21 biegaczy zginęło podczas ultramaratonu w Chinach

21 biegaczy poniosło śmierć, a 8 w ciężkim stanie trafiło do szpitala, kiedy podczas 100-kilometrowego górskiego ultramaratonu w Chinach uczestników zawodów zaskoczyło gwałtowne załamanie pogody. 

21 biegaczy zginęło podczas ultramaratonu w Chinach RW

Grad, marznący deszcz, porywisty wiatr i nagły spadek temperatury uderzyły w biegaczy na dużych wysokościach podczas Huanghe Shilin Mountain Marathon, biegu na 100 km zorganizowanego w Yellow River Stone Forest w prowincji Gansu, malowniczym miejscu turystycznym, znanym ze spektakularnych kamiennych stalagmitów i filarów. Do tragedii doszło, kiedy większość biegaczy pokonała około 20-30 km ekstremalnie trudnej trasy, poprowadzonej na wysokości 2-3 tys. metrów nad poziomem morza.

Zawody natychmiast przerwano, a na pomoc biegaczom wyruszyło ponad 700 ratowników i personelu wojskowego, którzy przy użyciu dronów wyposażonych w kamery termowizyjne i innego specjalistycznego sprzętu próbowali znaleźć biegaczy złapanych przez burzę w okolicach miasta Baiyin. Uczestnicy zawodów byli ubrani w lekkie stroje sportowe, które nie były w stanie ochronić ich przed nagłym pogorszeniem warunków atmosferycznych. Zdaniem ratowników, którzy do późnej nocy poszukiwali zaginionych biegaczy, przyczyną śmierci większości ofiar było wyziębienie organizmu.

W ultramaratonie wystartowało 172 biegaczy, w większości doświadczeni ultramaratończycy. Jak poinformowała chińska agencja prasowa Xinhua, powołując się na służby ratunkowe i przedstawicieli władz, 143 osoby po ewakuacji mogły powrócić do domów, a 8 kontuzjowanych odwieziono do szpitala, gdzie lekarze zapewnili, że ich życiu nie zagraża żadne niebezpieczeństwo.

Jedną z 21 ofiar śmiertelnych jest utytułowany chiński biegacz Liang Jing, który w poprzednich latach trzykrotnie wygrywał te zawody, a jednym z jego największych sukcesów było zwycięstwo w 100-kilometrowym ultramaratonie w Ningbo.

Władze prowincji zapowiedziały już powołanie specjalnej komisji, która ma przeprowadzić śledztwo w tej sprawie. Burmistrz miasta Baiyin, Zhang Xuchen, podczas niedzielnej konferencji prasowej jako organizator imprezy głęboko przeprosił za to, co się wydarzyło podczas biegu. "Składamy kondolencje i wyrazy głębokiego współczucia rodzinom ofiar i rannych" - powiedział burmistrz.

Jak wynika ze wstępnych ustaleń, prognozy pogody zapowiadały na weekend znaczny spadek temperatury, mimo to organizatorzy nie ostrzegli w należyty sposób uczestników biegu i nie przygotowali się odpowiednio na nadzwyczajnie trudne warunki.

AF

REKLAMA
}