Maratony 2019: 10 najciekawszych biegów, w których warto pobiec

Do urlopu może i jeszcze daleko, ale to nie znaczy, że nie możesz już teraz planować nowych przygód na nowy rok. Ponieważ jesteś biegaczem, to powinny to być również przygody związane z bieganiem. Wybraliśmy 10 niezwykłych, egzotycznych i ekscytujących wyzwań dla długodystansowców na całym świecie - zobacz, gdzie warto przetestować swoją formę w 2019 roku.

Maraton w Rzymie Getty Images / Activa
Maraton w Rzymie (fot. Getty Images / Activa)

Nowy rok często wiąże się z wyznaczaniem nowych celów, przesuwaniem granic, ustalaniem nowych limitów i ulepszaniem samego siebie - jako rodzic, biegacz, pracownik, uczeń, czy przyjaciel.

Ale czy wyznaczanie nowych celów nie powinno być także zabawne? Kiedy lista Najważniejszych Rzeczy Do Zrobienia jest wreszcie pusta, czy nie powinien przyjść czas na coś tylko dla Ciebie?

Takim czymś może być fantastyczny maraton gdzieś daleko stąd, niekoniecznie jeden z tych największych na świecie. Na naszej liście znajdują się właśnie takie imprezy, ale większość z tych zawodów obejmuje również półmaratony, jeśli więc nie czujesz się jeszcze na siłach, aby stawić czoła królewskiemu dystansowi, masz wybór. Oto kilka spektakularnych scenerii dla Twojej kolejnej linii mety.

Missoula Marathon

 • Gdzie: Missoula, Montana, USA

 • Kiedy: 30 czerwca 2019 r.

 • Zarejestruj się: runsignup.com

 • Poleca: Jessica Murphy, współzałożycielka BibRave

BibRave to internetowa społeczność recenzująca najciekawsze biegi świata. Pierwsze miejsce w 2018 roku w kategorii maratonów zajął w ich rankingu Missoula Marathon. Według głosujących, to widownia jest tym, co wyróżnia ten wyścig spośród innych. "W przypadku Missoula Marathon, wielu biegaczy stwierdziło, że wsparcie lokalnej społeczności nie ma sobie równych - powiedziała Jessica Murphy, współzałożycielka BibRave. - Całe miasto naprawdę wychodzi na ulice, by przez cały weekend wspierać uczestników tego biegowego święta". Ale ludzie to nie wszystko: ciągły widok gór stanowi wielką inspirację dla biegaczy. Trasa jest płaska, jej wynik zalicza się do kwalifikacji do Bostonu i daje wiele radości.

Zobacz też: Biegowy puchar świata: 24 najlepsze maratony na świecie

Maraton w Paryżu

Jeśli jesteś typem biegacza, który świetnie czuje się w dużym tłumie, Marathon de Paris prawdopodobnie będzie dla Ciebie strzałem w 10. Ten wielki wyścig niemal całkowicie opanowuje ulice francuskiej stolicy. Biegacze startują spod Łuku Triumfalnego, a następnie kontynuują bieg w dół Champs-Elysees.

Bez względu na to, czy byłeś w stolicy Francji kilkanaście razy, czy dotąd tam nie dotarłeś, maraton ten jest wspaniałym sposobem na poznanie kultowych zabytków i miejsc, takich jak Wieża Eiffla, katedra Notre Dame czy bulwary Sekwany. Zawody są też ogromnym świętem różnorodności: startują w nich przedstawiciele około 145 narodowości i ponad 27 000 biegaczy spoza Francji.

"Słyszeliśmy wspaniałe rzeczy o maratonie w Paryżu - twierdzi biegaczka Jessica Murphy. - Co może być bardziej luksusowego niż wyjazd do Paryża?"

Maraton w Sztokholmie

 • Gdzie: Sztokholm, Szwecja

 • Kiedy: 1 czerwca 2019 r.

