10 najciekawszych biegów na świecie

Najlepszą imprezą na świecie dla Ciebie mogą być zawody w Twojej miejscowości. Ale nie podważając ich statusu, z czasem szukasz nowych wrażeń. Dlatego spośród tysięcy imprez dookoła wybraliśmy 10 najciekawszych biegów świata. Zapewniają niezapomniane wrażenia i dają okazję do zwiedzenia pięknych zakątków globu.

Najlepsze z najlepszych: 10 imprez, w których musisz pobiec

Great Wall Marathon

Przebij mur

REKLAMA

Gdzie: Chiny

Kiedy: maj. Co roku setki biegaczy z całego świata zbierają się, by dokonać tego, czego mongolscy najeźdźcy nie byli w stanie zrobić: zdobyć Wielki Mur Chiński. Ten wycieńczający bieg prowadzi po 1500-letnim odcinku, którego pokonanie jest niczym przytulanie bestii – w końcu to jeden z siedmiu cudów świata.

Trasa: Większość trasy wiedzie po żwirowej drodze, która ciągnie się przez piękne wioski i pola ryżowe, ale główny odcinek – mur – to 8 km morderczej wspinaczki i zbiegów.

Fakty: Biegacze pokonują w sumie 5164 schody – od niskich i łatwych, po strome i wymagające wysokiego podnoszenia kolan.

Kontakt: great-wall-marathon.com

Relacja z Great Wall Marathon [wideo]

REKLAMA

REKLAMA

Najlepsze z najlepszych: 10 imprez, w których musisz pobiec www.adventure-marathon.com
fot. www.adventure-marathon.com

Big Five Marathon

W stronę słońca

Gdzie: RPA

Kiedy: czerwiec. Bieg rozgrywa się na powierzchni 97 km2 prywatnego rezerwatu dzikich zwierząt Entabeni w Republice Południowej Afryki. To nietypowe wydarzenie wzięło swoją nazwę od mieszkającej tu wielkiej piątki zwierząt: lwa, lamparta, słonia, nosorożca i bawoła. Nie ma tu ogrodzenia, więc nic nie oddziela uczestników od dzikiej Afryki, ale uzbrojeni strażnicy i krążące nad głowami helikoptery gwarantują im bezpieczeństwo. O tej porze roku pogoda jest słoneczna i sucha – idealna do biegania.

Trasa: Stale zmieniająca się sceneria zapewnia wymagającą trasę – od głębokiego piachu po śliskie kamienie. Uważaj szczególnie, podążając stromymi ścieżkami Yellow Wood Valley, która oddziela niskie i wysokie skarpy rezerwatu, a dodatkowo zmusza do 3-kilometrowej wspinaczki na wysokość 500 m n.p.m.

Fakty: Start w tym biegu można porównać do safari – kontrola trasy na dzień przed pozwala zawodnikom na zapoznanie się z różną nawierzchnią, położeniem zbiorników z wodą oraz dzikimi obserwatorami wyścigu.

Kontakt: big-five-marathon.com

Relacja z Big Five Marathon [wideo]

REKLAMA

Najlepsze z najlepszych: 10 imprez, w których musisz pobiec Amcm/De Tienda/Dubroca
fot. Amcm/De Tienda/Dubroca

Marathon des Châteaux du Médoc

Jedz, pij i biegaj

Gdzie: Francja

Kiedy: wrzesień. Co roku 8 tys. miłośników biegania, restauratorów i kucharzy spotyka się w Bordeaux, by wystartować w „najdłuższym” maratonie na świecie. Bieg jest spowolniony przez przystanki z jedzeniem.

Trasa: Biegacze wyruszają na krętą drogę prowadzącą przez słynne winnice. Bieg ma jednak drugorzędne znaczenie – chodzi o pit stopy oferujące wszystko: od pasztecików i ślimaków po sery i wytrawne trunki.

Fakty: Organizatorzy promują równe szanse. Zarówno pierwszy, jak i ostatni zawodnik wygrywa butelkę wina Medoc.

Kontakt: marathondumedoc.com

Relacja z Marathon du Medoc [wideo]

REKLAMA

REKLAMA

Najlepsze z najlepszych: 10 imprez, w których musisz pobiec

City2Surf

Największy

Gdzie: Australia

Kiedy: sierpień. W pierwszej edycji City2Surf wystartowało skromne 2 tys. biegaczy. Dzisiaj jest to największy pieszy wyścig z ponad 80 tysiącami uczestników, którzy biorą udział w 14-kilometrowym truchcie.

