3. PKO Bieg Charytatywny: Bieg po charytatywny rekord

Jedni pobiegną na luzie, inni będą starać się bić rekordy, ale wszyscy podczas 3. PKO Biegu Charytatywnego powalczą wspólnie o jedno - lepsze życie dla dzieci z ubogich rodzin. Zapisy do tych wyjątkowych zawodów, które za 3 tygodnie odbędą się na stadionach 12 miast w Polsce, ruszają już 2 września!

Już 16 września zostanie rozegrana jedna z największych imprez lekkoatletycznych na polskich stadionach. W Białymstoku, Bydgoszczy, Gdańsku, Katowicach, Kielcach, Koszalinie, Lidzbarku Warmińskim, Łodzi, Rzeszowie, Warszawie, Wrocławiu i Zielonej Górze o godzinie 11.00 wystartuje 3. PKO Bieg Charytatywny. Weźmie w nim udział ponad 6000 tysięcy zawodniczek i zawodników, również tych najmłodszych. Zbierz drużynę i pomagaj z każdym krokiem!

PKO Bieg Charytatywny to wydarzenie jakiego wcześniej w Polsce nie było. Jednego dnia o tej samej godzinie na stadionach w 12 miastach Polski, pięcioosobowe drużyny w ciągu godziny pokonują okrążenia. Ich zaangażowanie przeliczane jest na obiady dla dzieci z ubogich rodzin w regionach, w których odbywa się wydarzenie. Pieniądze na posiłki przekazuje Fundacja PKO Banku Polskiego. W tym roku, tak jak w poprzednim, Fundacja sfinansuje też budowę 12 siłowni plenerowych – po jednej dla wszystkich miast-gospodarzy.

Przed startem dorosłych, o godzinie 10.00, na tych samych stadionach zostanie rozegrany PKO Bieg Charytatywny Młodych – dla dzieci w wieku od 4 do 12 lat. Wysiłek najmłodszych również przeliczy się na cel charytatywny.

Ogólnopolska inicjatywa PKO Banku Polskiego pod hasłem „Pomagamy z każdym krokiem” co roku wspierana jest przez znanych sportowców oraz celebrytów. „Jako były lekkoatleta bardzo się cieszę, że biegowa impreza masowa odbywa się właśnie na stadionach – mówi Paweł Januszewski, były mistrz Europy w biegu na 400 metrów przez płotki z 1998 roku, ambasador programu „PKO Biegajmy razem”. – A cieszę się tym bardziej, że są to zawody na bliskim memu sercu dystansie 400 metrów” – dodaje.

Na PKO Biegu Charytatywnym najlepsi są w stanie przebiec ten dystans, czyli jedno okrążenie stadionu, nawet 10 razy w ciągu godziny. „Trzeba pamiętać, że rywalizacja nie kończy się na pierwszym łuku, po odebraniu pałeczki. Bardzo ważne jest dobre rozłożenie sił i regeneracja między biegami. Po swojej zmianie nie zatrzymujmy się, ani nie siadajmy. Najlepiej odpoczywać w marszu i jak pokazują doświadczenia poprzednich dwóch edycji PKO Biegu Charytatywnego, dobrze jest robić zmiany po każdym okrążeniu” – radzi Paweł Januszewski.

W zeszłym roku uczestnicy drugiej edycji, wraz z uczniami biorącymi udział w PKO Biegu Charytatywnym Młodych, pokonali łącznie 32 391 okrążeń, co daje prawie 13 tys. kilometrów. Dzięki temu  Fundacja PKO Banku Polskiego przekazała blisko 633 tys. zł na posiłki dla najbardziej potrzebujących dzieci.

Najwięcej, bo 52 okrążenia, pokonały drużyny BSB Barczewo Biega (w Lidzbarku Warmińskim) oraz z Lion Team Olimpia Poznań (w Poznaniu). To oznacza, że średni czas okrążenia tych ekip to 69,23 sekundy.

„Powiedzieliśmy sobie, że postaramy się naszym startem wybiegać jak najwięcej pomocy dla dzieciaków. Dlatego wystawiliśmy dwie ekipy” – mówi Przemysław Menziński, prezes Barczewskiego Stowarzyszenia Biegowego.  – Do najsilniejszej drużyny wybraliśmy osoby, które 10 km biegają w 35-38 minut. Przyjęliśmy strategię zmiany po każdym okrążeniu i udało się ich przebiec 52. W tym roku chcemy ten rekord jeszcze bardziej wyśrubować” – mówi biegacz z Barczewa.   

„Z reguły w biegach charytatywnych ważniejszy jest cel niż wyniki – mówi Sebastian Chmara, były dziesięcioboista, ambasador programu „PKO Biegajmy razem”. – Tutaj też tak jest, dlatego zawodnicy dają z siebie naprawdę wszystko, niezależnie od tego czy biegają 400 metrów w 60 sekund, czy potrzebują na to 1,5 minuty. I chociaż nikt nie spodziewa się biegu w granicach rekordu Polski Tomasza Czubaka czyli 44,62 sekundy, to emocje są niesamowite” – mówi Chmara, który przecież jako zawodnik, a teraz również komentator sportowy, niejedno na stadionach świata widział.

Każdy może stworzyć swoją drużynę i dołączyć do biegu. Opłata startowa wynosi tylko 10 zł od osoby, czyli 50 zł od drużyny. Nie warto zwlekać, bo limit uczestników to 70 drużyn na stadion – wypełnia się on błyskawicznie. W PKO Biegu Charytatywnym Młodych w każdym z miast weźmie udział 350 dzieci. Dla nich opłata wynosi 5 zł. Wszystkie wpłaty zostaną przekazane na cel charytatywny.

Zapisy ruszą 2 września o godzinie 11.00 na stronie pkobiegcharytatywny.pl.

Lokalizacje 3. PKO Biegu Charytatywnego:

 • Białystok, Stadion lekkoatletyczny w Zespole Obiektów Sportowych „Zwierzyniec”, ul. 11 Listopada 28
 • Bydgoszcz, Stadion im. Zdzisława Krzyszkowiaka, ul. Gdańska 163
 • Gdańsk, Stadion AWFiS Gdańsk, ul. Kazimierza Górskiego 1
 • Katowice, Stadion lekkoatletyczny AWF, ul. Kościuszki 84
 • Kielce, Stadion lekkoatletyczny MOSiR Kielce, ul. Leszka Drogosza 1
 • Koszalin, Stadion lekkoatletyczny „Bałtyk”, ul. Andersa 16
 • Lidzbark Warmiński, Stadion Miejski, ul. Bartoszycka 24
 • Łódź, Stadion AZS Łódź, ul. Lumumby 22/26
 • Rzeszów, Stadion Resovia, ul. Wyspiańskiego 22
 • Warszawa, Stadion AWF Warszawa, ul. Marymoncka 34
 • Wrocław, Stadion AWF Wrocław, al. I.J. Paderewskiego 35
 • Zielona Góra, Stadion lekkoatletyczny MOSiR Zielona Góra, ul. Sulechowska 37

BC

Zobacz również:
REKLAMA
}