 • Zarejestruj się: stockholmmarathon.se

 • Poleca: Amby Burfoot, redaktor "Runner's World USA"

Stockholm Marathon obchodzi w 2019 roku 41. urodziny. Trasa rozpoczyna się i kończy na stadionie, na którym odbyły się igrzyska olimpijskie w 1912 roku, a w międzyczasie prowadzi biegaczy na wyspy całego miasta - w tym do Gamla Stan, XIII-wiecznego starego miasta w Sztokholmie. Kolorowe budowle zaskakują biegaczy na każdym rogu.

"Naprawdę podobał mi się maraton w Sztokholmie" - powiedział Amby Burfoot, redaktor "Runner's World" i zwycięzca Maratonu Bostońskiego w 1968 roku. Po 40 latach istnienia ten szwedzki bieg nadal stanowi wielką atrakcję dla biegaczy z całego świata.

10 najciekawszych biegów na świecie - czy znasz je wszystkie?

Midnight Sun Marathon

 • Gdzie: Tromso, Norwegia

 • Kiedy: 22 czerwca 2019 r.

 • Zarejestruj: msm.no

 • Poleca: Amby Burfoot

Jeśli letnie bieganie w upale nie jest Twoją specjalnością, spróbuj arktycznego maratonu, w którym słońce nie zachodzi... w ogóle. Od 20 maja do 22 lipca, Norwegowie doświadczają dnia polarnego, co daje biegaczom unikalną szansę biec maraton o północy w świetle "dziennym". Duża część Midnight Sun Marathon odbywa się wzdłuż wybrzeża, więc biegacze czekają malownicze widoki na norweskie morze.

Trasa mija m. in.  Arktyczną Katedrę, główny punkt orientacyjny w mieście, w której tle majaczą majestatyczne góry. Biegacze pokonają też  słynny most w Tromso, a w drugiej połowie biegu cieszyć się będą płaską trasą. Podczas biegu nie ma oczywiście szans, by zobaczyć zorzę polarną - ale jeśli Ci się spodoba, zawsze możesz wrócić tu w styczniu na półmaraton Polar Night Half i rzucić okiem na ten niesamowity spektakl.

Maraton w Sydney

Jeśli chcesz nabić kilka kilometrów na kontynencie, gdzie wszystko stoi na głowie, pomyśl nad startem w Sydney Marathon. "Trasa biegu prowadzi przez całe Sydney i zapewnia niesamowitą wycieczkę po mieście i jego atrakcjach" - rekomenduje Chris Warren, współzałożyciel Marathon Maniacs, który ma ponad 250 maratonów na koncie.

Biegacze startują w Bradfield Park, biegną przez most Harbour Bridge, przemierzają Centennial Park i finiszują na schodach słynnej opery w Sydney. Jest to trasa płaska i szybka, pogoda zazwyczaj dopisuje, więc uczestnicy biegu mogą skupić się na solidnym ściganiu podczas odkrywania jednego z najbardziej znanych miast na świecie.

Zobacz także: 11 niezwykłych biegów, które poleca RW

Maraton Wielkiego Muru

 • Gdzie: Tianjin, Chiny

 • Kiedy: 18 maja 2019 r

 • Zarejestruj się: great-wall-marathon.com

 • Polecają: Bart Yasso, były czołowy biegacz i redaktor amerykańskiego "Runner's World", autor "Race Everything", oraz Steve Yee, współzałożyciel Marathon Maniacs

The Great Wall Marathon to impreza dla wszystkich tych, którzy chcą zdobyć medal, naprawdę na niego zasługując. Biegacze startują na placu Yin i Yang, obok starej fortecy Huangyaguan, a następnie niemal natychmiast kierują się w stronę Wielkiego Muru. Trasa biegu prowadzi stopniami Muru, drogą znaną wśród tubylców jako "Koźla ścieżka" - co jest dokładnie tak spektakularne i bolesne, jak możecie podejrzewać. Uczestnicy przebiegną też przez stare wioski położone na zboczach wzgórz, a to wszystko przy gorącym dopingu setek entuzjastycznych mieszkańców. Nie jest to maraton dla osób o słabym sercu. To bieg życia.

