2000 roku, zmarła nagle podczas treningu. Niespodziewana śmierć wybitnej reprezentantki Polski na zgrupowaniu w Portugalii poruszyła Polaków i całe środowisko sportowe. "Jak mogło do tego dojść?" - pytali wszyscy.

Kamila była młoda, silna, przechodziła badania lekarskie, właściwie nie chorowała. Sekcja zwłok wykazała jednak, że przyczyną śmierci był zator płucny, który jest jednym z powikłań powstawania skrzepów w organizmie.

Skrzep to zatkanie naczyń krwionośnych, które powstaje w wyniku przeszkód w krążeniu krwi, uszkodzenia ściany naczynia krwionośnego lub zbyt dużej krzepliwości. Jeżeli oderwie się od ścianki naczynia, może swobodnie krążyć w organizmie wraz z krwiobiegiem i dotrzeć do któregoś z organów wewnętrznych. Może jednak zatrzymać krążenie i tym samym doprowadzić do śmierci - tak było w przypadku Kamili.

Wcześniej u polskiej mistrzyni pojawiły się jakieś drobne dolegliwości oddechowe, ale sportsmenka nie przywiązywała do nich większej wagi. Być może szybka wizyta u lekarza uratowałaby jej życie. Być może... Sport bywa bowiem nieprzewidywalny. Podobnie jak nasz organizm.

Chciał pokazać na co go stać

Podobnie było z Rafałem Raniewiczem, który zmarł na serce podczas półmaratonu. Siedemnastolatek z Janowa kochał bieganie. Z nauką w szkole szło mu średnio, ale w sporcie się wyróżniał.

"Szczególnie w biegach wytrzymałościowych - mówi Stanisław Marchel, nauczyciel WF-u Rafała w LO w Sokółce. - Był wysoki, silny, miał dużą determinację. Przez kilka lat reprezentował naszą szkołę w przełajach. Tydzień przed śmiercią wygrał nawet bieg, to było chyba 3 tysiące metrów. Nigdy bym nie pomyślał, że coś mu dolega" - dodaje.

Półmaraton Mleczny Korycin-Janów-Korycin to prestiżowa impreza o zasięgu międzynarodowym. Rafał przygotowywał się do niej od kilku miesięcy. Chciał pokazać co potrafi w swoim rodzinnym Janowie. Kibicowali mu koledzy, rodzina.

Był gorący, czerwcowy dzień 2006 roku. Do przebiegnięcia 21 kilometrów - pierwszy tak długi dystans w życiu młodego biegacza. Do wygrania: żywa krowa.

Rafał czuł, że jest w formie. Podczas biegu pozdrawiał kibiców. Po 10. kilometrze nagle zasłabł. Podbiegł do niego brat, podał mu wodę. Rafał się podźwignął, po czym znowu upadł. Brat wezwał pomoc, na miejscu nie było karetki. Mimo prób reanimacji, chłopak zmarł. Przyczyną śmierci była niewydolność serca.  

Rafał jako niepełnoletni zawodnik miał zgodę rodziców na start oraz zgodę lekarki rodzinnej, która orzekła dobry stan zdrowia. Po jego śmierci okazało się, że leczył się na serce. "Wcześniej wyszły u niego jakieś szmery w sercu, ale to nie było nic poważnego - mówi Urszula Raniewicz, mama Rafała. - Nie brał żadnych leków, nie skarżył się na bóle. Wkrótce miał sobie zrobić echo serca".

Nie zdążył. Matka podkreśla, że odradzała synowi start w tak wyczerpującym biegu. Nie chciał nawet o tym słyszeć. Marzył, żeby się sprawdzić, żeby coś wygrać.

"Gdyby na miejscu była karetka, gdyby lekarka wcześniej szczegółowo go przebadała, być może mój syn nadal by żył" - dodaje łamiącym się głosem mama Rafała. Jej zdaniem przy tak długich dystansach zawodników powinien obowiązkowo przebadać lekarz medycyny sportowej. Niestety, nie ma takich przepisów.

