4. Gdynia Półmaraton: genialny debiut Krystiana Zalewskiego

Norweg szybszy od zawodników z Afryki i czołowych polskich długodystansowców, debiutant z rewelacyjnym czasem na drugim miejscu przed utytułowanymi rywalami, Polka na podium w rywalizacji kobiet. 4. Gdynia Półmaraton przejdzie do historii jako jedna z najszybszych zorganizowanych w Polsce "połówek".

4. Gdynia Półmaraton genialny debiut Krystiana Zalewskiego sportfotografia.pl/sportevolution.pl
Krystian Zalewski z rewelacyjnym czasem 1:02:36 przekracza linię mety 4. Gdynia Półmaratonu, zajmując w zawodach drugie miejsce (fot. sportfotografia.pl/sportevolution.pl)

Na starcie Gdynia Półmaratonu 2019, który był próbą generalną przed mistrzostwami świata w półmaratonie (IAAF World Half Marathon Championships odbędą się w Gdyni w dniach 27-29 marca 2020 roku), stanęło prawie 7 tysięcy biegaczy z Polski oraz 33 innych krajów świata.

Punktualnie o godzinie 11 na trasę ruszyła elita. Przez ponad 6 kilometrów na czołowej pozycji biegł Etiopczyk Shumet Akalnew. Tuż za nim był faworty tegorocznej imprezy Norweg Sondre Norstad Moen, zaś miejsca od trzeciego do piątego zajmowali Polacy: Krystian Zalewski, Arkadiusz Gardzielewski i Marcin Chabowski. Potem, w okolicach 10. kilometra, doszło do przetasowania stawki: Akalnew ustąpił pola rewelacyjnemu Moenowi, a po 12 kilometrach wyprzedził go również debiutujący na dystansie półmaratonu Krystian Zalewski, który wcześniej z powodzeniem, ale i niemałymi trudnościami startował w biegach na 3000 metrów z przeszkodami. Taka kolejność utrzymała się już do końca wyścigu.

Ostatecznie od 13. kilometra samotnym liderem gdyńskiej "połówki" był właśnie typowany na zwycięzcę Sondre Nordstad Moen, który metę osiągnął z rewelacyjnym wynikiem 1:01:18. Tuż za nim równym tempem biegł Krystian Zalewski, finiszując z fantastycznym jak na debiutanta czasem 1:02:36. Trzecie miejsce na podium zajął Shumet Akalnew, który dotarł do mety w czasie 1:02:54. Dwa pozostałe nagradzane miejsca przypadły znowu Polakom: Arkadiusz Gardzielewski wbiegł na metę po upływie 1:03:43, zaś Marcin Chabowski ukończył bieg z czasem 1:04:13.

Dobrą passę zawodników z Europy podtrzymała również Anna Gosk, która zajęła trzecie miejsce w rywalizacji kobiet, kończąc zawody z czasem 1:13:07. Polka ustąpiła pola jedynie dwóm Etiopkom: zwyciężczyni Genet Gashie (1:12:05) oraz drugiej Shegae Maeregu (1:12:42).

Po zawodach Anna Gosk przyznała, że cieszy się z tak dobrego wyniku w tak niesprzyjających warunkach: "Od pierwszego do ostatniego kilometra biegłam samotnie. Dwie pierwsze koleżanki mogły liczyć na osłonę w postaci mężczyzn z czołówki, natomiast ja z wiatrem musiałam zmagać się sama – mówi najlepsza Polka Gdynia Półmaratonu 2019. – Na szczęście mogłam liczyć na rewelacyjny doping kibiców i wolontariuszy na trasie, za co jestem im niesamowicie wdzięczna, ponieważ w samotnym biegu po trudnej trasie musi się coś dziać, by nie spadała motywacja".

"To mój pierwszy start w Gdyni, przyjechałam tu z nadzieją na osiągnięcie nowej życiówki i bardzo cieszę się, że to się udało. Wynik 1:13:07 i trzeci stopień podium jest przyjemnym zaskoczeniem i jeśli tylko zdrowie będzie dopisywało, mam wielką nadzieję, że to dopiero początek moich udanych startów w tym roku" – dodaje Anna Gosk.

Oprócz biegu głównego na dystansie półmaratońskim imprezie towarzyszyły sobotnie aktywności: biegi dzieci i młodzieży oraz charytatywny Bieg Gwiazd LA z czołówką polskich gwiazd lekkiej atletyki: Małgorzatą Sobańską, Lidią Chojecką, Anną Rogowską, Grzegorzem Gajdusem, Rafałem Wójcikiem i Michałem Bartoszakiem.

Mimo trudnych warunków atmosferycznych w sobotę wszystko odbyło się według planu, natomiast w niedzielę zgodnie z zapowiedziami synoptyków dla biegaczy zaświeciło piękne słońce. Do boju zawodników zagrzewała młodzież kolejny rok biorąca udział w konkursie Mistrz Kibicowania oraz tysiące kibiców – w ten weekend Gdynia należała bowiem do licznie przybyłych sportowców i ich rodzin.

Na zawodników odbierających pakiety startowe w Gdynia Arenie czekali wystawcy Fit Living Expo oraz wykładowcy seminariów o tematyce okołosportowej - dobrze przyjęta przez uczestników nowość w programie imprezy.

Na listach startowych było ponad 7,5 tysiąca zawodników, natomiast bieg główny ukończyło 6 288 osób.

Oficjalne wyniki rywalizacji czołówki przedstawiają się następująco:

Mężczyźni

1. NORDSTAD MOEN Sondre (NOR) - 1:01:18
2. ZALEWSKI Krystian (POL) - 1:02:36
3. AKALNEW Shumet (ETH) - 1:02:54
4. GARDZIELEWSKI Arkadiusz (POL) - 1:03:43
5. CHABOWSKI Marcin (POL) - 1:04:13

Kobiety

1. GASHIE Genet (ETH) - 1:12:05
2. MAEREGU Shegae (ETH) - 1:12:42
3. GOSK Anna (POL) - 1:13:07
4. OIGO Christine (KEN) - 1:15:08
5. ANDRZEJCZAK Monika (POL) - 1:15:47

GP

Zobacz również:
REKLAMA
}