Kauai Marathon

 • Gdzie: Kauai na Hawajach

 • Kiedy: 1 września 2019 r.

 • Zarejestruj się: thekauaimarathon.com

 • Polecają: Bart Yasso i Angie Whitworth Pace

Ten tropikalny maraton jest idealnym startem dla osób lub rodzin, które chcą wyruszyć w rajską podróż życia. "Bieg jest dość trudny, ale jeśli masz już cierpieć, to lepiej cierpieć w raju" - powiedział Angie Whitworth Pace, koordynator wydarzenia Marathon Maniacs. Maraton dostarcza widoków na wszystko, czego można się spodziewać na Hawajach: Pacyfik, wulkany, tropikalna flora i wiele innych. Biegacze wystartują i przekroczą linię mety na plaży Poipu, a po drodze zaliczą m. in. słynny drzewny tunel. Pobiegowa regeneracja na pacyficznej plaży nie brzmi źle, prawda?

Warto przeczytać: 10 najlepszych maratonów w 2017 roku

Mad Marathon

 • Gdzie: Waitsfield, Vermont, USA

 • Kiedy: 7 lipca 2019 r.

 • Zarejestruj się: madmarathon.com

 • Poleca: Angie Whitworth Pace

Jeśli chcesz zasmakować atmosfery Nowej Anglii, kolebki amerykańskiej kultury i nauki (tu swoje siedziby mają takie prestiżowe uczelnie, jak Uniwersytet Harvarda, Uniwersytet Yale’a, Instytut Techniczny Massachusetts czy Uniwersytet Browna), zacznij zbierać na startowe w Mad Marathon. Biegaczom towarzyszyć będą na trasie biegu malownicze, ale swojskie krajobrazy: pola uprawne, stodoły, silosy i - najprawdopodobniej - całe stada krów. Góry Zielone otoczą zawodników ze wszystkich stron i poprowadzą ich w stronę koryta rzeki Mad.

"To jeden z najtrudniejszych maratonów i półmaratonów, w jakich kiedykolwiek biegłem - ale także jeden z najpiękniejszych" - powiedział Whitworth. To zawody idealne dla biegaczy, którzy lubią spokojne biegi w miłym towarzystwie.

Anchorage RunFest Marathon

 • Gdzie: Anchorage, Alaska

 • Kiedy: 18 sierpnia 2019 r

 • Zarejestruj się: anchoragerunfest.org

 • Poleca: Bart Yasso

Anchorage RunFest Marathon zapewnia biegaczom i ich rodzinom ekscytującą przygodę na mroźnej północy Stanów Zjednoczonych. Zaczynając w samym centrum Anchorage, biegacze będą mogli zobaczyć najciekawsze miejsca największego miasta Alaski, w tym Westchester Lagoon, Chester Creek Trail i uwielbiane przez miejscowych parki.

Duża część trasy biegnie wzdłuż szlaku wodnego Knik Arm, biegacze będą mieli też okazję zobaczyć góry Chugach. Maraton jest częścią Anchorage RunFest, który obejmuje inne imprezy, takie jak sztafeta i bieg dla dzieci, co pozwala miło i aktywnie spędzić weekend całej rodzinie.

Maraton w Rzymie

 • Gdzie: Rzym, Włochy

 • Kiedy: 14 kwietnia 2019 r.

 • Zarejestruj się: maratonadiroma.it

 • Poleca: Bart Yasso

Nadal uważamy, że jeśli jest już się w Rzymie, powinno się pobiec w maratonie. Jest mnóstwo powodów, dla których Wieczne Miasto jest jednym z najczęściej odwiedzanych miejsc na świecie: kultura, historia, sztuka, mieszkańcy, jedzenie - i wszystko to, co znajduje się pomiędzy nimi.

Oprócz kilku momentów, trasa biegu jest stosunkowo płaska, co pozwala na szybką wycieczkę przez piękne, historyczne okolice. Maraton dynamicznie rośnie w ostatnich kilku latach, a w ubiegłym roku zgromadził prawie 14 000 uczestników.

RW

REKLAMA
}