Trasa: Zaczynająca się w Hyde Park, biznesowej dzielnicy Sydney, trasa, ciągnie się przez przedmieścia Kings Cross, wybrzeże, Vaucluse i wzgórza Dover, a kończy na plaży Bondi.

Fakty: Bieg organizowany jest w drugą niedzielę sierpnia od 1973 roku. Wyjątkiem był rok 2000, kiedy wyścig przeniesiono na lipiec – ze względu na olimpiadę odbywającą się w Sydney.

Kontakt: city2surf.com.au

Relacja z City2Surf [wideo]

REKLAMA

Najlepsze z najlepszych: 10 imprez, w których musisz pobiec Douglas Starkkey
fot. Douglas Starkkey

Big Sur Marathon

Nad krawędzią

Gdzie: Kalifornia

Kiedy: kwiecień. Słoneczna Kalifornia to dla Ciebie za mało? Dobra, więc spróbujmy z gigantycznymi sekwojami w Pfeiffer State Park, wielorybami w Pacyfiku, lwami morskimi i bydłem na stromych wzgórzach. Uwierz nam – jeszcze tu wrócisz.

Trasa: Uczestnicy biegną po drodze stanowej nr 1 w Kalifornii, wzdłuż chropowatego wybrzeża Pacyfiku. Mimo oszałamiających widoków i przyjaznej atmosfery, bieg jest poważnym wyzwaniem. W okolicach 16 km czeka Cię tzw. Huraganowy Punkt – 5-kilometrowy podbieg na wysokość 156 m n.p.m.

Fakty: Zmotywuje Cię doping 20 muzycznych przebierańców rozsianych na całej trasie. Zwróć też uwagę na wielkiego pianistę grającego po północnej stronie mostu Bixby.

Kontakt: bsim.org

Relacja z Big Sur Marathon [wideo]

REKLAMA

REKLAMA

Najlepsze z najlepszych: 10 imprez, w których musisz pobiec

Great Ethiopian Run 10K

\W kolebce biegania

Gdzie: Etiopia

Kiedy: listopad. Pomysłodawcą największego biegu ulicznego Afryki jest sam Haile Gebrselassie. Ten kolorowy, pełen pozytywnej energii, choć czasem nieco chaotyczny wyścig cieszy się coraz większą popularnością. W ostatniej edycji na linii startu stanęło 36 000 biegaczy, z czego 90% stanowili Etiopczycy.

Trasa: Leżąca na wysokości 2400 m n.p.m. Addis Abeba jest trzecią najwyżej usytuowaną stolicą na świecie. Linia startu znajduje się na placu Meskel, następnie biegacze robią pętlę w centrum miasta.

Fakty: Opłata startowa wynosi 25 birrów (ok. 4,80 zł), co stanowi odpowiednik średniego dziennego zarobku w Etiopii.

Kontakt: ethiopianrun.org

Relacja z Great Ethiopian Run

REKLAMA

Najlepsze z najlepszych: 10 imprez, w których musisz pobiec

Midnight Sun Marathon

Białe noce

Gdzie: Norwegia

Kiedy: czerwiec. W Tromsø słońce nie zachodzi przez ponad dwa miesiące. To oznacza, że chociaż bieg rozpoczyna się o 20.30, to maratończycy, bez względu na swojego tempo, pokonują cały dystans skąpani w złocistych promieniach.

Trasa: Bieg rozpoczyna się na wyspie Tromsøya, a następnie jest kontynuowany przez most, w kierunku stałego lądu. Po pokonaniu mniej więcej połowy trasy zawodnicy zawracają, przebiegają most ponownie, obiegają południową część wyspy i wracają na metę w centrum miasta.

Fakty: Odbywający się na 70° szerokości geograficznej maraton jest najdalej wysuniętym na północ wyścigiem certyfikowanym przez AIMS (Stowarzyszenie Międzynarodowych Maratonów i Biegów Ulicznych).

