8. PKO Festiwal Biegowy na mecie: 3 dni biegania, debat i zabawy

W Krynicy-Zdroju zakończył się 8. PKO Festiwal Biegowy – najwszechstonniejsza impreza biegowa w Polsce. W ponad 30 konkurencjach pobiegło ponad 8 tys. osób (9,2 tys. tzw. osobostartów), co potwierdza niesłabnące zainteresowanie Polaków biegową rywalizacją i rekreacją.

W Krynicy biegano najchętniej na 10 km - Życiową Dziesiątkę z Krynicy do Muszyny ukończyło blisko 1,4 tys. osób. Pasjonującą walkę z Kenijczykami stoczył Szymon Kulka, szesnasty zawodnik mistrzostw Europy w półmaratonie. Polak ustąpił jedynie Nelsonowi Cherutichowi, ale zebrał największe brawa od kibiców.

"Tasowaliśmy się z Kenijczykami, wygrał ten, który biegł trzeci - zachował najwięcej sił. Przegrałem tylko troszkę, przyjdzie czas, że ja będę górą" – relacjonował policjant z Ropy, który ze względu na obowiązki służbowe swoją zasłużoną nagrodę w Krynicy odebrał nieco wcześniej niż rywale.

Stukilometrowy Bieg 7 Dolin, najdłuższy z dystansów Wyszehradzkiego Ultramaratonu im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego, był popisem Bartosza Gorczycy i Magdaleny Łączak. Bartosz w pięknym wyrównał prywatne rachunki z trasą, wyprzedzając aż o pół godziny Litwina Modestasa Bacysa, Magdalena była... trzecia wśród wszystkich 670 osób, które o 3 nad ranem w sobotni poranek ruszyły z krynickiego deptaka.

Inny bohater zmagań w Beskidzie Sądeckim to Sławomir Kmak, dyrektor SPZOZ Szpital im. dra J. Dietla w Krynicy-Zdroju. Zaczął biegać 2,5 roku temu, ale od razu postawił na góry, bo nie lubi „uklepywać asfaltu”. W Krynicy, bo „jakże gdzie indziej” zaliczył pierwsze 100 km w karierze. Zajęło mu to 14 godzin 13 minut i 53 sekundy.

W TAURON Ultramaratonie na dystansie 64 km, rozgrywanym w nietypowej, ale atrakcyjnej formule startu indywidualnego (na kształt kolarskiej „czasówki”), triumfowali Miłosz Szczęśniewski i Martyna Kantor (aż sześć zawodniczek pobiegło szybciej niż dotychczasowy rekord trasy!). W 2,6-kilometrowym, ale bardzo stromym podejściu na szczyt w Biegu Jaworzynę najlepiej poradzili sobie Dominika Wiśniewska-Ulfik i Zbigniew Jaworski.

W 17-kilometrowym Runek Run pobiegł Marszałek Senatu Stanisław Karczewski, znany z zamiłowania do aktywności fizycznej. "To był mój pierwszy bieg w górach i pierwszy na tak długim dystansie. Wyzwanie było spore, ale dobiegłem do mety, z czego jestem bardzo zadowolony. I to chyba w nienajgorszym czasie, także w przyszłym roku chyba znów trzeba będzie tu przyjechać. Na pewno trzeba się dobrze przygotować" – skomentował swój występ Marszałek Karczewski (245. miejsce na 726. uczestników, czas 2:42:55). Osobiście wręczył nagrody najlepszych „góralom” w Krynicy.

Sportową klasę potwierdziła Patrycja Bereznowska, mistrzyni i rekordzistka świata w biegu 24-godzinnym (259,991 km), wygrywając najtrudniejszą konkurencję Festiwali - Iron Run. To biegowa etapówka, z 9 startami przez wszystkie 3 dni imprezy i morderczą walką z własnymi słabościami.

"Trzeba podejść do tego (startu) z respektem. Iron Run na pewno nie jest łatwy. Powiedziałabym, że nawet dłuższy dystans, ale ciurkiem, jest łatwiejszy. Wygląda na to, że przerwy na odpoczynek wcale tak bardzo nie pomagają" - powiedziała triumfatorka.

Wśród mężczyzn wygrywali Artur Jendrych (do 40 lat) oraz Radosław Ślaski (41 lat i powyżej). W sumie do mety dotarło tylko 52 z ponad 100 uczestników tej konkurencji.