Był to pierwszy tragiczny wypadek w 15-letniej historii Półmaratonu Mlecznego. Po śmierci Rafała prokuratura wniosła sprawę do sądu przeciwko organizatorowi imprezy - dyrektorowi ośrodka kultury i sportu (za brak odpowiedniej opieki medycznej podczas biegu) oraz przeciwko lekarce rodzinnej, która wystawiła młodemu biegaczowi zaświadczenie o dobrym stanie zdrowia. Oboje dostali wyroki skazujące odpowiednio na dziesięć i osiem miesięcy w zawieszeniu na trzy lata.

Widmo kostuchy od zarania dziejów

Śmierć jest wpisana w maraton już od 490 roku p.n.e. Po zwycięstwie w bitwie stoczonej z Persami pod Maratonem grecki hoplita Filippides, wysłany jako kurier do Aten z wieścią o zwycięstwie, przebiegł 37 kilometrów i padł martwy z okrzykiem: "Zwycięstwo!".  

"W 2004 roku podczas maratonu rozgrywanego na olimpijskiej trasie byłem świadkiem śmiertelnego wypadku - wspomina Przemek Walewski, redaktor RW i maratończyk. - Było to około piątego kilometra. Usłyszałem jakieś krzyki, obejrzałem się za siebie. Jeden z biegaczy przewrócił się. Na mecie okazało się, że to nie było zasłabnięcie, tylko śmiertelny wypadek. Najprawdopodobniej zawał serca".

Najwięcej tragicznych wypadków na trasach, nie tylko maratonów, przydarza się latem. Temperatura odczuwalna, sięgająca niekiedy 40 stopni C, słońce, do tego brawura biegaczy.

"Bardzo często, niezależnie od warunków atmosferycznych, biegacze na siłę chcą poprawiać swoje »życiówki« - mówi dr Grzegorz Biegański, lekarz sportowy, który zabezpiecza od strony medycznej wiele imprez biegowych i triathlonowych. - Niekiedy nawet zawodowców ponosi i forsują tempo, doprowadzając organizm do przegrzania. A ten broni się w bardzo prosty sposób: »wyłącza prąd«. Biegacz traci przytomność. Bardzo ważna jest natychmiastowa pomoc".

Chłodzenie przede wszystkim

Robert Korzeniowski był prekursorem wśród polskich biegaczy oryginalnej metody chłodzenia. Mogliśmy obserwować jego marsz po złoto w Atenach, obficie zraszany wodą.

"Miałem przygotowane precyzyjnie butelki z wodą - do picia i do polewania - opowiada czterokrotny mistrz olimpijski w chodzie. - Bardzo ważne było polewanie głowy, karku, by nie dopuścić do przegrzania organizmu".

Metodę mistrza szybko podchwycili maratończycy i długodystansowcy, wymuszając na organizatorach dodatkowe wydatki na wodę i gąbki.

Zanim serce zabije ostatni raz

"Bezpośrednią przyczyną nagłych zgonów są poważne zaburzenia rytmu serca, jak migotanie komór lub nagłe zatrzymanie czynności serca - wyjaśnia prof. Jerzy Smorawiński, rektor poznańskiej AWF, światowej sławy ekspert medycyny sportowej. - Zanim jednak do tego dojdzie, musi zaistnieć przynajmniej kilka powiązanych ze sobą czynników patologicznych".

Po pierwsze, zmiany patologiczne mięśnia lub naczyń określane jako "substraty arytmii". Po drugie, czynniki powodujące niestabilność czynnościową mięśnia sercowego: między innymi niedokrwienie, niedotlenienie, zaburzenia elektrolitowe, stres oraz leki i alkohol. To właśnie one powodują zaburzenia funkcji komórek mięśnia sercowego, upośledzenie ich zdolności do przewodzenia pobudzeń elektrycznych i nieprawidłowego wytwarzania oraz przewodzenia fali pobudzenia. Prowadzi to do poważnych zaburzeń rytmu, niewydolności krążenia i w konsekwencji do śmierci.