Kontakt: msm.no

Relacja z Midnight Sun Marathon [wideo]

REKLAMA

REKLAMA

Najlepsze z najlepszych: 10 imprez, w których musisz pobiec Swiss-Image/Andy Mettler
fot. Swiss-Image/Andy Mettler

Jungfrau-Marathon

Między szczytami

Relacja RW: Pokonać Jungfrau Marathon

Gdzie: Szwajcaria

Kiedy: wrzesień. Na starcie odbywającego się w sercu Alp Berneńskich maratonu co roku staje 3,5 tys. biegaczy. Wysiłek i zmęczenie towarzyszące pokonywaniu królewskiego dystansu rekompensują zapierające dech w piersiach krajobrazy.

Trasa: Po starcie w Interlaken (565 m n.p.m.) trasa prowadzi serpentynami do doliny Leuterbrunnen, następnie wzdłuż stoków do Wengen. Po 40 km biegaczy czeka wspinaczka na wysokość 2205 m. Ostatnie 1000 m to stromy zbieg do mety w przełęczy Kleine Scheidegg.

Fakty: W opłatę startową wliczona jest przejażdżka prawie stuletnią koleją Jungfraubahn, z której roztaczają się zapierające dech w piersiach widoki na rozległe doliny, skalne zbocza i pokryte śniegiem szczyty masywu Jungfrau.

Kontakt: jungfrau-marathon.ch

Relacja z Jungfrau-Marathon [wideo]

REKLAMA

Najlepsze z najlepszych: 10 imprez, w których musisz pobiec World’s Best 10k
fot. World’s Best 10k

World’s Best 10K

Karaibska dziesiątka

Gdzie: Portoryko

Kiedy: luty. Wyobraź sobie prawie 30-stopniowe upały i pulę nagród w wysokości 500 000 dolarów, a następnie dodaj do tego 15 tys. uczestników oraz atmosferę rodem z karnawału w Rio, a dowiesz się, dlaczego „10” w Portoryko uznawana jest za najlepszą imprezę biegową na Karaibach. W San Juan startowały i zwyciężały również takie gwiazdy biegania, jak Paul Tergat i Paula Radcliffe.

Trasa: Biegacze startują i finiszują na imponującym moście Teodoro Moscoso, łączącym dwie części miasta, z którego roztacza się widok na przepiękną lagunę San Jose.

Fakty: Przed wyścigiem odbywa się Pasta Party, w której biorą udział amatorzy i zawodnicy najwyższej klasy. Ci drudzy, choć z początku siedzą przy stole na środku sali, już po kilkunastu minutach wtapiają się w wesoły tłum i jak równy z równym rozmawiają z biegaczami z całego świata.

Kontakt: facebook

Uwaga!

Z przyczyn niezależnych od organizatorów bieg w 2018 roku najprawdopodobniej się nie odbędzie. Liczymy na powrót imprezy już w 2019 roku!

Relacja z World's Best 10 km [wideo]

REKLAMA

REKLAMA

Najlepsze z najlepszych: 10 imprez, w których musisz pobiec www.adventure-marathon.com
fot. www.adventure-marathon.com

Polar Circle Marathon

Wyścig polarny

Gdzie: Grenlandia

Kiedy: październik. Lodowy krajobraz stanowi surowe tło tego biegu. Ale nie musisz obawiać się odmrożeń. O tej porze roku dni na Grenlandii są zazwyczaj słoneczne, nie ma też wielkiego mrozu (-5 °C).

Trasa: Pierwsze 4 km to bieg po żwirowej drodze prowadzącej na lodową czapę. Uczestnicy robią pętlę i wracają na „suchą” trasę, kontynuując wyścig aż do mety w wiosce Kangerlussuaq.

Fakty: Oznaczenia kilometrów na trasie mogą być mylące. Zdarza się, że wiatr przenosi je kilkanaście metrów od miejsca, w którym powinny się znajdować.

Kontakt: polar-circle-marathon.com

Relacja z Polar Circle Marathon [wideo]

RW 01-02/2012

Zobacz również:
Spokojne kilometry, które stanowią ogromną większość Twojego kilometrażu podczas treningów, to fundament planów treningowych biegaczy długodystansowych. Pytanie jednak brzmi: czy przypadkiem nie pokonujesz ich za szybko albo za wolno? Sprawdź, jakie tempo na długie, swobodne wybiegania będzie odpowiednie dla Ciebie, biorąc pod uwagę Twoje cele, doświadczenie oraz pozostałe obciążenia treningowe.
ZOBACZ WIĘCEJ

Komentarze

 
DODAJ KOMENTARZ
REKLAMA