Polityka prywatności - poznaj szczegóły » [ X ]
PODZIEL SIĘOCEŃ
5.0

Twoje centrum zasilania

Regularnie trenujesz, prawidłowo się odżywiasz i prowadzisz zdrowy tryb życia. Myślisz, że organizm działa prawidłowo. Twoje serce może Ci jednak zrobić niemiłą niespodziankę. Sprawdź jak dbać o najważniejszy mięsień każdego biegacza i jej uniknąć.

Rys. Mirko Ilić.

Peter Moore był przyzwyczajony do wysiłku. Sport to było całe jego życie; przebiegł dwa maratony, wdrapał się na szczyty Tetonów i regularnie pokonywał rowerem wzgórza w pobliżu swojego domu w Pensylwanii. Uważał, że jest zdrowy jak koń. Jednak w 2002 roku, po zaledwie 5 kilometrach jazdy z planowanych 50, nagle poczuł, że coś jest nie tak.

"Próbowałem przyspieszyć, gdy nagle poczułem się totalnie wyczerpany. Musiałem zwolnić - wspomina Moore. - Po chwili znowu chciałem przyspieszyć, ale wtedy stało się jasne, że tego zmęczenia nie jestem w stanie pokonać siłą woli". 46-letni wówczas Moore (redaktor amerykańskiego wydania Men's Health) powinien był wiedzieć, że to wcale nie jest atak astmy, jak wówczas przypuszczał.

Kilka dni później poszedł do lekarza, gdzie dowiedział się, że jedna z dwóch tętnic wieńcowych jest zablokowana w 99%.

Ty też jesteś zdrowy?

Podobnie jak Moore, Ty też pewnie jesteś święcie przekonany, że skoro tyle biegasz i prowadzisz tak aktywny i zdrowy tryb życia, to jesteś całkiem zdrowy. Niestety, bieganie nie jest panaceum na wszelkie bolączki. Tak naprawdę to tylko jeden z elementów walki o zdrowie.

Równie ważne są regularne badania krwi i utrzymanie wszystkich najważniejszych czynników na odpowiednim poziomie. Jakim? Ciśnienie - poniżej 120/80, HDL (dobry cholesterol) - powyżej 50, LDL (ten zły) - mniej niż 100, trójglicerydy - mniej niż 150, cukier - poniżej 100, obwód w pasie - mniej niż 90 dla kobiet i mniej niż 100 dla mężczyzn.

Te właśnie wskaźniki plus obciążenie genetyczne to najważniejsze elementy oceny ryzyka chorób układu krążenia. Aby je jednak ocenić, najpierw musisz się zbadać. Dlatego Twoim pierwszym ruchem niech będzie wizyta u lekarza. I później regularnie co roku powtarzaj te wizyty.

1 2 3 ... 4
STRONA 1 z 4

Komentarze

 
 

Wypełnij to pole:

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij