PODZIEL SIĘ

OCEŃ
4.7

9. edycja PKO Silesia Marathon za nami! [RELACJA]

"Gdy rodził się mój pomysł stworzenia biegu maratońskiego na Śląsku, marzyłem, by Silesia Marathon mógł się skończyć na bieżni lekkoatletycznego stadionu. Sam swój pierwszy w życiu maraton kończyłem na (nieistniejącym dziś) Stadionie Dziesięciolecia w Warszawie 34 lata temu" - pisze Bohdan Witwicki, dyrektor PKO Silesia Marathon.

9. edycja PKO Silesia Marathon za nami! [RELACJA] fot. organizatorzy

Dziś spełniło się moje marzenie, ale głęboko wierzę, że finisz na największym stadionie lekkoatletycznym w Polsce również i uczestnikom na długo zapadnie w pamięci. „Kocioł Czarownic” przeszedł dziś prawdziwy lekkoatletycznych chrzest i cieszę się, że to właśnie maratończycy otwierali ten obiekt.

Gratulowałem na mecie zwycięzcy, gratulowałem wielu uczestnikom dobiegnięcia do mety i czekałem do końca, na ostatniego zawodnika, bo każdy u nas jest traktowany tak samo. Hasło biegu „Twój bieg. Twoje zwycięstwo” zobowiązuje. Momentów wzruszeń w tym dniu było wiele. Wszystkim uczestnikom podobał się bieg, podobał się finisz na Stadionie Śląskim. Dziś możemy już odważnie powiedzieć, że mamy wielki bieg maratoński, na który warto przyjechać, w którym warto wystartować.

Cieszą się też, że pierwszym zwycięzcą Silesia Marathon na bieżni Stadionu Śląskiego został Polak Damian Pieterczyk.

Z obowiązku napiszę - do wspólnej mety dobiegło  4704 biegaczy (1810 maratończyków i 2894 półmaratończyków). Silesia Marathon rozwija się od kilku lat. W tym roku na starcie stanęło ponad 47% więcej biegaczy niż w ubiegłym roku (do mety dobiegło 25% więcej maratończyków i 65% więcej uczestników półmaratonu).

Na mecie dopingowało biegaczy ponad 60 000 kibiców - i jest to z pewnością rekord kibiców na mecie polskich maratonów!

Najszybsi na trasie tegorocznego maratonu byli: Damian Pieterczyk (POL) z czasem 2:23:36, który wyprzedził dwóch Kenijczyków, oraz Partycja Włodarczyk (POL) z wynikiem 2:49:02.

Na dystansie półmaratonu triumfowali: Jarosław Kożdoń (POL, 1:13:58) oraz Agnieszka Gortel-Maciuk (POL, 1:20:32).

W rozegranym w sobotę Mini Silesia Marathon zwyciężyli: Piotr Marchacz (POL, 14:24) oraz Michalina Mendecka (POL, 16:02). Ten bieg ukończyło 1382 zawodników.

Łącznie na starcie w Katowicach stanęło w tym roku 6086 biegaczy. Świetną frekwencją (ponad 3500 dzieci) cieszyły się również zawody dla dzieci organizowane w miasteczku lekkoatletycznym.