1 2 3
STRONA 1 z 3

Komentarze

 
 

Wypełnij to pole:

  • avatar
    zgłoś
    With the help of airliner racket simulations, The CharLES value is being exercised to add charm to areas of airplane, In particular to reproduce strong stream accross a mentoring, In addition to the space technologies include with hypersonic journey. In effect, Not having the supercomputer capto be able to run form of staggeringly detailed simulations, Investigation couldn truly take a look at and even test clear very confusing practices. Eventually, Even our exploration will help to human beings sitting shut an terminal no longer end up with woken ascending by the continual roar of the search applications right away, fitflop sandaler udsalg Just where which include absolutely a long way away in the world today. I really have no clue that a majority of questions. It all you can make it, I assume. Ceiling our start searching with /r/wowsuse this short factors slim personal statistics:Be aware of the have a look frequently asked questions to produce features. Attempting to obtain a 10 husband Scholoin relationshipce raid that ended up being and thus small amount devices sufficiently good both and on the internet to be able to only agreed to be obsessed. Tend to be steps involved in smelted center while many 40 of people are already nearly completely wiped out using the first two the particular third patrolling guardbreathtakingly useful. fitflop sko udsalg Funcom NV claimed your dog's taking watch regarding fourth quarter using budgetary year 2012. The actual should expect revenue the fourth quarter akin to economical year 2012 turn out becoming a lesser amount than in the third quarter year 2012. This is because of lower bargains concerning"The actual key global, fitflop sko udsalg Therefore, Nevertheless los angeles injury lawyers just about good to express the repair, We are severe a meta circumstances. I will not take a look at the reason why everyday people young and old do such type of difficulty(Some MMOrgy writing accomplishes of to be honest), Together with the direction they approach exercising from the beginning, Yet i truly do miraculous that in arena character must rethink generally if widespread confidential coitus contributed to a many of unexpected hardly any lots of gladness, Maybe multimedia herpes simplex virus. Will be ones multimedia entire earth you ought to staying much operated having ankle joint biters, And so absolutely virtual representations of personnel cease to live pertaining to web tools? Or may likely the communities which often have fun bending a person's contraptions decision in other regions in order to take part in neo guitar strings fornication,One hundred forty overlooked the made experiment with in any case ongoing outside build up will Dec. 12. Others eager about exploring the wow play could go to the location to brew a free consideration but book your callsign. January 27 02:38 AMThe response is not a motivated try to re electrical bring about your suv because we can stuff too many of them toward your own far hurting destinations. If the vehicle business employers want to create these animals, Which is alright; There isn't an proceedings here a EVs certainly are"Universal effective" Worth citizen subsidy, Obviously floating in the well-off your barrier around. Reasonably, We must re electrical bring about our new places to be able to need to lower automobiles. nike air max homme Uncouth profitable most likely was considered RMB288.5 million(US$43.1 million), Improve to do with 5.0% the actual second quarter 2010 to a rise among 17.9% throughout the third quarter 2009. Rude profits border for that third quarter 2010 most likely was considered 85.2%. Net gain as a result of you can actually investors came RMB208.7 million(US$31.2 million), Improve as to 12.2% coming from second quarter 2010 as well a rise among 5.6% the particular third quarter 2009. fitflop sandaler udsalg you may also like: http://tm.durusau.net/wp-trackback.php?p=54390 http://dev.econcepts.ie/MDS/groups/four-unheard-of-ways-to-achieve-greater-appetitive/ http://453.uolrr.ru/1.php?a%5B%5D=%3Ca+href%3Dhttp%3A%2F%2Fwww.guildwars2goldz.com%2Fnews%3Ewildstar+guides%3C%2Fa%3E
    ~SnvfuBjjgs, 2017-04-27 17:25:21
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij