10 najciekawszych biegów na świecie

Najlepszą imprezą na świecie dla Ciebie mogą być zawody w Twojej miejscowości. Ale nie podważając ich statusu, z czasem szukasz nowych wrażeń. Dlatego spośród tysięcy imprez dookoła wybraliśmy 10 najciekawszych biegów świata. Zapewniają niezapomniane wrażenia i dają okazję do zwiedzenia pięknych zakątków globu.

Najlepsze z najlepszych: 10 imprez, w których musisz pobiec

Great Wall Marathon

Przebij mur

Gdzie: Chiny

Kiedy: maj. Co roku setki biegaczy z całego świata zbierają się, by dokonać tego, czego mongolscy najeźdźcy nie byli w stanie zrobić: zdobyć Wielki Mur Chiński. Ten wycieńczający bieg prowadzi po 1500-letnim odcinku, którego pokonanie jest niczym przytulanie bestii – w końcu to jeden z siedmiu cudów świata.

Trasa: Większość trasy wiedzie po żwirowej drodze, która ciągnie się przez piękne wioski i pola ryżowe, ale główny odcinek – mur – to 8 km morderczej wspinaczki i zbiegów.

Fakty: Biegacze pokonują w sumie 5164 schody – od niskich i łatwych, po strome i wymagające wysokiego podnoszenia kolan.

Kontakt: great-wall-marathon.com

Relacja z Great Wall Marathon [wideo]

Najlepsze z najlepszych: 10 imprez, w których musisz pobiec www.adventure-marathon.com
fot. www.adventure-marathon.com

Big Five Marathon

W stronę słońca

Gdzie: RPA

Kiedy: czerwiec. Bieg rozgrywa się na powierzchni 97 km2 prywatnego rezerwatu dzikich zwierząt Entabeni w Republice Południowej Afryki. To nietypowe wydarzenie wzięło swoją nazwę od mieszkającej tu wielkiej piątki zwierząt: lwa, lamparta, słonia, nosorożca i bawoła. Nie ma tu ogrodzenia, więc nic nie oddziela uczestników od dzikiej Afryki, ale uzbrojeni strażnicy i krążące nad głowami helikoptery gwarantują im bezpieczeństwo. O tej porze roku pogoda jest słoneczna i sucha – idealna do biegania.

Trasa: Stale zmieniająca się sceneria zapewnia wymagającą trasę – od głębokiego piachu po śliskie kamienie. Uważaj szczególnie, podążając stromymi ścieżkami Yellow Wood Valley, która oddziela niskie i wysokie skarpy rezerwatu, a dodatkowo zmusza do 3-kilometrowej wspinaczki na wysokość 500 m n.p.m.

Fakty: Start w tym biegu można porównać do safari – kontrola trasy na dzień przed pozwala zawodnikom na zapoznanie się z różną nawierzchnią, położeniem zbiorników z wodą oraz dzikimi obserwatorami wyścigu.

Kontakt: big-five-marathon.com

Relacja z Big Five Marathon [wideo]

Najlepsze z najlepszych: 10 imprez, w których musisz pobiec Amcm/De Tienda/Dubroca
fot. Amcm/De Tienda/Dubroca

Marathon des Châteaux du Médoc

Jedz, pij i biegaj

Gdzie: Francja

Kiedy: wrzesień. Co roku 8 tys. miłośników biegania, restauratorów i kucharzy spotyka się w Bordeaux, by wystartować w „najdłuższym” maratonie na świecie. Bieg jest spowolniony przez przystanki z jedzeniem.

Trasa: Biegacze wyruszają na krętą drogę prowadzącą przez słynne winnice. Bieg ma jednak drugorzędne znaczenie – chodzi o pit stopy oferujące wszystko: od pasztecików i ślimaków po sery i wytrawne trunki.

Fakty: Organizatorzy promują równe szanse. Zarówno pierwszy, jak i ostatni zawodnik wygrywa butelkę wina Medoc.

Kontakt: marathondumedoc.com

Relacja z Marathon du Medoc [wideo]

Najlepsze z najlepszych: 10 imprez, w których musisz pobiec

City2Surf

Największy

Gdzie: Australia

Kiedy: sierpień. W pierwszej edycji City2Surf wystartowało skromne 2 tys. biegaczy. Dzisiaj jest to największy pieszy wyścig z ponad 80 tysiącami uczestników, którzy biorą udział w 14-kilometrowym truchcie.

Trasa: Zaczynająca się w Hyde Park, biznesowej dzielnicy Sydney, trasa, ciągnie się przez przedmieścia Kings Cross, wybrzeże, Vaucluse i wzgórza Dover, a kończy na plaży Bondi.

Fakty: Bieg organizowany jest w drugą niedzielę sierpnia od 1973 roku. Wyjątkiem był rok 2000, kiedy wyścig przeniesiono na lipiec – ze względu na olimpiadę odbywającą się w Sydney.

Kontakt: city2surf.com.au

Relacja z City2Surf [wideo]

Najlepsze z najlepszych: 10 imprez, w których musisz pobiec Douglas Starkkey
fot. Douglas Starkkey

Big Sur Marathon

Nad krawędzią

Gdzie: Kalifornia

Kiedy: kwiecień. Słoneczna Kalifornia to dla Ciebie za mało? Dobra, więc spróbujmy z gigantycznymi sekwojami w Pfeiffer State Park, wielorybami w Pacyfiku, lwami morskimi i bydłem na stromych wzgórzach. Uwierz nam – jeszcze tu wrócisz.

Trasa: Uczestnicy biegną po drodze stanowej nr 1 w Kalifornii, wzdłuż chropowatego wybrzeża Pacyfiku. Mimo oszałamiających widoków i przyjaznej atmosfery, bieg jest poważnym wyzwaniem. W okolicach 16 km czeka Cię tzw. Huraganowy Punkt – 5-kilometrowy podbieg na wysokość 156 m n.p.m.

Fakty: Zmotywuje Cię doping 20 muzycznych przebierańców rozsianych na całej trasie. Zwróć też uwagę na wielkiego pianistę grającego po północnej stronie mostu Bixby.

Kontakt: bsim.org

Relacja z Big Sur Marathon [wideo]

Najlepsze z najlepszych: 10 imprez, w których musisz pobiec

Great Ethiopian Run 10K

\W kolebce biegania

Gdzie: Etiopia

Kiedy: listopad. Pomysłodawcą największego biegu ulicznego Afryki jest sam Haile Gebrselassie. Ten kolorowy, pełen pozytywnej energii, choć czasem nieco chaotyczny wyścig cieszy się coraz większą popularnością. W ostatniej edycji na linii startu stanęło 36 000 biegaczy, z czego 90% stanowili Etiopczycy.

Trasa: Leżąca na wysokości 2400 m n.p.m. Addis Abeba jest trzecią najwyżej usytuowaną stolicą na świecie. Linia startu znajduje się na placu Meskel, następnie biegacze robią pętlę w centrum miasta.

Fakty: Opłata startowa wynosi 25 birrów (ok. 4,80 zł), co stanowi odpowiednik średniego dziennego zarobku w Etiopii.

Kontakt: ethiopianrun.org

Relacja z Great Ethiopian Run

Najlepsze z najlepszych: 10 imprez, w których musisz pobiec

Midnight Sun Marathon

Białe noce

Gdzie: Norwegia

Kiedy: czerwiec. W Tromsø słońce nie zachodzi przez ponad dwa miesiące. To oznacza, że chociaż bieg rozpoczyna się o 20.30, to maratończycy, bez względu na swojego tempo, pokonują cały dystans skąpani w złocistych promieniach.

Trasa: Bieg rozpoczyna się na wyspie Tromsøya, a następnie jest kontynuowany przez most, w kierunku stałego lądu. Po pokonaniu mniej więcej połowy trasy zawodnicy zawracają, przebiegają most ponownie, obiegają południową część wyspy i wracają na metę w centrum miasta.

Fakty: Odbywający się na 70° szerokości geograficznej maraton jest najdalej wysuniętym na północ wyścigiem certyfikowanym przez AIMS (Stowarzyszenie Międzynarodowych Maratonów i Biegów Ulicznych).