W Krynicy swój 49. bieg na dystansie 42,195 km - Koral Maraton - ukończył prof. Grzegorz W. Kołodko. Bieg wygrali Kenijczycy Kimutai Willy Kori i Hellen Kimutai, a rywalizacja miała wymiar charytatywny – biegacze przyłączyli się do akcji pomocy 6-letniej Alicji, która choruje na mukowiscydozę, oraz 23-letniemu Matuszowi, który od urodzenia choruje na dziecięce porażenie mózgowe czterokończynowe. Pomagali też uczestnicy Biegu Nocnego 7 km, wspierając 6-miesięczną Alę, która cierpi na rzadką, nieuleczalną chorobę Canavan (zwyrodnienie gąbczaste układu nerwowego). Fundacja PKO Banku Polskiego – sponsora tytularnego imprezy - przekaże darowiznę dla wszystkich trzech osób.

Edukacyjne akcje dotyczące aktywności ruchowej diabetyków oraz dawstwa szpiku kostnego, towarzyszyły zmaganiom na 1 i 3 km na krynickim deptaku. Wolontariusze Towarzystwa Pomocy Dzieciom i Młodzieży z Cukrzycą i Fundacji DKMS wraz z organizatorami podkreślali, że nie trzeba wiele by ratować zdrowie – nie tylko swoje. Seniorzy „Przeganiali zawał” w marszu na 2 km. Gdy członkowie fundacji Udar Mózgu z festiwalowej sceny mówili, że uraz nie dotyczy jedynie osób starszych, z osób zgromadzonych przed sceną wystąpiła młoda kobieta.

"W wieku 28 lat miałam udar niedokrwienny, czyli zawał prawej tętnicy mózgu – powiedziała, wywołując niemałe poruszenie. - Udar pojawił się u mnie ze względu na bardzo duży stres" – zaznaczyła ku przestrodze.

W uzdrowisku biegano i maszerowano z kijami nordic walking, także dla zabawy. Pomysłowość uczestników Biegu Przebierańców wskoczyła o jeden poziom wyżej, a na scenie stanęła grupa wprost wyciągnięta z krainy Oz - Dorotka, Strach na Wróble, Blaszany Drwal, Tchórzliwy Lew i piesek Toto. Dla drużyny Wojciech, Klaudia i Filip Król oraz Anna Podobińska to już trzecia wygrana w Krynicy w ciągu ostatnich czterech lat. Bieg Kobiet na pomarańczowo klubowymi koszulkami zabarwiła Miechowiska Grupa Biegowa.

"Czekamy cały rok na to, żeby pobiegać w Krynicy. Jak zawsze jest piękna pogoda, jak na zamówienie. Ktoś chyba ustala z górą jakieś warunki. Jest naprawdę ekstra!" – mówiła mówiła z uśmiechem jedna z członkiń grupy z Bytomia.

Największe emocje przeżywali mali uczestnicy Biegów Dzieci na 600 i 300 m. I ich rodzice. Wielu maluchów zdobyło swój pierwszy medal biegowy. Ale były i takie, które już treniją pod okiem profesjonalistów. Najszybszą 8-latką została Karolina Zięba, która na mecie zjawiła się z dużą przewagą nad kolejnymi dziewczynkami. Nic dziwnego: "Trenuję w klubie już trzy lata – powiedziała nam po odbiorze medalu. – Chciałam wygrać, udało się, ale ciężko było, tak dziewczyny wystrzeliły bardzo szybko".

Gośćmi imprezy byli m.in. dakarowiec Rafał Sonik oraz gwiazdy biegu na 800 m – Joanna Jóźwik i Angelika Cichocka. Sonik to szef Stowarzyszenia Czyste Tatry, w Krynicy mówił o śmieceniu na szlakach. "Wstydźmy się!" - podkreślił. Joanna Jóźwik przeprowadziła rozgrzewkę dla dzieci z małopolskich szkół, rywalizujących w dedykowanym im biegu.

„Jak zostać trójkołamaczem”, czyli złamać 3 godziny w biegu maratońskim, mówił na Forum Sport, Zdrowie, Pieniądze guru polskich biegaczy - Jerzy Skarżyński. Podkreślił, że do niedawna „Krynica była mekką polskich maratończyków, a dziś jest mekką polskich biegaczy”. Tych drugich jest znacznie więcej – mówił Skarżyński. Za sprawą spotkania z legendarnym Janem Hurukiem wróciły czasy, gdy Polak stawał na podium najbardziej prestiżowych maratonów świata (drugie i trzecie miejsce w Londynie, czwarte na Mistrzostwach Świata). Sporo miejsca w programie FSZP poświęcono zdrowiu – z biegaczami spotkali się lekarze Centrum Medycznego ORTOTOP i GAJDA MED.

