3. PKO Bieg Charytatywny: Biegaj i pomagaj!

Moda na bieganie charytatywne, podobnie jak na każde inne bieganie, przyszła do Polski z Zachodu. W Stanach Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii to prawdziwa żyła złota. Z tym, że dzięki niej to nie biegacze stają się krezusami, ale szanse na lepsze życie mają ci, którym biegacze starają się pomóc.

Największą imprezą  łączącą bieganie z dobroczynnością jest London Marathon, który rokrocznie przynosi organizacjom charytatywnym dziesiątki milionów funtów! Podobnie jest w Bostonie, gdzie wyśrubowane czasy kwalifikacyjne sprawiają, że często jedyną szansą na udział w tym maratonie jest przekazanie pieniędzy na szczytny cel i zapewnienie sobie pakietu startowego właśnie poprzez organizację charytatywną. Bo przecież nie każdy maratończyk to szybki maratończyk.

W Polsce biegacze lubią łączyć przyjemne z pożytecznym. Jak pokazała ankieta Runner’s World, cel charytatywny jest dodatkową motywacją do udziału w zawodach. Dla ponad jednej trzeciej badanych pomaganie jest równie ważne, jak ich własne plany sportowe, a dla 15 procent akcja charytatywna to priorytet przy wyborze zawodów.

Mirosław Jackowski z Oleśnicy biega od 12 lat. „Na początku najważniejsze było oczywiście poprawianie własnych rekordów. Zresztą dalej jest to przyjemne – śmieje się biegacz. – Ale lubię łączyć satysfakcję sportową ze świadomością, że mój wysiłek opłaca się nie tylko mnie. Zawsze sprawdzam, czy na zawodach mogę włączyć się jakoś w pomoc charytatywną”.

Wachlarz takich biegów jest bardzo szeroki, od imprez organizowanych przez grupę przyjaciół pragnących pomóc jednemu z  paczki po duże akcje, w których największe polskie firmy przeznaczają dzięki bieganiu pieniądze na cele charytatywne.

Paweł Jach startował ze swoim nieuleczalnie chorym synkiem nawet w maratonach, pchając przed sobą wózek Maćka. Pierwszy bieg zorganizował właśnie po to, by zebrać środki na ten wózek. Teraz organizuje akcję „Maciek biega!”, chcąc w ten sposób pokazać rodzicom niepełnosprawnych dzieci, że mogą biegać ze swoimi pociechami lub po prostu spędzać z nimi aktywnie czas.

„Środowisko rodziców chorych dzieci  jest bardzo ukryte, zwłaszcza w małych miejscowościach – zauważa Paweł Jach. – Jak masz niepełnosprawne dziecko, to zamykasz się szczelnie w czterech ścianach i nie ma cię dla sąsiadów, nie ma cię dla nikogo, bo jest taka społeczna presja. Chcemy pomóc takim rodzicom, by odważyli się pokazać na zewnątrz, by byli wśród ludzi. Przełamali bariery i uwierzyli, że z takim dzieckiem można wyjść” – wyjaśnia pan Paweł.

Do tego potrzebna jest jednak nie tylko pomoc mentalna, ale i finansowa. Tę drugą świetnie zorganizował PKO Bank Polski. Podczas wszystkich sponsorowanych przez Bank zawodów organizowane są akcje charytatywne „biegnę dla”, zarówno dla dzieci, jak i dorosłych. Wystarczy odebrać przed startem kartkę z imieniem beneficjenta, przypiąć ją do koszulki i przekroczyć linię mety. Fundacja PKO Banku Polskiego przelicza to zaangażowanie na konkretną pomoc finansową dla potrzebującej osoby. Od 2013 roku odbyły się 294 takie akcje.

„Dla wielu zawodników świadomość, że biegną nie tylko dla siebie i osiągnięcia dobrego wyniku, ale także by komuś pomóc, jest świetną motywacją. Widzimy jak dużą popularnością cieszą się akcje „biegnę dla…”. Od początku istnienia programu PKO Biegajmy razem wzięło w nich udział ponad 106 tysięcy osób. Dzięki nim wsparliśmy już 315 beneficjentów kwotą ponad 4 mln zł” – wyjaśnia Małgorzata Głębicka, prezes Fundacji PKO Banku Polskiego.