Kontakt: msm.no

Relacja z Midnight Sun Marathon [wideo]

Najlepsze z najlepszych: 10 imprez, w których musisz pobiec Swiss-Image/Andy Mettler
fot. Swiss-Image/Andy Mettler

Jungfrau-Marathon

Między szczytami

Relacja RW: Pokonać Jungfrau Marathon

Gdzie: Szwajcaria

Kiedy: wrzesień. Na starcie odbywającego się w sercu Alp Berneńskich maratonu co roku staje 3,5 tys. biegaczy. Wysiłek i zmęczenie towarzyszące pokonywaniu królewskiego dystansu rekompensują zapierające dech w piersiach krajobrazy.

Trasa: Po starcie w Interlaken (565 m n.p.m.) trasa prowadzi serpentynami do doliny Leuterbrunnen, następnie wzdłuż stoków do Wengen. Po 40 km biegaczy czeka wspinaczka na wysokość 2205 m. Ostatnie 1000 m to stromy zbieg do mety w przełęczy Kleine Scheidegg.

Fakty: W opłatę startową wliczona jest przejażdżka prawie stuletnią koleją Jungfraubahn, z której roztaczają się zapierające dech w piersiach widoki na rozległe doliny, skalne zbocza i pokryte śniegiem szczyty masywu Jungfrau.

Kontakt: jungfrau-marathon.ch

Relacja z Jungfrau-Marathon [wideo]

Najlepsze z najlepszych: 10 imprez, w których musisz pobiec World’s Best 10k
fot. World’s Best 10k

World’s Best 10K

Karaibska dziesiątka

Gdzie: Portoryko

Kiedy: luty. Wyobraź sobie prawie 30-stopniowe upały i pulę nagród w wysokości 500 000 dolarów, a następnie dodaj do tego 15 tys. uczestników oraz atmosferę rodem z karnawału w Rio, a dowiesz się, dlaczego „10” w Portoryko uznawana jest za najlepszą imprezę biegową na Karaibach. W San Juan startowały i zwyciężały również takie gwiazdy biegania, jak Paul Tergat i Paula Radcliffe.

Trasa: Biegacze startują i finiszują na imponującym moście Teodoro Moscoso, łączącym dwie części miasta, z którego roztacza się widok na przepiękną lagunę San Jose.

Fakty: Przed wyścigiem odbywa się Pasta Party, w której biorą udział amatorzy i zawodnicy najwyższej klasy. Ci drudzy, choć z początku siedzą przy stole na środku sali, już po kilkunastu minutach wtapiają się w wesoły tłum i jak równy z równym rozmawiają z biegaczami z całego świata.

Kontakt: facebook

Uwaga!

Z przyczyn niezależnych od organizatorów bieg w 2018 roku najprawdopodobniej się nie odbędzie. Liczymy na powrót imprezy już w 2019 roku!

Relacja z World's Best 10 km [wideo]

Najlepsze z najlepszych: 10 imprez, w których musisz pobiec www.adventure-marathon.com
fot. www.adventure-marathon.com

Polar Circle Marathon

Wyścig polarny

Gdzie: Grenlandia

Kiedy: październik. Lodowy krajobraz stanowi surowe tło tego biegu. Ale nie musisz obawiać się odmrożeń. O tej porze roku dni na Grenlandii są zazwyczaj słoneczne, nie ma też wielkiego mrozu (-5 °C).

Trasa: Pierwsze 4 km to bieg po żwirowej drodze prowadzącej na lodową czapę. Uczestnicy robią pętlę i wracają na „suchą” trasę, kontynuując wyścig aż do mety w wiosce Kangerlussuaq.

Fakty: Oznaczenia kilometrów na trasie mogą być mylące. Zdarza się, że wiatr przenosi je kilkanaście metrów od miejsca, w którym powinny się znajdować.

Kontakt: polar-circle-marathon.com

Relacja z Polar Circle Marathon [wideo]

RW 01-02/2012

Zobacz również:
REKLAMA
}