Jak Festial, to i muzyka. Na krynickiej scenie zaprezentowali się m.in. Jacek "Mezo" Mejer (okazuje się, że nawet... próba zespołu może porwać tłumy!) oraz znana z telewizyjnych talent show Megitza. Widownię zachwyciła Kruca Banda, łącząca muzykę ludową z nowoczesną biesiadą. Festiwalowe targi EXPO odwiedziło ponad 15 tys. osób, a Strefę Dzieci „niespotykane dotąd tłumy”, jak wyjaśniają organizatorzy imprezy.

Pula nagród tegorocznego Festiwalu przekroczyła 500 tys. zł. Jeden z biegaczy odjęchał z Krynicy nowiutkim samochodem. "Nie do uwierzenia – mówił tuż po przekazaniu kluczyków. Nagrodę ufundowało Przedsiębiorstwo Produkcji Lodów Koral – partner Koral Maratonu i samego festiwalu Biegowego od pierwszej edycji.

"Impreza się rozrasta, a my staramy się spełniać oczekiwania biegaczy (m.in. wprowadzone już przed rokiem, a powtórzone w weekend kontrole antydopingowe – red.). Dziękujemy za ósmą edycję, już zapraszamy za rok. Na początku października ruszamy z zapisami" – zachęca Anna Czerwińska, Prezes Fundacji Festiwal Biegów, organizatora krynickiego festiwalu.

Wyniki nieoficjalne imprezy: http://bit.ly/2fcNRq5

Partner tytularny 8. PKO Festiwalu Biegowego:  PKO Bank Polski
Sponsor tytularny Ultramaratonu 64 km: Tauron Polska Energia
Partner maratonu: Przedsiębiorstwo Produkcji Lodów „Koral”
Partner Półmaratonu: Konspol
Partnerzy Biegu 7 Dolin 34 km: Masspol, Newag
Partner Runek Run: Cechini Muszyna
Partnerzy Życiowej Dziesiątki: Wiśniowski, Muszynianka, Miasto i Gmina Muszyna
Oficjalny Izotonik Biegu 7 Dolin: 4 Move
Partnerzy Pasta Party: Lubellla, Łowicz
Partnerzy imprezy: Małopolska, Ministerstwo Sportu i Turystyki, Krynica-Zdrój, Uzdrowisko – Żegiestów, MOSiR w Krynicy-Zdroju, Newag, SAGE, Veroni Active Bakalland S.A., Buff, Brubeck, Dextro Energy, Polskie Stowarzyszenie Nordic Walking, Honey Stinger Krajowa Federacja Hodowców Drobiu i Producentów Jaj, BeBrave Group Sp. z o.o., PWSZ - Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Nowym Sączu,  Magical Shoes Gmina Gorlice, Stowarzyszenie Korzenie i skrzydła, ledhq.pl - latarki ledlenser, DKMS Himal Sport, Miiego, Nordic , Salomon, Hoka One One, Under Armour, W&W S.C - Strefa regeneracji, Wydawnictwo Galaktyka, Jabra Artro-Med,  KatalogMarzeń.pl, Salming, Powiat Bocheński, Gmina Chełmiec, Piwniczna Zdrój, Gmina Biecz, Miasto Grybów, Szkoła Podstawowa w Andrzejówce, Szkoła Podstawowa w Kadczy, Samorządowe Centrum Edukacji Szkolnej w Tyliczu, Szkoła Podstawowa w Wysokiem, Zespół Szkolno – Przedszkolny w Krużlowej Wyżnej

Hotele: Energetyk, Hotel Spa Dr Irena Eris, Geovita S. A., Piastun, Hajduczek, Słotwiny Arena, Hotel Perła Południa, Willa Boży Dar

Partnerzy medialni imprezy: Rzeczpospolita, Telwizja Polska S.A, TVP Info, TVP Sport, Przegląd Sportowy, WP SportoweFakty, Gość Niedzielny, Sieci, Men's Health, Runner's World, Wprost, DoRzeczy, Polish Market, Manager MBA, Newton Media, MaratonyPolskie.pl, CzasnaBieganie.pl, Kingrunner.com, Kingrunnet Trail, Kingrunner Ultra, Biegaczki.pl, Maluchy.pl, Sadeczanin.info

FB

REKLAMA
}