13. PKO Poznań Półmaraton z rekordem Polski!

COVID-19 nie ułatwia życia biegaczom. Tym większą radość sprawił im 13. PKO Poznań Półmaraton, który okazał się rekordową w 2021 roku imprezą w Polsce – właściwie pod każdym względem. Poznańska impreza pokazała, że nawet w czasie pandemii można biegać w zawodach tłumnie, ale bezpiecznie, a do tego wyjątkowo szybko.

13. PKO Poznań Półmaraton z rekordem Polski! Adam Ciereszko
Jednym z pacemakerów podczas 13. PKO Poznań Półmaratonu był znany raper Mezo. (fot. Adam Ciereszko)

Biegacze z jednej strony wydają się być spragnieni dużych imprez biegowych, ale z drugiej – czy to z braku dobrych przygotowań, czy z powodu pandemicznej niepewności – wahają się, czy w nich startować. Nie miało takich wątpliwości prawie 5 tysięcy zawodników, którzy ukończyli 13. PKO Poznań Półmaraton. Być może dlatego, że w imprezie mogli wziąć udział biegacze zaszczepieni, ale widać, że takie podejście do masowych imprez sprawdziło się znakomicie.

Nowe rekordy Polski i zawodów

Tak szybko w stolicy Wielkopolski jeszcze nie biegano. Po pierwsze, pobity został rekord Polski w półmaratonie kobiet. Karolina Nadolska, druga na mecie za Tabithą Gichią z Kenii (1:09:02 – rekord trasy), uzyskała czas 1:09:19, poprawiając poprzedni rekord Katarzyny Kowalskiej o 47 sekund. Oznacza to, że po raz pierwszy w historii Polka pobiegła dystans 21 097 metrów poniżej 1:10:00.

Po drugie, padł rekord trasy poznańskiej imprezy. Zwycięzca, Esa Huseyidin Mohamed z Etiopii, przekroczył linię mety w rewelacyjnym czasie 59:32. Zresztą oprócz niego jeszcze dwóch zawodników pobiegło poniżej godziny, a czwarty na mecie, najlepszy z Polaków Kamil Karbowiak, wynikiem 1:04:00 poprawił swoją życiówkę.

Rekordowo szybko w Poznaniu biegali też amatorzy. Umieszczony przy mecie na placu św. Marka dzwon obwieszczający pobicie życiówki rozlegał się bardzo często.

Najlepsza polska impreza według World Athletics

Wreszcie po trzecie, był to bezpieczny od startu do mety bieg dla aż 4902 zawodników, co w dobie pandemii też trzeba uznać za olbrzymi sukces. Medal z tej imprezy, upamiętniający 100-lecie Międzynarodowych Targów Poznańskich, będzie dla wszystkich startujących w nim biegaczy cenną pamiątką. Nic dziwnego, że 13. PKO Poznań Półmaraton znalazł się na wysokim, 18. miejscu w rankingu imprez biegowych światowej organizacji lekkoatletycznej World Athletics – najwyżej z polskich imprez biegowych zorganizowanych w 2021 roku.

Chcesz mieć udział w takich imprezach w 2022 r.? Półmaraton Poznań odbędzie się 3 kwietnia, a Maraton Poznań 16 października. Zapisy na półmaraton zaczynają się już 13 stycznia - warto wiedzieć, że im szybciej się zapiszesz, tym niższą opłatę startową zapłacisz. Do zobaczenia na starcie!

PP

Zobacz również:
}