Przykładowo 3158 uczestników 5. PKO Nocnego Wrocław przypięło do koszulki kartkę „biegnę dla Zuzi”. 15-letnia Zuzia urodziła się z mózgowym porażeniem dziecięcym czterokończynowym i porusza się na wózku inwalidzkim. Od kilku lat uczestniczy w imprezach biegowych. We Wrocławiu pokonała trasę pchana na wózku i na koniec wstała sama, aby przekroczyć linię mety. Fundacja PKO Banku Polskiego przekazała darowiznę na przeprowadzenie u Zuzi operacji rizotomii grzbietowej. Z kolei w trakcie Biegu Powstania Warszawskiego 1467 osób przyłączyło się do akcji charytatywnej na rzecz 17-letniej Julii, która urodziła się ze złożoną wadą serca.

„Za każdym razem kiedy startuję w zawodach, biorę udział w akcji charytatywnej. Podczas Biegu Powstania Warszawskiego pomagałem Julii, w 5. PKO Białystok Półmaratonie Michałowi. Taka kartka na plecach dodaje skrzydeł, a satysfakcja z ukończenia zawodów jest jeszcze większa” – mówi Łukasz Sagan z sekcji biegowej PKO Banku Polskiego.

Widząc chęć pomocy wśród biegaczy, Bank i Fundacja wyszły jeszcze z jedną inicjatywą – PKO Biegiem Charytatywnym. Jednego dnia o tej samej godzinie na stadionach lekkoatletycznych w 12 miastach Polski 5-osobowe drużyny w ciągu godziny pokonują kolejne okrążenia. Ich zaangażowanie przeliczane jest na obiady dla ubogich dzieci w 12 województwach, w których odbywa się wydarzenie. W tym roku, tak jak w poprzednim, Fundacja PKO Banku Polskiego sfinansuje także budowę 12 siłowni plenerowych – dla wszystkich miast-gospodarzy.

W 2016 roku 12 stadionów w całej Polsce wypełniło 6224 zawodników. Uczestnicy 2. PKO Biegu Charytatywnego i PKO Biegu Charytatywnego Młodych pokonali w sumie 32 391 okrążeń (co daje 12 956 km!).

„W ubiegłym roku, dzięki zaangażowaniu biegaczy, przekazaliśmy 633 tys. zł na posiłki dla najbardziej potrzebujących dzieci w Polsce. Zachęcam do startu w tym roku, bo to nie tylko świetna zabawa, ale przede wszystkim realna pomoc dla najmłodszych” – mówi Małgorzata Głębicka.

Bieg wystartuje pod hasłem „Pomagamy z każdym krokiem” już 16 września o godzinie 11:00 na stadionach lekkoatletycznych  12 miast: w Białymstoku, Bydgoszczy, Gdańsku, Katowicach, Kielcach, Koszalinie, Lidzbarku Warmińskim, Łodzi, Rzeszowie, Warszawie, Wrocławiu i Zielonej Górze. Przed startem dorosłych, o godz. 10:00, na tych samych stadionach zostanie rozegrany PKO Bieg Charytatywny Młodych – dla dzieci w wieku od 4 do 12 lat.

Stwórz swoją drużynę i dołącz do biegu! Opłata startowa wynosi tylko 10 zł, czyli 50 zł od drużyny.  Nie zwlekać, bo limit uczestników w biegu głównym to 70 drużyn na stadion i wypełnia się on błyskawicznie. W PKO Biegu Charytatywnym Młodych w każdym z miast weźmie udział 350 dzieci. Dla nich opłata wynosi 5 zł. Wszystkie wpłaty zostaną przekazane na cel charytatywny. Każdy uczestnik sztafety otrzyma koszulkę i pamiątkowy medal. Zapisy ruszą 2 września na stronie pkobiegcharytatywny.pl.

PBC

Zobacz również:
REKLAMA
}