Bieg Powstania Wielkopolskiego: Biegowy wehikuł czasu [Poznań, 27.12.2017]

Zwykle startujesz w zawodach, by pokonać czas i być na mecie wcześniej niż ostatnio, choćby o kilka sekund. Ale na tym biegu przenosisz się w czasie o prawie 100 lat. Bieg Powstania Wielkopolskiego to poznańska impreza, która swoich uczestników przenosi w czasy początków II RP.

Bieg Powstania Wielkopolskiego: Biegowy wehikuł czasu Tomasz Szwajkowski
fot. Tomasz Szwajkowski

Najbardziej znane zawody upamiętniające polskie powstania to oczywiście Bieg Powstania Warszawskiego. Ale w Poznaniu świętują w grudniu powstanie wielkopolskie – jeden z nielicznych zrywów, który zakończył się zwycięstwem. A przecież dla biegaczy zwycięstwo ma specjalny smak.

1918

27 grudnia 1918 roku Ignacy Jan Paderewski, jadący do Warszawy, zatrzymuje się – mimo protestu Niemców – w Poznaniu i na dworcu przemawia do rodaków. 2 dni później prawie cały Poznań był w rękach Polaków. Bieg upamiętniający to wydarzenie narodził się z inicjatywy członków Stowarzyszenia „Bieg Powstania Wielkopolskiego”, którzy są pasjonatami zarówno sportu, jak i historii.

Tworząc to wydarzenie, chcieli połączyć obie swoje pasje. Dzięki temu zawodnicy, uczestnicząc w rywalizacji sportowej, robią nie tylko coś dla ciała, pokonując trasę. Można szybko połknąć kilometry, a potem (lub przedtem) łyknąć trochę historii na ścieżce edukacyjnej i bliżej poznać owo niedoceniane wydarzenie historyczne.

Bieg Powstania Wielkopolskiego: Biegowy wehikuł czasu Tomasz Szwajkowski
fot. Tomasz Szwajkowski

Czasy dzisiejsze

Bieg wpisuje się już na stałe w obchody wybuchu powstania wielkopolskiego, organizowane rokrocznie przez urząd marszałkowski oraz Wielkopolskie Muzeum Niepodległości. Zawody odbywają się zawsze 27 grudnia po zmroku (w tym roku start o godzinie 19), co nadaje imprezie niezwykły charakter i tworzy wyjątkowy klimat. Start, meta oraz strefa finishera zlokalizowane są na placu Wolności.

„To, że impreza odbywa się w jednym miejscu, sprawia, że organizacyjnie wszystko jest na tip top – mówi Joanna Pawlik, pasjonatka biegania i ultramaratonka. – Być może jeszcze ważniejsze jest to, co po biegu, bo zwykle jest już zimno, a ja miałam na sobie kurtkę zaledwie 5 minut po przekroczeniu linii mety”. Dystans, który biegacze mają do pokonania, to 10 km. „Trasa jest szybka i świetnie oznakowana, co ma znaczenie, kiedy jest już ciemno, a biegnie się pierwszy raz” – dodaje biegaczka z Poznania.

Trasa składa się z dwóch 5-kilometrowych pętli i prowadzi przez ścisłe centrum miasta, co być może nie jest na rękę kierowcom, ale dzięki temu biegacze mają naprawdę świetny doping. Ilość startujących rośnie niemal geometrycznie. Pierwsza edycja biegu miała miejsce w 2015 roku, a na starcie pojawiło się 479 biegaczy. W trakcie kolejnej edycji liczba biegaczy wzrosła dwukrotnie i na starcie stanęło już 896 zawodników, a w biegu po raz pierwszy wzięli udział biegacze niepełnosprawni.

W tym roku limit uczestników wynosi już 1500 osób, a lista startowa zapełnia się w szybkim tempie. Jeśli więc zastanawiasz się, co zrobić po Bożym Narodzeniu, a będziesz w okolicach Poznania, to wystartuj w Biegu Powstania Wielkopolskiego i przenieś się w czasie.

Bieg Powstania Wielkopolskiego: Biegowy wehikuł czasu Tomasz Szwajkowski
fot. Tomasz Szwajkowski

Bieg Powstania Wielkopolskiego

Gdzie: Poznań, Polska

Dane z roku 2016:

Pierwsza kobieta Patrycja Kołecka – 43:22

Pierwszy mężczyzna Marcin Kęsy – 33:35

ukończyło: 895 osób

 • 30:00-40:00– 2%
 • 40:00-50:00 – 30%
 • 50:00-60:00 – 46%
 • < 60:00 – 22%
Bieg Powstania Wielkopolskiego: Biegowy wehikuł czasu Tomasz Szwajkowski
fot. Tomasz Szwajkowski

Inne biegi historyczne, na motywach legend i podróże w czasie

Walczysz o każdą sekundę, a tutaj możesz dotrzeć do mety wieki wcześniej. Inspiracji możesz tez poszukać w naszym artykule o biegach patriotycznych.

II Zimowy Janosik

 • Data: 17 lutego 2018
 • Miejsce: Nidzica k. Nowego Targu

Co prawda Janosik ponoć był zbójem, a nie szlachetnym harnasiem, ale my lubimy tę legendę. A na zawodach możesz wybierać start w biegu Bedzies Kwicoł (45+ km), Zawiany Pyzdra (20 km) albo Kierpce Maryny (10 km). WIęcej: zimowyjanosik.pl

Bieg Wilczym Tropem

 • Data: 4 marca 2018
 • Miejsce: cała Polska

3 dni po Narodowym Dniu Pamięci Żołnierzy Wyklętych w całej Polsce będzie można złożyć biegowy hołd tym, którzy walczyli o naprawdę niepodległą ojczyznę. Nie będziesz miał problemu z logistyką, bo już zgłosiło się ponad sto kilkadziesiąt miast, w których ten bieg się odbędzie. Więcej: tropemwilczym.pl

Bieg Rycerski

 • Data: 12 maja 2018
 • Miejsce: Świecie

Wybierając jak najlżejsze buty i sprzęt, musisz podziwiać rycerzy, którzy poruszali się w ciężkich zbrojach. Na zamku w Świeciu (start i meta są na jego dziedzińcu) możesz choć przez moment spróbować sobie wyobrazić, jak to jest biegać zakutym w stal! Ale na 10-km trasę wyrusz już w swoim sprzęcie. Więcej: biegrycerski.pl

Bieg Stefana Czarnieckiego

 • Data: 28 lipca 2018
 • Miejsce: Tykocin

Hetman Czarniecki musi być bardzo bliski każdemu z biegaczy, bo jego słowa to przecież właściwie nasze motto: „Jam nie z soli, ani roli, ale z tego, co mnie boli”. Wybierz się do Tykocina, gdzie stoi ufundowany mu pomnik. I pamiętaj, że Czarniecki odbudował tu zniszczony w czasie potopu szwedzkiego zamek i umieścił w nim swój skarbiec, gromadząc dobra, które uczyniły jego córki jednymi z najlepszych partii w Rzeczypospolitej. Więcej: Facebook.

RW 12/2017

Zobacz również:
REKLAMA
}